• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
svetlyon - напреднал
Здравейте, моя въпрос към вас не е свързан с някакъв проблем, с който съм се сблъскал, а е по скоро като задачка. Та по темата направо... имам един преподавател, който днес ми зададе много интересна задачка.
Имаме една стая с 12 компютъра всеки от които по негови данни е 200W (общо компютър с монитор клавиатура и мишка - както си му е реда) и 600 W за осветление... общо 3кW мощност. При измерване на тока с амперклещи (както той се изрази тип "китайски от битака") измерва 9А при положение, че всички компютри работят и осветлението е на 6. Според простата формула излиза че при 3kW трябва да измери 14 А. Неговия въпрос е защо се получава тази разлика при измерване и при смятане. Може да ви се стори елементарно, но аз не мога да стигна до верния отговор. Поздрави! :) ще се радвам ако някой ми отговори и се извинявам ако мястото на темата не е тук или подразня някой с нея. :)
vvventsi - специалист
svetlyon написа:
Здравейте, моя въпрос към вас не е свързан с някакъв проблем, с който съм се сблъскал, а е по скоро като задачка. Та по темата направо... имам един преподавател, който днес ми зададе много интересна задачка.
Имаме една стая с 12 компютъра всеки от които по негови данни е 200W (общо компютър с монитор клавиатура и мишка - както си му е реда) и 600 W за осветление... общо 3кW мощност. При измерване на тока с амперклещи (както той се изрази тип "китайски от битака") измерва 9А при положение, че всички компютри работят и осветлението е на 6. Според простата формула излиза че при 3kW трябва да измери 14 А. Неговия въпрос е защо се получава тази разлика при измерване и при смятане. Може да ви се стори елементарно, но аз не мога да стигна до верния отговор. Поздрави! :) ще се радвам ако някой ми отговори и се извинявам ако мястото на темата не е тук или подразня някой с нея. :)
Във книжката при спецификациите дето пише процентите на грешката на на моя уред пише че трябва да се добавят 5 цифри от най малкия разряд,при тебе може да е така също да се добавят 5 цифри от най малкия разряд на дисплея,така че измерваш 9А при обхват 1000,добавяш 5 цифри и прави 14А ,това е отговора на твоя въпрос,а защо трябва да се добавят не знам това се нарича абсолютна грешка!
BanoTheWolf - специалист
Компютрите и осветлението хипотетично (и май дефакто) са на самостоятелен токов кръг - тоест той е на 9 ампера. Осветлението е 3 ампера, при това без загубите и като сложиш загубите по 1,2 средно (а на теб не са ти пояснени типа лампи - например светодиодите нямат загуби, а електронните дросели имат минимални загуби), а компютрите нямат загуби. За да сметнеш ампеража на монофазно захранване умножаваш мощността в кW по 4,5 и получаваш колко ампера е тока + тия загуби от 1.2 (но при теб тогава се получава 14.7, тоест загубите са 0.5, за да се стигне точно до 14) - за променливо напражение и слагаш защита една степен по нагоре. А освен това ако е ниско напражението, щото енергото са задници, може и да е повече ампеража и за това трябва да се мери и напрежението -> например, когато смяташ луминесцентни лампи да речем на 36 вата дроселите имат разход около 6 вата и като смяташ осветление не пишеш 36 вата, а 42 вата, щото лампата е 36 вата.
Успех!
radius - майстор
1. Компютърното захранване не може да се закотви на 200 вата. Може да е 100, може да е 300
2.Този уред не се знае какво точно мери - RMS или друго, а и импусните захранвания може да го объркват.
vvventsi - специалист
Мисля че почвате да вадите от 9 кладенеца вода,човека питаше защо когато тока е 14A ампер клещите показват 9А точно 5А по малко,аз му отговорих заради абсолютната грешка на уреда ,моите ампер клещи също трябва да добавям 5 цифри от най младшия разряд на дисплея,чудех се защо когато измервам ток на обикновена крушка който трябва да 0.3А клещите не показват нищо,другото което ми направи впечатление че на луминесцентната лампа 80W без кондензатор дето е тока трябва да е0.9A a клещите показваха 0.4A на бойлера тока който му мерих мултицета показваше 11.3А a клещите 10.8А мислех че са повредени,и дори бях решила да ги връщам,но когато отворих книжката им видях че пише да се добавят 5цифри във таблицата за класа на точност,от там идва разликата!
vk - специалист
A може тази грешка да е в резултат от ниско качество на уреда, или от начина на измерване с амперклещи (косвено измерване). Все пак е голяма една грешка от 35%.
LazarGanev - "Велик майстор"
vvventsi, моите уважения, но мисля, че жестоко, ама много жестоко се лъжеш и подвеждаш и другите! Ти прибавяш 5 единици от същия порядък. Ако уредът ти е такъв - по-добре го хвърли в някоя септична яма да не го ввземе някой :-D
vvventsi - специалист
http://www.electroninvest.eu/index.php? ... &parent=60

това са амперклещите ми не мисля че са боклук!

Прикачен файл

scan0001.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Не са боклук, просто ти грешно разбираш текста, който си прочел. Уредът е с 4 разряда - какво показва като мериш 9А? Не показва 0009А, а показва 9,000А, нали? Като прибавиш 5 единици към най-младшия разряд се получава 9,005А, което е напълно пренебрежима грешка, но да мериш 9А, пък да показва 14 (или обратно) е все едно вместо за 18ст, тока да стане 28 стотинки дневната тарифа :-D
radius - майстор
vvventsi написа:
Мисля че почвате да вадите от 9 кладенеца вода...
Написал съм пределно ясно къде е грешката - не може да се приеме, че един компютър е точно 200 вата, щото просто не е така.
Малко си се оплела с разрядите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Интересна задачка относно измерване на тока с амперклещи. :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: