• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stancho123 - специалист
Имам една разпределителна кутия в стаята ,от нея е взет ток за лампата ,която си е сложена.В най-горната кутия има много жици и не искам да добавям още ,мисля да взема ток от там и да го заведа в кутия на 50см по-надолу от нея с кабел 4квадрата ,от тази новата кутия да взема ток за лед осветление(2,5квадрата) и лунички ,прожектор(1,5квадрата) и лампа за картина(1,5квадрата).Интересува ме дали да разделя директно кабела на две части (фаза и минус) и да ги прокарам както на картинката или да си ги държа заедно и да ги закарам до долу и само да ги цепна на две при ключовете и после пак да са си заедно.
Аз исках да ги направя да са заедно кабелите ,но няколко човека ме посъветваха да ги разделя ,защото щели да станат много кабели...
Какво мислите?

Прикачен файл

osvetlenie ksh.png
osvetlenie ksh.png (30.75 KиБ) Видяна 3361 пъти
wlado.. - напреднал
stancho123 написа:
Имам една разпределителна кутия в стаята ,от нея е взет ток за лампата ,която си е сложена.В най-горната кутия има много жици и не искам да добавям още ,мисля да взема ток от там и да го заведа в кутия на 50см по-надолу от нея с кабел 4квадрата ,от тази новата кутия да взема ток за лед осветление(2,5квадрата) и лунички ,прожектор(1,5квадрата) и лампа за картина(1,5квадрата).Интересува ме дали да разделя директно кабела на две части (фаза и минус) и да ги прокарам както на картинката или да си ги държа заедно и да ги закарам до долу и само да ги цепна на две при ключовете и после пак да са си заедно.
Аз исках да ги направя да са заедно кабелите ,но няколко човека ме посъветваха да ги разделя ,защото щели да станат много кабели...
Какво мислите?
По принцип се прави така че всички краища на лампи ключове и т.н. се довеждат до кутия и всички връзки се правят там.
Моят съвет е първо..кутията не виждам смисъл да я местиш 50см. на долу защото няма да има никаква симетрия после между кутиите.. а да я направиш примерно на 50см вдясно от тая която съществува.. А колкото до кабелите: до LED-a си пусни един кабел 2Х1,5мм няма смисъл от 2,5мм който да влиза в новата кутия..кабелите които ще пускаш до картината и до прожектора също да влизат в кутията.. и на тях им стига да са 2Х1,5мм.След това от кутията до ключовете си пусни 2 кабела 3Х1,5мм. И връзките ще ги направиш в кутията..Захранването на кутията ако ще я ползваш само за осветление няма нужда да е 4мм..2,5 и стига .. даже и 1,5мм..
stancho123 - специалист
Луничките и осветлението ,ще са доста така ,че предпочитам да е 2,5квадрата.
Прожектора е 1000W
Лампата за картината е 60W
Луничките са 12х35W и лед лентата 200W става цялото към 1700W.
Така ,че между двете кутий ще сложа 2,5квадрата и ще си го правя явно по начина ,който каза и както беше замислен първия път :wink: :)
wlado.. - напреднал
stancho123 написа:
Луничките и осветлението ,ще са доста така ,че предпочитам да е 2,5квадрата.
Прожектора е 1000W
Лампата за картината е 60W
Луничките са 12х35W и лед лентата 200W става цялото към 1700W.
Така ,че между двете кутий ще сложа 2,5квадрата и ще си го правя явно по начина ,който каза и както беше замислен първия път :wink: :)
:)
moimoimoi - майстор
лед лента 200вата? верно ли :?
може да ползваш двойни ключове,или още по доброто решение-двоен панел с двойни ключове
Последна промяна от moimoimoi на пет яну 25, 2013 5:49 pm, променено общо 1 път.
sasooooooooo - "специалист"
Аз бих извадил и сегашната лампа от тази високата кутия. В новата кутия да влиза цялото осветление. Оттам към ключовете да вървят две входящи фази и четири изходящи към лампите /2броя 3х1,5мм2/. Взимаш двойни конзоли и два серийни ключа /общо 4 цъкала/. Кабелите да вървят хоризонтално и вертикално на долу, никакви диагонали /както на снимката/. Все пак бих посъветвал, човек, който рабира да направи връзките в кутиите.
ferrari4456 - специалист
Аз бих направил така:
Най добре ще стане и лесно и просто и лесно за изпълнение ,само не е добре от икономическа гледна точка ,защото ще си трябват и доста кабели...

Прикачен файл

osvetlenie ksh.png
osvetlenie ksh.png (35.06 KиБ) Видяна 3236 пъти
PCL82 - майстор
Трябва да си наясно каква е инсталацията-тръбна или с мостов проводник. Това съществено променя начина на преработка при ключа.

В първия случай просто сменяш конзолата с една двойна и слагаш два серийни ключа с общ панел. В тръбата изтеглях една или две фази и четири проводника за лампите-всичко с ПВА-1 1,5мм2.

Ако пък е с мостови проводници трябва да пуснеш два мостови кабела от кутията до ключовете 3х1,5мм2. Ключовете могат да бъдат пак с общ панел или с отделни конзоли.

Трябва да се прецени дали наистина има нужда от втора кутия, защото тя само ще загрозява. Ако наистина има нужда, то мястото й е по вертикала под съществуващата на няколко сантиметра по-надолу. Там няма други проводници освен за ключа и евентуално някой контакт ако има.

Към лампите пускаш 2х1,5мм2 мостов кабел. Трябва да прецениш дали този кръг има запас от мощност да понесе прожектора и осветлението. Предпазителят може да е най-много 16А при главни проводници 2,5мм2 и 10А при 1,5мм2. 4мм2 нямат място при осветлението.

Помисли да ползваш друг вид прожектор 1000Вт са много и ще даваш излишни пари за ток!!! С тези пари можеш да си вземеш по-ефективен източник: светодиоден прожектор, метал-халогенен прожектор или улична лампа с метал-халогенна или натриева лампа или луминистцентна лампа със допълнително стъкло, за да не се влияе от студа зимата.

Всички кабели се прокарват само вертикално и хоризонтално в съответни инсталационни зони (хоризонтално на около 30см под таван и вертикално на 10-15см от первази на врати и прозорци и ъгли). Диагонали не се разрешават. Отиващият и връщащият се проводник трябва да минават в пакет. Допуснеш ли да образуват примка се получава източник на радиосмущения и ще ти страдат телевизора, радиото, тези на съседите.
Последна промяна от PCL82 на пет яну 25, 2013 8:02 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Благодатна тема за ескизи .
stancho123 - специалист
Днес ги направих ,стана добре сложих от прехода от едната кутия в другата 2,5квадрата и към лед осветлението и луничките 2,5квадрата другото е 1,5квадрата.
Теглих жици от кутията към ключовете и после продължих към консуматорите ,никъде не е ставало прикма и такива ,на 2-3места кабелите минават един над друг ,но ми помага и човек електричар и каза ,че няма никакъв проблем.
По късно ще пусна чертеж как ги направих.
Сега се интересувам от тези лед прожектори да ми разясните.
Но за това ще пусна отделна тема.
  • 1
  • 2

Тема "Връзване на жици в стая..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: