Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
geordgeo - специалист
На хора като теб шапка им свалям за мерака и старанието, евала!!! =D>
shadow__01 - майстор
Браво на колегата. Вложил е доста труд и средства в този усилвател. Дано да му служи дълго.
Хубаво е, че все още има някои които си правят нещата сами. Точно в духа на форума.
geordgeo написа:
....евала!!!....
Принципно бих ти направил морална забележка заради тази грозна турска дума, но не искам да е в тази тема.
radius - майстор
Личи си маниака ( в добрия смисъл), няма нищо случайно в този усилвател - всяка част е еди каква си. А накрая описанието може да засрами и най-добрите енолози =D> .
Много интересна тема, образцова за форума.
8180 - майстор
Trakehner написа:
Няколко думи за звука: В сравнение със стандартния Gainclone на Audiosector, хибрида има много обемна сцена, много по-висока динамика ( възможно е и заради повечето капацитет, другият амп с LM3886 е само с 13, 600uF на релса ), доста по-реалистичен звук с висока резолюция и прекрасна среда. За сметка на това изостава малко в контрола на баса. По мое мнение, този вариант е минимум две класи над стандартния Gainclone с LM3886 и определено може да се нарече hi-end. Звукът е по-скоро лампов, няма и следа от леката агресия и пълната липса на сцена на тези чипове при по-семплите имплементации, по-изнесен напред и триизмерен.
Колега Trakehner,
Моля, не се обиждай. Приветствам заниманията ти - връщаш ме в спомените.
Тогава (нашествието на транзисторната аудиотехника) си задавахме въпроси и търсехме отговорите. Не всичко си спомням и ако ти се занимава да ме осветлиш, просто от интерес.

Странно ми е (или разбираемо), че не се включва Колегата Стефанов.

1. На днешен ден, оцветените горе подлежат ли на някакво обективно измерване и сравнение. По мое време се заинтересувахме за т.н. "интермодулационни изкривявания", които донякъде обясниха вълненията на аудиофилите.
2. Пак по спомени се установи, че субективните усещания за "транзисторния" звук се дължат на "дълбоките обратни връзки" (сравнено с лампите), необходими заради "нелинейните изкривявания".
3. Спомен - за проблемни бяха набедени крайните транзисторни стъпала и ниската скорост на реакция (комбинирано с т.т. 1 и 2).
4. Ентусиастите отиваха на транзисторни (интегрални) предусилватели и лампови крайни стъпала, в търсене на решение. С полевите транзистори нещата леко поутихнаха, но комерсията периодично надделява - лампи извън корпуса, супер кабели, припои, дискретни елементи, хай-енд и т.н.
5. При теб нещата са някак наобратно (спрямо т.4) - защо? Какви са предимствата на лампа в предусилвателя, спрямо дискретна схема/съвременен чип, при съпоставимо крайно стъпало?
6. Интересно ми е, с какъв източник на сигнал, с каква музика и с какви говорители правиш "субективните" си оценки и...
7. Как сравняваш?

Пак да повторя - интересно ми е, защото отдавна не ми е тема и не следя ОБЕКТИВНИТЕ новости, а допускам и комерсиални заблуди.
Отчитам, че съвременната ЕЛЕКТРОННА музика "товари" много повече техниката, сравнено с класическите музикални инструменти и вокали, с което въпросът за ЕТАЛОНА за сравненията става по-сложен и "виртуален". Едно време търсехме натуралното звучене като в концертна зала.
Приемам (като факт), че целите и представите също се менят - синът ми преди няколко години ме изпитваше по повод "лампов дисторшън" - "така се правело". :?
Честно - не го разбирам и не ми се връзва с техническите ми представи.
Поздрави,
8180 - майстор
Trakehner написа:
Много далеч съм от експерт по усилвателна аудио техника, но ще опитам да ти отговоря както аз виждам нещата, надявам се и някой друг да се включи.
Благодаря,
За "обща култура" май успя.
Ок. т.т.4 и 5 не бих казал, че ми се изясни, но звучиш "по-в час". Може и да е така днес.
Интермодулацията също леко ме притеснява - обясненията ти са по-скоро за нелинейните изкривявания, но съм се откъснал отдавна. В аудиото бях любител и приключих с транзисторния QUAD. :)
Успех!

Тема "Хибриден усилвател с 6Н23П и крайни LM3886" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: