Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Понякога когато се мия на чешмата ме разтърсва здраво ток.
Бойлерът ми не е включен.Като допра фазомера на чешмата ,светва.
Бойлерът е заземен ,но когато е изключен е прекъсната и нулата.
Вързан е с двупроводна връзка фаза и нула.
Живея в блок и мерихме всички бойлери на комшиите при включено положение не даваха утечка(не свети фазомера).
От енергото идваха и казаха,че всичко до таблото е ОК.Има си добра нула.
Тъй като не открихме офазен уред,както си вържа нулата твърдо на бойлера дали ще си реша проблема?
Ако имате друга идея,ЩЕ ВИ БЪДА МНОГО БЛАГОДАРЕН.
valentin112 - специалист
Хайде да мислим заедно, на първо време свържи корпуса на бойлера с категорична НУЛА, и наблюдавай, вероятно ще изключи предпазител...пиши какво е станало.
valentin112 - специалист
Бойлерът е заземен , дай повече инфо, за да ти помогна, но ВНИМАТЕЛНО! Тук грешките могат да бъдат първи и последни!
moimoimoi - майстор
много неприята ситуация,че и много комший имаш
преди време имах подобен случай с един познат,и го удряше ток от чешмите,живее в двуетажна къща като само втория етаж е негов а под него на друг човек,та слагах му втора нула от таблото на улицата,яко земно до вътрешното му табло и директно към водопровода и нищо не помогна-пак имаше напрежение по чешмите, и лошото беше че не беше посточно-аз като отида да проверя и меря и то напрежение няма,е най накрая го хванах де...изключвам напрежението направо от таблото отвън на улицата но на чешмите пак има,и почнах един по един да свалям предпазителите в таблото докато не изчезна напрежението от чешмата,после се установи че е за комшията от първия етаж и взехме да нищим как става проблема и в една от стайте на полюлея му стърчат кабелите отгоре дето се връзват към тавана,фазата почти беше добре вързана ама нулата едвам се допираха кабелите,няма клеми само допрени и най лошото е че се допираха до арматура и явно като се включи въпросния полюлей и се офазяваха чешмите,вързах здраво нулата и я изолирах и няма проблеми


та съвета ми е като се появи ток на чешмата-почнете да изключвате предпазителите за всеки апатрамент ,дано електромерните табла да са на етажа че да става по бързо че има някой блокове дето са им в мазето
и започнете от вашия апартамент

друг възможен източник е от пералня,съдомиялна-всичко което е вързано към водопровода

пп:как е заземен бойлера ав същото време до него отива двупроводна линия от фаза и нула?предполагам искаш да кажеш занулен
къде прекъсваш фазата и нулата?от ключа на бойлера ли?или имаш отделно бойлерно табло?
Последна промяна от moimoimoi на съб окт 08, 2011 8:23 am, променено общо 2 пъти.
fikata - майстор
Бойлерът е заземен ,но когато е изключен е прекъсната и нулата.
Защитната нула не трябва да се прекъсва никъде. Да разбираме,че бойлерът ти е занулен, ама не съвсем, а не е заземен/освен чрез водопровода,което не е заземяване/
Занули си бойлера с нулев проводник,който не се прекъсва никъде.
novgradski - специалист
...имах същия проблем в банята....но не търсих сериозно...все си мислех че е нулата...почистване ,зануляване...все така-"бие ток".
Чак когато започнах ремонта (подмяна на тръбите и... КАБЕЛА за бойлера в стената (не ми беше до снимки), беше снаден, изолиран с "изолирбанд" и замазан с хоросан.
Така че ползвай по-горе съветите за проверка на moimoimoi,за " бушоните на отделните апартаменти и тези в апартамента-за отделните вериги ...за локализиране на проблема..успех.
PCL82 - майстор
Тези проблеми стават, защото мероприятието "система за изравняане на потенциалите" за много хора е нещо непонятно. Напрактика в много стари сгради липсва или се нарушава при частична подмяна на метални водопроводи.

Та за да не стават такива работи всички метални тръбопроводи, арматурата на стоманобетонна, металните парапети на балконите, всички други метални конструкции, оплетлите на телекомуникационните кабели, нулата (РЕN) на захранващият сградата кабел се свързват към т. нар. шина за изравняване на потенциалите, и тя се заземява със заемител. Тя може да е нулевата шина на главното табло или отделна шина, затворена с капак.

Понеже е недопустимо в едно помещение да има части, които са само занулени, а други само заземени (например: чешма в кухнята и готварска печка или бойлер към метални тръби но прекъснати от пластмасов предпазен вентил) се прави връзка между тях, ако няма главана система за изравняване на потенциалите.
blv - специалист
Да ви подсетя за естественият заземител в панелните блокове, арматурата. Разрешено е и дава поне за нашите ширини много малко R=0,2-6 ома
diss - специалист
Типичен случай за офазена нула или как да убием комшията си, та ако ще и да живее на другата улица.

Пада на U не е шега работа!!! [-X

Тема "Утечка по водопровода." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: