• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
yancho_lud - специалист
Здравейте, след доста ровене в темите реших направо да пусна нова тема.
Решил съм да сменя таблото в къщи с ново, че е от тези старите с винтовите бушони. Въпросите ми са няколко:
Какви бушони (предпазители) да взема, имам в предвид каква марка и какъв ампераж? Имам общо 8 бушона + един главен, а именно: бойлер, осветление на 1-ви етаж, осветление на 2-ри етаж, барбекюто на двора, всекидневна+кухня, и отделни бушони за контактите в двете спални и детската. Не мога да се ориентирам по сегашните бушони защото всички без тези за осветлението са по 63 ампера включително и главния е 63, тези за осветлението са по 25 ампера. Мисля че главния трябва да е по голям от останалите. Също така доколкото знам ДТЗ се слага когато има и заземяващ кабел, а при мен инсталацията е правена само с два кабела. Може ли да се сложи някаква друга защита? Общо взето питам за всичко свързано с таблото, какво трябва да се купи и каква марка да е? Самата подмяна на таблото ще си я направя сам, горе-долу съм в час с някой неща и мисля че ще се справя, а и душевната наслада че ще съм го направил аз ще е по голяма :-D
dobcho_vn - специалист
За токови кръгове с общи консуматори - 16 А.За токови кръгове на бойлер и готварска печка - 20 А.За токови кръгове осветление - 10 А.За входящ главен предпазител - 50 А.Като за марка -Мерлен Жермен.
ДТЗ може и да се сложи на двупроводна система.Просто разделяш нулата в таблото на две шини и така едната ти става PE шина, а другата N шина и не ги обединяваш никъде по никакъв повод.
valentino76bs - майстор
dobcho_vn написа:
За токови кръгове с общи консуматори - 16 А.За токови кръгове на бойлер и готварска печка - 20 А.За токови кръгове осветление - 10 А.За входящ главен предпазител - 50 А.Като за марка -Мерлен Жермен.
ДТЗ може и да се сложи на двупроводна система.Просто разделяш нулата в таблото на две шини и така едната ти става PE шина, а другата N шина и не ги обединяваш никъде по никакъв повод.
Инсталацията на човека е двупроводна,няма как да сложи ДТЗ.
fox_vt - майстор
Как така навсякъде имаш 63 амперови бушони бре кой ти го е правил тва табло :shock: За главен сложи 63А но виж главния кабел колко е дебел и след това както ти е казал колегата dobcho_vn за останалите амперажи без дт3 при теб няма да работи.Също ще ти дам един съвет виж ако имаш повече кръгове отколкото са ти бушоните ги раздели всяка верига на отделен бушон като предпазителя ще го избираш спрямо кабела на съответния кръг.
valentino76bs - майстор
fox_vt написа:
Как така навсякъде имаш 63 амперови бушони бре кой ти го е правил тва табло :shock: За главен сложи 63А но виж главния кабел колко е дебел и след това както ти е казал колегата dobcho_vn за останалите амперажи без дт3 при теб няма да работи.Също ще ти дам един съвет виж ако имаш повече кръгове отколкото са ти бушоните ги раздели всяка верига на отделен бушон като предпазителя ще го избираш спрямо кабела на съответния кръг.
Колега не се учудвай ,наскоро ми се случи една авария в едни соц. малки блокчета на БДЖ. Там вътрешни предпазители на апартаментите няма всичко е вързано в една кутия/осв. конт./ и на един главен 63А в таблото на улицата.....представяш ли си...
paralesa - специалист
Първо ако имаш елементарна представа за това що е то ток,фаза,нула и т.н. ще се справиш.
Второ,ако не ти се кърти и старото табло не е прекалено грозно,може да ползваш за основа,като върху него да сложиш с винтове ново ,външно табло.
Прегледай тази статия ,може да ти е изключително полезна : http://www.napravisam.bg/index.php?id=visual&sid=21
НЕ КУПУВАЙ ТВЪРДЕ МАЛКО ТАБЛО...винаги купувай с повече позиции отколкото ти е необходимо. Примерно в твоя случай си вземи за 16 позиции.
Табло няма голямо значение какво ще вземеш,има и скъпи и евтини турски...мисля,че тия на viko са достатъчно добри за парите си. Предпазители си вземи на shneider electric ...тоест шнайдер или подразделението им merlin gerin . Разбира се ако ти изпаднат изгодно на сименс,също са добри,но не си взимай китайчета ...разликата в цената не си струва. Сложи си ДТЗ на бойлера само...правиш го по следния начин: Предполагам имаш бойлерно табло,от него до бойлера ти е нужен трижилен кабел ,ако не е такъв,от таблото с АП-та до бойлерното няма нужда да сменяш кабела,двужилния ти е достатъчен. Вместо бойлерното табло присаждаш едно малко табло за 4 АП-та...В него слагаш ДТЗ-то и един товаров прекъсвач,с който да изключваш самия бойлер. Как да вържеш ДТЗ-то виж темата за ДЕфектно токови защити в същия раздел на форума в който пишем. Това разбира се,ако искаш някаква сигурност,иначе може да минеш и без това.
Големината на предпазителите ти я казаха за отделните кръгове. Само главния с големина 50 или 63 А ,всички останали печка,бойлер,барбекю - 20А ...осветление -10 А ....контакти за общо предназначение - 16А...
Ще ти е нужен и така наречения гребен,който служи за връзка между отделните предпазители,като го купиш ще ти стане ясно как се монтира,има си краче за всеки един АП.
yancho_lud - специалист
Инсталацията е правена преди години от стария собственик, купих къщата на скоро с това табло. Таблото трябва да го сменя защото в момента таблото е с размери 1м. х 50.см. Преди малко ходих да видя какъв е бушона в главното табло което на улицата и там има два- единият е 50 ампера, а другия е зад един прозрачен пластмасов капак и е 63. В този случай трябва ли да сложа за главен по малък от 50А, примерно 45, за да може при авария или късо да изключи бушона в моето табло а не този на улицата?
valentino76bs - майстор
yancho_lud написа:
Инсталацията е правена преди години от стария собственик, купих къщата на скоро с това табло. Таблото трябва да го сменя защото в момента таблото е с размери 1м. х 50.см. Преди малко ходих да видя какъв е бушона в главното табло което на улицата и там има два- единият е 50 ампера, а другия е зад един прозрачен пластмасов капак и е 63. В този случай трябва ли да сложа за главен по малък от 50А, примерно 45, за да може при авария или късо да изключи бушона в моето табло а не този на улицата?
Какъв ти е захранващия кабел,можеш ли да прецениш?
moimoimoi - майстор
няма 45 ампера предпазител
стандарта е 6-10-16-20-25-32-40-50-63 ампера
както ти казаха колегите за лампи сложи 10,за бойле,печка 20,за останалите контакти 16-20 ампера
цената им е еднаква до 32 ампера
мерлин жерин е достатъчно добра,някъде може и шнайдер да я срещнеш,средна цена на предпазител е 5-6лева,аз лично на 3.6 ги взимам щот съм редовен клиент на дистрибутора,табло вземи по голямо ако ще слагаш 9 предпазитела вземи минимум 12,новите табла на шнайдер са доста широки и удобно за работа
а колкото до селективноста щом в таблото отвън ти е 50 ампера то пак може да си вземеш 50 ампера за главен в твойто табло,селективноста по скоро се обуславя с т.н. криви B-C-D-H и наи лесно изключващите са с крива В а на най голямо натоварване/на големи пускови токове,който в една къща ги няма/ издържат с крива Н,и за това масово се слагат с крива С ама поне главния си сложи с крива В
щом сегашното ти табло е с размери 100 на 50 то ще се наложи да иззидаш за да се намали отвора в стената,купи си и един изолирбанд и няколко метра кабел ,може да ти се наложи да удължиш някой проводник
между предппазителите се продава захранващ гребен -взимаш си за колкото ти предпазителя ще имаш-да кажем 9-това е за да не си играеш с проводник да размножаваш фазата между предпазителите
таблото като го замазваш с гипс в стената гледай да е не стърчи изобщо,много често ги оставят да стърчат 1см и после като сложиш капака стои грозно,също така и го нивелирай че пак стои грозно накрая :lol:
VLADO66 - майстор
Ако имаш пад на напрежението го вземи в предвид при смятането на ампеража на предпазителите.
  • 1
  • 2

Тема "Търся съвет за подмяна на табло с предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: