Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
ето примерна схема,оперативната верига е също на 12 волта
Прикачен файл:
версия бета.JPG
версия бета.JPG (31.14 KиБ) Видяна 3421 пъти
това е за ръчно управление
DirtySouth - напреднал
Има ли контактори на 12 волта ? И какви точно трябва да са тези крайни изключватели , кой тип ? Примерно ако искам да добавя и дистанционно управление , модул за централно от тези по 15 лева дето са имат сигнал за затваряне и отваряне , как да ги добавя във схемата , с импулсно реле или ?
moimoimoi - майстор
има контактори на 12 волта постояно напрежение
може и релета да ползваш стига да имат достатъчно контакти
с дистанционото схемата ще е подобна
Прикачен файл:
версия бета 2.JPG
версия бета 2.JPG (46.72 KиБ) Видяна 3410 пъти
естествено най-вероятно ще се наложат доработки в процеса на изпробване но нищо фрапантно
а за крайни изкчватели имам в предвит нещо такова
http://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D1 ... 24&bih=506

пп:може да се добави и авариен стоп който да прекъсва плюса на захранването
не е сложна схемата и всеки един елтехник може да ти я направи,мен ме притеснява това че моторчето е слабичко
евентуално може да се добавят предпазители за защита
DirtySouth - напреднал
Мерси много точно от такова нещо се нуждаех (ако има корекции по схемите моля ги внасяй на време ) , само да намеря контактори на 12 волта , имам бая но всичко е на 220 ,а релета с толкова контакти нз дали ще открия ... Днес си намерих и транформатор на 12 волта 50 Va тороидален и му боднах един грец , мисля и кондензатор да му сложа след греца ... А бутоните за командването нали не е проблем да са лихт бутони или ?
moimoimoi - майстор
точно лихт бутони трябва да са,като включи контактора той се самоподържа включен докато не изключи крайния изключвател или не се натисне авариен стоп/няма го на схемата/
DirtySouth - напреднал
Ясно , а имаш ли линк нещо ,че немога да открия контактори на 12 в с толкова контакта или пък релета
moimoimoi - майстор
на повечето контактори могат да се слагат надстройки за допълнителни контакти
другия вариант е два контактора в паралел бобините
друг вариант е сегашните контактори в схемата да се заменят с реле/контактор само с един нормално отворен контакт който а управлява друг но вече на 220 волта понеже от тях има колкото искаш
и последния вариант е управляващата верига да се отдели от силовата и да е на 220 волта,но пък тогава към дистанциония модил може да се наложи добавянето на 2 релета/контактори/ понеже не знам как ще му понесе ако се вкара в него 220 волта за комутация през контактната му система

но ето един CAD32JD http://uk.rs-online.com/web/p/contactors/2509345891/
DirtySouth - напреднал
сехмата с контакторите е много добра , но тоя от линка е над 150 лева което по 2 става 300 и това само за контакторите , предполагам има и евтин варянт ,но аз не го знам , как на контакторите се добавя допълнителни контакти , аз имам контактори на 220 на елмарк за дин шина с по 2 контакта и 20 ампера ток около 5-6 броя , но пък не ми вършат работа с тея 2 контакта и 220 волта
moimoimoi - майстор
почти всички нови ,изключвам само по миниатюрните изпълнения имат капаче което се маха и може да се монтира допълнителен модул с контактна система,обикновено с до 4 контакта
значи щом са толкова скъпи аз бих отделил управляващата верига да е на 220 волта и бих направил ръчното управление и след като проработи цялата система ще се мисли за добавянето на дистанционо.ще се опитам да доработя схемата.

Прикачен файл

220 волта управление.JPG
220 волта управление.JPG (34.46 KиБ) Видяна 3342 пъти

Тема "Автоматика за гаражна врата ,как да стане ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: