• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
meraklia - напреднал
Здравейте :) Извинявам се ако темата не е за този раздел :| Баща ми има следният проблем. Изгоря му хладилника. По точно някаква платка от електрониката (това е което ми казва той и марката е фалирала, да не правя реклама няма да я кажа и не може да се намери). Купи си друг хладилник сега и го е страх да не стане пак същото и иска да се направи някаква защита, която да го предпазва. Аз си мисля за UPS, но не съм много запознат - така че вие като п компетентни ако може да ми кажете какво може да се измисли. Хладилника е с фризер, сега ще проверя каква е консумацията му. Не му трябва нещо като "back up" батерии. просто да защити от евентуално пренапрежение. замислям се за нещо по-голямо, към което да включи евентуално и лаптопа си. Има и пералня, но вече зависи от цената на защитаващото усройство. Моля за съвети и предложения. Отностно консумираната мощност сега ще я проверя и ще пиша :)
vvventsi - специалист
На стария ако му е здрав компресора и не е изтекъл фреона защо не го ремонтирате,махайте платки матки и го вържете по нормалния начин,а иначе за защита от пренапрежение има разни разклонители!
kam34 - специалист
Сложи му това http://www.sono.bg/bg/products/bg/66/fl ... etails/129
Предназначено е точно за хладилници и има специфични функции които ги няма в стандартните разклонители с защита.
MrMurdjo - майстор
УПС би следвало да е с изходящо синусоидално напрежение, иначе компресорът вероятно ще работи, но не е много ясно колко здравословно. Освен това стартовият ток на компресорите е десетки ампери, да не се окаже, че УПС-а ще е по-скъп от хладилника.
Колегите са препоръчали вече прости устройства със защита и аз също мисля, че това е най-доброто решение.
hladnia - специалист
meraklia написа:
Здравейте :) Изгоря му хладилника. По точно някаква платка от електрониката Купи си друг хладилник сега и го е страх да не стане пак същото и иска да се направи някаква защита, която да го предпазва.
Хладилника е с фризер, сега ще проверя каква е консумацията му.
Отностно консумираната мощност сега ще я проверя и ще пиша :)
При нас в България е нормално до има такива аномалии на тока.
Както написа колегата стария ако е здрав компресора може да се преправи по стария начин със механичен термостат К59 и пак да си бачка.
Със Ups определено няма да стане.Това което предлага колегата маже би да свърши работа НО тук проблема е във пусковия ток 8-10А иначе работния е 1,2до 2А зависи от натоварване то. :?
meraklia - напреднал
Благодаря ви за сериозното отношение към поста :) поразгледах и аз из google и аз разбрах за това със синусоидалното напрежение и за големият пусков ток на компресора. тези продукти изглеждат най-добрият вариант :) и аз казах на баща ми че може да се направи, но той не му се занимавашеи да ви кажа го даде на работниците, които му докарали новият. Направо им го е подарил. Той по принцип е скъперник, но този път не му се е занимавало :) Да спомена, че не става въпрос за хладилник, който се намира във БГ, проблема е с италианското енергоснабдяване :) :) ;) Благодаря ви още един път за отговорите ви.
infomar
Този стабилизатор не може ли да ти свърши работа?
(Това не е UPS!!!!!) Ако пусковият ток е много голям, то се предлагат и по-мощни стабилизатори.
СТАБИЛИЗАТОР НА НАПРЕЖЕНИЕ FDR-1000VA С LED ДИСПЛЕЙ ТИП: РЕЛЕТА ВХОДНО НАПРЕЖЕНИЕ 140-250VAC ИЗХОД 220V +/-6.8% МОЩНОСТ 1000W РАЗМЕРИ: 260x140x180mm.
Изображение
http://www.tpetrov.com/search.php?prod= ... 0%90%D0%A2.

Може да го комбинираш като поставиш в кутийка един предпазител 6-10А и ПОДОБНО чудо:
Изображение
Комбиниран напреженов изключвател МN2
Функции:
- при намаляване на напрежението под 170V сработва и изключва автоматичния прекъсвач
- при повишаване на напрежението над 270V сработва и изключва автоматичния прекъсвач
- позволява ръчно включването на прекъсвача след възстановяване на захранването
kam34 - специалист
Инфо невярвам в Италията да са я закъсали толкова че да си слагат стабилизатори на напрежение по уредите. Това са спомени от едно друго време когато всеки нов телевизор вървеше със стабилизатор :shock:

Виждам че си от Пловдив (фирмата е пловдивска) и може да си купиш въпросния протектор и да му го пратиш по пощата :)
vk - специалист
За препоръчване е минимално и/или максимално напреженова защита, поставена в таблото. Може да е необходима смяна на главния предпазител или на предпазителя на този токов кръг - за да могат да се поставят тези устройства, които механично смъкват предпазителя при покачване или намаляване на напрежението с 10% или 15%.
Ето картинка, сканирана от указанието на такава защита, както и точния модел:
Изображение, Изображение
Но и предложението което kam34 дава с тези устройства на "Sono" изглежда добре и много лесно, няма да се преправя нищо по табло и прочие ангажименти.
  • 1
  • 2

Тема "Защита за хладилник - UPS ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: