Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравйте, искам да попитам със динамо от колело какво мога да напрявя. Ако на теория успея да го завъртя със 1 милион оборота за мин (ЗНАМ че е невъзмойно) ще мога ли да захранвам боилер, печка, телевизори, котлони, хладилници и и още работи но така че да не изгорят ? Друг въпрос променлив или постоянен ток прави едно динамо и ако е променлив за да направя 50 херца трябва да върти със 25 оборота на секунда така ли ?
ПС: НЕ разбирам почти нищо от двигатели и електротехника ! ЩЕ СЕ РАДВАМ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ :)
sim40 - напреднал
Можеш да си включиш 1-2 лампички да ти светят.Напрежението е от 3 до 6 V DC.Колкото по -бързо,толкова по - светло.
kuger - майстор
Отговори:
1.Не може да се развърти до 1 000 000 об/мин-ти сам си си отговорил.
2.То едва захранва фара/6V/.
3.Променлив ток. Честота- според оборотите и полюсите на магнита в ротора.
4.Използване-по предназначение/по изключение става за тежест на шаранска въдица/ :?
Trifun - специалист
Ако на теория успееш да го завъртиш с 1 милион оборота за мин. ... направо ... ще му стопиш лагерите :lol: :lol: :lol:
evil - специалист
:lol: Тая теория за първи път е чувам :lol: Едва ли жичките в това динамо са толкова дебели че да захранят бойлер.Тока трябва да е променлив а честотата не знам защо точно ти е нужна да е 50 херца при положение че напрежението не ти е 220 волта така че и теорията с телевизора отпада :lol: .Я по-добре ги зарежи тея уреди да не би да ги изгориш с тази мини :lol: централа както се опасяваш и се насочи към някое светлодиодче
kuger - майстор
Trifun написа:
Ако на теория успееш да го завъртиш с 1 милион оборота за мин. ... направо ... ще му стопиш лагерите :lol: :lol: :lol:
Ако изобщо ги има. Мисля, че са на втулки /не, че втулките не са лагери, де/.
LazarGanev - "Велик майстор"
hladilnic написа:
Здравйте, искам да попитам със динамо от колело какво мога да напрявя. Ако на теория успея да го завъртя със 1 милион оборота за мин (ЗНАМ че е невъзмойно) ще мога ли да захранвам боилер, печка, телевизори, котлони, хладилници и и още работи но така че да не изгорят ? Друг въпрос променлив или постоянен ток прави едно динамо и ако е променлив за да направя 50 херца трябва да върти със 25 оборота на секунда така ли ?
ПС: НЕ разбирам почти нищо от двигатели и електротехника ! ЩЕ СЕ РАДВАМ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ :)
Кой клас си? Разни закони за запазване на енергията имаше и други такива, ама кой ти ходи на училище. Слушай сега - повдигаш колелото, сядаш на седалката и започваш - пляс, пляс с педалите - ти си знаеш. Динамото си го вързал да захранва един стартер от Москвич 412, че са по-корави. Той е на 12 волта, така че трябва да въртиш по-бързичко. Стартера пък развърта динамото на същия този Москвич ( за по-лесно може да им завариш валовете). Динамото на Москвич не е обикновено динамо, а се нарича алтернатор, защото произвежда променлив ток, който се изправя в изправителен блок. Изтърбушваш този изправителен блок, щото на тебе не ти требе прав ток, а променлив и на изхода на динамото вързваш един кабел с щепсел. Тоя щепсел го вкарваш в контакта и на другите контакти може да захранваш боилер, печка, телевизори, котлони, хладилници и и още работи. Дори в някой момент ако нямаш нужда от толкова консуматори наведнъж, може да даваш ток и на комшиите, като хем ще ги зарадваш тях, хем ще си правиш фитнеса, хем пък тока като излиза от твоето жилище навън ще върне електромера назад. Така че с един куршум - три заека :)
Тани - модератор
Ще ти дам идеята на един приятел - със един електродвигател да захрани динамо(но автомобилно) , което да захранва същия този двигател . Питаше ме дали да избере по-мощно динамо или да сложи две динама за да може със останалата енергия да си захранва електрическа крушка :lol: Не успях да го убедя , че идеята няма да работи - щял да си намери генератори които се въртят много лесно и да стане :-D

ПП Лазаре , писали сме заедно - ти поне имаш по-добра фантазия , но моя случай е реален
Мерси за отговорите, знам все че 1 милион обороти е просто невъзможно и знам че НЕ ЗНАМ почти нищо за електртехниката, но затова питам. А исках да разбера дали от динамо за колело ако го завартиш максимално бързо (че да не се стопят лагерите и като истине да се заварят :Д) можеш да изкараш ток 220 волта 50 херца (даже не знам каква точна роля имат херцовете, знам само че 50 херца крушка е да свтва и изгасва 50 пати за 1 сек) .
А ще задам по конкретно въпроса МОГА ЛИ ОТ ДИНАМО ЗА КОЛЕЛО ДА ЗАХРАНЯ БОЙЛЕР . Не съм никакав специалист даже не разбирам нищо (май с еповтарям) ,но ще се радвам да ми кажете :)
Тани - модератор
Кратък отговор - НЕ!

Всяко динамо си има максимална мощност . Предполагам , че това на колелото е максимум 10W ,а бойлера 3000W така , че ще ти трябват 300 колела с динамо и 300 юнака да ги въртят на пълни обороти около 2 часа за да си загрееш бойлера !

ПП
И след това ще трябват поне 150 бойлера вода да се изкъпете след "тренировката" :-D

Тема "Какво мога да напрявя със динамо от КОЛЕЛО ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: