Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
Другото което ме впечатли (като реших да подменя 2-3 крушки), е че на някой етажи има много интересно(за мен) свързване на вместо по една на по две фасонки. От фазата и нулата както излизат от тавана, единия кабел отива в едната фасонка, другия в другата, а те двете също са вързани една с друга... Нещо такова... Не ми се занимаваше да разучавам
Много, много мислих по това и изведнъж се сетих за един урок по физика за последователно свързване на консуматори при които напрежението върху всеки се получава като произведение на общия ток във веригата и съпротивлението на консуматора.А при еднакви по мощност консуматори върху всеки при такова свързване се пада половината от мрежовото напрежение. Ако не се лъжа пък живота на една лнж е в обратна зависимост от стойността на приложеното й напрежение...
Последна промяна от fikata на ср юли 31, 2013 3:54 pm, променено общо 1 път.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Последователно свързани лампи. По-малко харчат, но по-малко светят и по-малко изгарят.
Ако вместо вътрешен бутон, някой е сложил ключ и някой го е включил преди, а сега го е изключил е нормално.
От бутон лесно става ключ като се махне (или се счупи) пружинката която го връща.
abracadabraabrac - специалист
Да, сигурно е ключ вътре в някой апартамент. А за последователно свързаните лампи, -да слабо светят, не виждам много смисъл, но ги оставих така. На моя етаж си е една фасонка със 100 ватова и ми е ден. Благодаря за коментарите и съветите.
Айде и аз да споделя моите неволи - може да са от полза.
Откривам доста чести повреди по стълбищният автомат - най вече е задържал бутон. Почти винаги препоръчвам използването на контактор - щади релето на автоматчето, което ако пише, че е до 1200W реално е до 900W. РАзглобете го и вижте пъпките едва ли ще пусне ток по-голям от 3-4 ампера, и при задържал бутон за 2-3 дни пъката нагаря износва се и ето я повредата.
При задържал бутон искам да споделя следното: Имах доста време неоткриваем бутон а и стандартната проверка с пробна лампа ме озадачи! Откачих проводник бутони от автомата и той започна да си работи нормално. След това с пробна лампа, за да се уверя че има задържал бутон, подадох фаза от едната страна през 10А предпазител и другата допрях до проводник "Бутони". Оттам очаквано дойде "Нула" и лампата си светеше. Сташно се изненадах когато лампата започна да примигва и да свети сякаш минава през семистор...!? След 10 секунди изгасна. "Полуконтакт" през някой от бутоните....нечиста нула...? Не знам. Автомата започна да си работи нормално. До след 1 ден и отнов осъщото....оправих го пак, но след една седмица пак същият проблем, но този път лампата светеше постоянно. След две седмици обикаляне по етажа и молене на съседите да си проверят бутоните ми писна и реших смело да подам "ФАЗА" през 20А предпазител нагоре по проводник бутони. Тока накъсо през 20А предпазител щеше да ми гарантира "изгаряне" на задържалият ключ, микро пожарче и запазване на инсталацията....ТАКА И СТАНА след фазата паднаха 2 предпазителя, но ПОСТОЯННАТА НУЛА от бутони я нямаше.
Разбира се като отговорен техник минах по етажите и слухтях за пожар, но такъв за щастие нямаше.
abracadabraabrac - специалист
vistratkov написа:
Айде и аз да споделя моите неволи - може да са от полза.
Откривам доста чести повреди по стълбищният автомат - най вече е задържал бутон. Почти винаги препоръчвам използването на контактор - щади релето на автоматчето, което ако пише, че е до 1200W реално е до 900W. РАзглобете го и вижте пъпките едва ли ще пусне ток по-голям от 3-4 ампера, и при задържал бутон за 2-3 дни пъката нагаря износва се и ето я повредата.
При задържал бутон искам да споделя следното: Имах доста време неоткриваем бутон а и стандартната проверка с пробна лампа ме озадачи! Откачих проводник бутони от автомата и той започна да си работи нормално. След това с пробна лампа, за да се уверя че има задържал бутон, подадох фаза от едната страна през 10А предпазител и другата допрях до проводник "Бутони". Оттам очаквано дойде "Нула" и лампата си светеше. Сташно се изненадах когато лампата започна да примигва и да свети сякаш минава през семистор...!? След 10 секунди изгасна. "Полуконтакт" през някой от бутоните....нечиста нула...? Не знам. Автомата започна да си работи нормално. До след 1 ден и отнов осъщото....оправих го пак, но след една седмица пак същият проблем, но този път лампата светеше постоянно. След две седмици обикаляне по етажа и молене на съседите да си проверят бутоните ми писна и реших смело да подам "ФАЗА" през 20А предпазител нагоре по проводник бутони. Тока накъсо през 20А предпазител щеше да ми гарантира "изгаряне" на задържалият ключ, микро пожарче и запазване на инсталацията....ТАКА И СТАНА след фазата паднаха 2 предпазителя, но ПОСТОЯННАТА НУЛА от бутони я нямаше.
Разбира се като отговорен техник минах по етажите и слухтях за пожар, но такъв за щастие нямаше.
Здравей,
-значи ти си хванал двама души да крадат ток? Хубаво е да влезнете с домоуправителя в тях с още двама свидетели и да направите най-малкото така че да не крадат повече!
Аз скоро имах един случай, някакъв техник дошъл на комшийката да и прави инсталацията. Хубаво, нека и я смени. Но аз гледам нещо се оглежда в коридора и ми вика че искал да и направи да си пуска лампа(с ток от общото осветление) над вратата от вътре с бутон. Аз му казах че не е нужно, а и че няма работа ток от общия да му влиза в апартамента. И че аз оправям после стълбищното осветление. И тоя ми казва че как може да краде с нула? И аз не знам как, обаче му се изрепчих да не пипа там. Гледам сега е изкарал жици над вратата, но май е от техния си ток, защото не е пипано до ключа на площадката(та от там да изведе жица). Диваци пълно. Да крадат от общото им е "душа исвет" както викат старите хора! :rolleyes: Но, всеки си получава заслуженото!
Neno Er - специалист
Абракадабра,
В по–новите блокове и кооперации и в жилищата има бутон за стълбищното осветление. В по–старите само отвън.
Та отклонение може да се направи от стълбите, но от грамотен човек. И при нас един другар си сложи допълнителен клавиш в апартамента и после сменявах релето. :lol:
kozl - майстор
Като темата потече към сменяване на стълб.автомати ми сменил съм една кофа разни. Като почнах от едни с траф на 24 волта и германиеви транзистори та последния, който поставих е на Мьолер - мултифункционален. Не мога да се въздържа за Мьолера - това което най ми харесва е че при задържан бутон след 20-тина секунди сам гаси осветлението. Така стопява желанието на тези дето искат да им свети непрекъснато и при задържал бутон ремонта става неотложен. Винаги убеждавам другите да свързват контактор към автомата.
Но ето и друг пример в ЕС , в която живея на всеки етаж има автомат за осветлението в коридора, където не съм монтирал контактор, а направих сполучлив експеримент с подмяна на предпазители преди автомата с 2А на Мьолер и спрях да подменям автомати. В много от сериите има предвиден стопяем предшазител - защо ли.
Ами защото наскоро видях в една сграда сменили таблото с електромерите от ЧЕЗ и оставили един изход с препазител 25А за осветление и всякакви останали ОН. Аве то старата инсталация имаше винтови препазители за всеки кръг (стълби; мазе; тавани и т.н.), а в новото табло обединили всичко в един предпазител :shock:
abracadabra - специалист
Прав си. Предпазителя също е от значение.
MIRO_073 - майстор
Мисля, че тия стълбищни автомати са отживелица. Светваш целия блок (вход) 10-15 или 50 крушки наведнъж за щяло и нещяло.

Икономисвайте с това.

Изображение
kozl - майстор
Може би, но с тия сензорни лампи се получават доста мъртви участъци и хем имаш осветление хем не моЕш го запалиш и па си на тъмно. Ако разположението им се съобразява с обхвата на датчиците - добре, но когато се поставят на мястото на старите осветителни тела - това е заварено положение и ефекта може да е с дефект. За да се оправи дефекта, вероятно ще се наложи да се монтират още осветители, още канали, още кабели. Тука в дадена ЕС с около 30 апартамента са добавили таванни датчици до плафоните и отчитат 100 лв. годишна икономия от сметки за електричество. Само че като катериш стълбите и докато реагира датчика на следващия етаж едно рамо го качваш на тъмно. Да не споменавам и това, че жиците към датчиците не са вкопани и това мен много ме дразни. На други обаче не им пука и се кефят, на икономията без да подозират, че точно тая икономия е мамка на мизерията.

Тема "Свързване на стълбищен автомат с реле-контактор-СХЕМА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: