Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Маргарит - помощник
Привет на всички участници! Искам да споделя едно свое намерение, което да обсъдя с учасниците във форума. Имам коридор, чието осветление съм решил да направя с фотоклетка. Предвид това, че има чупки и доста врати е необходимо фотоклетките да са две, а лампите три, които ще светят едновременно и ще се активират при движение пред всяка врата. Въпроса ми е по какъв начин да свържа ключа, дали да е успоредно на фотоклетките и при евентуален проблем да може да се ползва, или просто да прекъсва напрежението по веригата. Имам нужда от съвет по този въпрос.
valqk - специалист
Маргарит написа:
Привет на всички участници! Искам да споделя едно свое намерение, което да обсъдя с учасниците във форума. Имам коридор, чието осветление съм решил да направя с фотоклетка. Предвид това, че има чупки и доста врати е необходимо фотоклетките да са две, а лампите три, които ще светят едновременно и ще се активират при движение пред всяка врата. Въпроса ми е по какъв начин да свържа ключа, дали да е успоредно на фотоклетките и при евентуален проблем да може да се ползва, или просто да прекъсва напрежението по веригата. Имам нужда от съвет по този въпрос.
Здравей,
при мен е така - имам 3 фото клетки - там където се виждат хората като минават.

Крушките(5) ми са вързани с единия кабел към нулата, другия кабел влиза в кутията за ключовете. Аз, понеже не искам да имам ключове съм ги махнал и дефакто в кутията имам един свободен кабел (изолиран, по който може да се пусне фаза ако искаш ключове) и един, който идва от крушката. Този, който идва от крушката на всеки етаж съм го вързал към релето на ПИР-овете. Т.е. пира на всеки етаж пуска фаза през него (ако един включи по другите етажи идва фаза и светва всичко, ако включат няколко - няма проблем - само внимавай ако имаш >1 фаза да са към една!).
Ако минеш и през 3те 1->3 първо изключва първия датчик, после втория и като угасне третия загазсят и лампите.
Не знам дали успя да ме разбереш, ако искаш ще кача схема за по-ясно.
Ключове според мен ако не е задължително не е добре да слагаш, защото ако някой светне в единия край трябва да ходиш до там, че да гасиш, а а ко е >1 светнат трябва да ги търсиш кои са.
Аз си реших проблема като сложих датчиците по 5мин да светят - така хем няма проблем да гасне бързо, хем не стои постоянно включено.
Маргарит - помощник
Благодаря ти за мнението, колега! Наясно съм как изглежда схемата, но ако не ти представлява трудност я качи, на някого може да му свърши работа. По скоро ме интересуваше въпроса с ключовете, аз също не възнамерявам да ги има и то активни.
c5pro - специалист
Маргарит написа:
Привет на всички участници! Искам да споделя едно свое намерение, което да обсъдя с учасниците във форума. Имам коридор, чието осветление съм решил да направя с фотоклетка. Предвид това, че има чупки и доста врати е необходимо фотоклетките да са две, а лампите три, които ще светят едновременно и ще се активират при движение пред всяка врата. Въпроса ми е по какъв начин да свържа ключа, дали да е успоредно на фотоклетките и при евентуален проблем да може да се ползва, или просто да прекъсва напрежението по веригата. Имам нужда от съвет по този въпрос.


ключ успоредно във верига -казва бум. [-X
valqk - специалист
c5pro написа:
Маргарит написа:
Привет на всички участници! Искам да споделя едно свое намерение, което да обсъдя с учасниците във форума. Имам коридор, чието осветление съм решил да направя с фотоклетка. Предвид това, че има чупки и доста врати е необходимо фотоклетките да са две, а лампите три, които ще светят едновременно и ще се активират при движение пред всяка врата. Въпроса ми е по какъв начин да свържа ключа, дали да е успоредно на фотоклетките и при евентуален проблем да може да се ползва, или просто да прекъсва напрежението по веригата. Имам нужда от съвет по този въпрос.


ключ успоредно във верига -казва бум. [-X
:-k тук говорим за друго.

N ------(lamp)------|--------|--------|--------|-----|-----|
(key) (key) (key) (pir) (pir) (pir)
L --------------------|--------|--------|--------|-----|-----|

за такова паралелно връзване.
надявам се схемата е ок, че тук нямам програмка за схеми и нямам и картинка.
При мен съм махнал ключовете и има само pir датчици.
Маргарит написа:
Благодаря ти за мнението, колега! Наясно съм как изглежда схемата, но ако не ти представлява трудност я качи, на някого може да му свърши работа. По скоро ме интересуваше въпроса с ключовете, аз също не възнамерявам да ги има и то активни.
Какво имаш предвид с 'и то активни'?

П.П. тъпо. шпацията не излиза. там където има | трябва да има key/pir.
Маргарит - помощник
Под паралелно свързване на ключа с фотоклетката имах предвид, че той ще бъде успоредно свързан с входа и изхода на фазата от датчика, което ще рече, че ако клетката откаже, ще се ползва ключа. Това имам предвид и като споменах "активен" ключ. При другия вариант, ключа би се ползвал само да прекъсне фазата към фотоклетката и ако тя е наред ще сработи, а ако не, някой друг път :)
lov - майстор
Какво толкова сложно има. Има си така наречените коридорни датчици за движение. Монтират се на мястото на ключовете. Без никаква промяна на схемата на свързване на ел. инсталацията. Махаш стария ключ и монтираш това устройство. И ако можеш да си свържеш схема с ключ останалите места за включване са в паралел на него. Не знам как по лесно да ти го обясня.
И не се води фотоклетка защото фотоклетката се включва само когато осветеността падне под предварително зададено ниво. А това което ти трябва е датчик за движения. Ако искаш така го наричай. само че за тази за който ти говоря си е конструира директно да се заменят съществуващите ключове. Даже има и монтирана и фотоклетка вътре и дори някой да се движи в коридора не се включва когато осветеността е достатъчна.
valqk - специалист
lov написа:
Какво толкова сложно има. Има си така наречените коридорни датчици за движение. Монтират се на мястото на ключовете. Без никаква промяна на схемата на свързване на ел. инсталацията. Махаш стария ключ и монтираш това устройство. И ако можеш да си свържеш схема с ключ останалите места за включване са в паралел на него. Не знам как по лесно да ти го обясня.
И не се води фотоклетка защото фотоклетката се включва само когато осветеността падне под предварително зададено ниво. А това което ти трябва е датчик за движения. Ако искаш така го наричай. само че за тази за който ти говоря си е конструира директно да се заменят съществуващите ключове. Даже има и монтирана и фотоклетка вътре и дори някой да се движи в коридора не се включва когато осветеността е достатъчна.
Това зависи от спецификата на помещението.
Обикновенно в коридор е по-добре на стената да се монтира датчик за движение, който има регулатор на мин. праг на интензитет на осветеност + чувствителност и време.
За стаи датчика за движение е ок... ама като се замисля само за тоалетна става такъв... представи си в спалнята да имаш. :mrgreen:
А и в тоалетната - само трябва да мърдаш като си заседнал за по-дълго... :weedman:
Май се изчерпа темата. :supz:
Тани - модератор
Има комбинирани датчици- звуков и за движение- за тоалетната е идеален - ако се застоиш просто трябва да плеснеш с ръце! Или рфно по-мощно ...... пррррръц :-D :furz:
lov - майстор
Честно казано казано за жилищни помещения с постоянно обитаване не са практични. За стълбища и общи помещения входове стават. Бях монтирал такива и жената ме накара да ги махна. Станеш през нощта
да се облекчиш и всичко светне и после се разбудиш от ярката светлина. Който ми каже че и в пълна тъмница не може да се движи инстинктивно в собственото си жилище. Навика е голямо нещо. И в интерес на истината виждал съм направено в хотел едно такова нещо с едни жълтооранжеви светодиоди. Дават приглушена мека светлина колкото да се ориентираш.

Тема "Осветление на коридор с фотоклетки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: