Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lenko71 - специалист
ditronix написа:
на схемата транзисторът е свързан като емитерен повторител,т.е усилване =1 в идеалният случай.
Така е, и при положение че 555 се захранва с 9V, то входното напрежение (Ube) на транзистора ще е 9V (в идеалния случай), а изходното, или напрежението върху релето ще е пак толкова.
Моето мнение съвпада с това:
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Най-доброто решение е със 7809 (стабилни времена) и релето в колекторната верига
ditronix - специалист
LMC 555 е същият таймер като МС 555,но изпълнен по C-MOS технология. С по-малка консумация,което теб едва ли те засяга. В случая важното е,че той работи със захранване в границите на 1,5-15V. Което ти развързва ръцете откъм стабилизиране на захранването му,за да получиш стабилна изходна честота. Ползвайки стабилизатор 78L05 ще имаш достатъчен запас откъм захранване. Колкото до ключовата схема в изхода, насити ли се транзистора, ще се отпуши и на релето ще се появи захранващото напрежение минус спада върху прехода. Точно тоя вариант многократно съм го ползвал и продължавам да го ползвам. Аз само бих добавил резистор 5-10Кома от базата на транзистора към маса,за да осигуря стабилно запушване при липса на сигнал. Други проблеми няма да има. Гарантирам!
stefan_mil4ev - специалист
ditronix благодаря за информацията. Та значи направих транзистор за ключ, напрежение взех от изправителен блок на 12V и стабилизатор на 5V. За товар поставих Led лампа на 12V и Товара го поставих на колектора, а емитера на маса и като цяло се получи. .Остава само да запоя всичко на платка (понеже сега е на експериментална) и да го монтирам на колата. Благодаря на всички които се включиха в темата за помощта!
hidrazin - майстор
аз предлагам таймер LMC 555- C-MOS варианта на LM 555. Той си работи нормално още при 1,5V захранващо напрежение. Тогава проблемът със стабилизацията на захранването мигновено изчезва- захранваме с LM78L05 и приключваме
Всички от нормалния тип 555 работят при Umin=4,5V . Така че при 5 V дали ще е C-MOS или нормален е без значение.
https://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf
:partyman:
lenko71 - специалист
stefan_mil4ev написа:
За товар поставих Led лампа на 12V и Товара го поставих на колектора, а емитера на маса и като цяло се получи.!
Бих ти препоръчал за пробата товар от порядъка на реалния (по-горе беше писал че тока е около 10А)
Може би ще се наложи да ползваш дарлингтон, а най-добре N-канален mosfet - при положение , че си решил да отпадне релето.
stefan_mil4ev - специалист
Имах предвид, че релето превключва 10А, а иначе товара върху транзистора е от порядъка на 130мА (консумацията на релето)
ditronix - специалист
hidrazin ,прав си,човече. Но аз не обичм да съм на ръба,въпреки че нормалния 555 съм сигурен че ще тръгне и на 4V. След като го има LMC 555 ,който е по-скъп мисля с десетина стотинки,струва ли си да рискуваме да влезем в някоя хумореска? Стефане,не знам какво реле ползваш,но имай пред вид още едно нещо-когато лампите са студени,в момента на включване токът,който те дърпат е в пъти повече от номиналния! Така че ако си сметнал 10А консъмация според мощността им,аз бих те посъветвал да потърсиш реле поне за 50А комутиран ток!
stefan_mil4ev - специалист
Знам това за лампите и съм се презастраховал. Релето ми е до 40А. Днес ще пробвам какво ще стане и ще пиша.
stefan_mil4ev - специалист
Значи пробвах схемата, но резултата не бе голям. Когато колата не работи, релето щрака идеално (преди да сложа стабилизатора беше по хаотично и си менеше честотата от време на време), но запаля ли двигателя, историята се повтаря. Релето започва да щрака адски бързо. Замислих се да купя LMC 555 щом не се влияе от захранващото напрежение, но искам и да разбера как да го стабилизирам това напрежение на автомобила.
a_anastassov - специалист
След 78хх постави ли кондензатор 100 - 150 nF ? т.е. между краче 4(8) и 1 на LM555.

Тема "Стабилизатор на напрежение с ценеров диод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: