Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ikonoma - напреднал
Здравейте,

сложили са ми 6 А предпазител преди електромера в гаража. След него има 63 А. В самия гараж 32 А. Както виждате пълна анархия. Искам да сложа 32 А за централен, а в гаража вече си го смених на 25 А. Обаче централния няма как да го сменя, понеже всички предпазители на целия блок са свързани с обща шина и захранени. Т.е. кабела е общ и трябва тока да се спре от някъде. Ако не беше това до сега щях да съм забравил случая. Предполагам, че трябва да викам ЧЕЗ? Някой сблъсквал ли се е с това? Всякакви идеи са ползвотворни.
dyaneff - майстор
Гаражът на отделна партида ли е ?
ikonoma - напреднал
Да, със собствен електромер.
fikata - майстор
Предпазителят преди електромера е съобразен с заявената проектна мощност на гаража и трябва да е защитен от достъп за смяна от клиента
Това е свързано със стойността на таксата за присъединяване към мрежата.Нормална практика от инвеститора,заявявайки по малка мощност да икономиса от таксата. 6А са достатъчни за гараж,чиято инсталирана мощност е общо осветление, един контакт за подвижна лампа или за включване на зарядно или преносим ел.инструмент плюс даже за гаражна врата с електрозадвижване.
Смяната на предпазителя с по голям трябва да се съгласува с ЕРП, т.е още пари за съгласуването.
Но нелегално този предпазител може да се смени
1. главното табло сигурно има главен прекъсвач /автоматичен предпазител прекъсвач/
2. подмяната на предпазителя може да извърши и под напрежение от печен електротехник /авариен електротехник,или инспектор от района срещу бецален на ръка и после да не вижда,че предпазителя е сменен с по голям/.
FM STEREO - специалист
При 6А,като включи по як електрожен и предпазителя ще падне :wink:
Последна промяна от FM STEREO на пет юни 26, 2015 4:32 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
То хубаво ама дали някое ЕРП има по-малка заявена мощност от 6kW ?
Пък щом гаража си е на отделен електромер означава отделна партида.
Ама знам ли кой какво е сътворил... Башона ще му сменят, ами кабела кой ще смени? :-D
:partyman:
fikata - майстор
FM STEREO
Нали правиш разлика между помещение за гараж ок. 30 м2 в жилищен блок и гаражна железарска работилница ? :)

чл. 1661. (1) Сечението на тоководещите жила на проводниците и кабелите за електрическите инсталации се приема не по-малко от сеченията в табл. 69.

1. Радиални захранващи линии към апартаментни табла мед 6 мм2 ал.10мм2
Последна промяна от fikata на пет юни 26, 2015 6:11 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Това с печения техник сигурно се е получило като не е внимавал и се е опекъл.Човека пише че са на общ гребен и ваденето на един предпазител под напрежение не е особенно препоръчително защото може да се получи опечен електротехник.Предполагам отговор на въпроса с малкият предпазител трябва да го реши човека който е продал гаража на клиента и му е дал някаква гаранция за продадената стока
FM STEREO - специалист
fikata написа:
FM STEREO
Нали правиш разлика между помещение за гараж ок. 30 м2 в жилищен блок и гаражна железарска работилница ? :)

чл. 1661. (1) Сечението на тоководещите жила на проводниците и кабелите за електрическите инсталации се приема не по-малко от сеченията в табл. 69.

1. Радиални захранващи линии към апартаментни табла мед 6 мм2 ал.10мм2
Да така е.
valentino76bs - майстор
FM STEREO написа:
При 6А,като включи по як електрожен и предпазителя ще падне :wink:
Охоо електрожен и малък шлайф да пусне пак ще падне!

Тема "Смяна на централен предпазител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: