Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
Ай стига глупости. Не знам какво имаш против лустерите, ама вземи да подпомогнеш родните производители, вместо да купуваш Корекомска продукция и да изнасяш валута за чужбина. Кабели за осветление не запоявам, не усуквам и не изолирам. Такива връзки се правят само в разклонителни кутии.
Ами за да няма глупости, уточнявай за какво става дума.
thinkpad написа:
Аз ги ползвам понякога. Основно за удължаване на кабели за осветителни тела ...
Дрън, дрън.
Това с червеното как да го разбира човек? Всеки нормален би помислил че правиш връзки в САМОТО осветително тяло. За това съм дал и линк точно към такива клеми. Удължавал бил кабела на осветителни тела. :lol:
Пък относно българското - нямам нищо напротив да подпомагам родната икономика и съм за, ама:
thinkpad написа:
Купих и обикновени фасунги, едната с гръмък надпис - Made in Bulgaria, а металната част с резбата като завивах крушката остана на нея.
Ти сега какво? Караш ме да купувам нашенски недомислици. Е ами няма да стане докато ми се разпадат в ръцете. Ти както искаш продължавай в същия дух. Иначе си имам в едно кашонче известно количество контакти от старите български, дето имат термоустойчива втулка на дупките и си ги ползвам само за мои нужди. На къщата и в апартамента почти навсякъде съм с такива. Аз не робувам на шарени ключове и контакти. Боли ме фара че не били розови и заоблени като тиква.
Втулката на дупките е нещо такова, само дето при мен не е черна а светлокафява. Подозирам че на тези новите български е от обикновена пластмаса.
Изображение
Снимката е от този линк. Може и да са български, но не знам с какво качество са днешно време.
http://profesional.bg/browse.php?page=1&cat=139
:partyman:
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
...Пък относно българското - нямам нищо напротив да подпомагам родната икономика и съм за, ама:
Ама - Ама за точно това е в частност темата. Да се отдели зърното от плявата.
п.п Моите много приличат на серия "Дряново". Смених ги не защото не работят, просто са бая стари и пожълтяха. Както и не всички вкъщи са ми еднакви. А и много изгодно ми попаднаха едни практически нови контакти. :-D
MIRO_073 - майстор
То сега темата за какви електроматериали е???Български, Турски, Немски, от Луната :? Какво да пишем?

Всеки би се оплакал от някакъв боклук, които му е попаднал воля или неволя. Предполагам не е това замисъла ...
thinkpad - майстор
MIRO_073 написа:
То сега темата за какви електроматериали е???Български, Турски, Немски, от Луната :? Какво да пишем?
Всеки би се оплакал от някакъв боклук, които му е попаднал воля или неволя. Предполагам не е това замисъла ...
Общо взето за електроматериалите на българският пазар, като както се вижда - коментирам предимно български. Много от нещата - щепсели, разклонители, лустери, кутии, кабели, които ползвам лично аз са с български произход. Общо взето кое е най-доброто като съотношение цена-качество и кой на какво е попаднал и е недоволен.
Между другото - като смених винтчето на лустера с едно друго и спря да прескача. Може и винтчето да е виновно за калпава резба.
shadow__01 - майстор
thinkpad написа:
Общо взето кое е най-доброто като съотношение цена-качество и кой на какво е попаднал и е недоволен.
Общо взето всеки ползва това което има за да не дава пари или търси най евтиното горе-долу качествено изделие.
По принцип българите (повечето) си мислят, че като видят контактор например става за всичко и за всякакъв режим на работа.
Някой контактори са за продължителен режим на работа други за краткотраен. Някой за двигатели с често включване, други за двигатели с рядко включване. После се оплакват защо този китайски контактор му се стопили пъпките и подобни.
Също и почти никой не съобразява автоматичните предпазители и по-точно техните буквички (A,B,C,D) преди стойността им. Те са за това колко бързодействащ е предпазителя. За двигатели се слага "C" или "D", за апартамент "B". Но тези неща никой не ги съобразява и после материалите били некачествени.
VLADO66 - майстор
Осветителните тела/напр.плафони/ спадат ли към тази катетория че мога да напиша ферман :?
thinkpad - майстор
shadow__01 написа:
Общо взето всеки ползва това което има за да не дава пари или търси най евтиното горе-долу качествено изделие.
Не си прав. Имаше поне 3 примера - фасунга, лустер клема и щепсели, на които им ръждясват заземителните пластини. Какво съм виновен аз, че като завивам лустера - то винтчето е с кофти резба и прескача, фасунгата пръстена й пада или щепсела като постои на малко по-влажно и дори и да не е толкова влажно - ръждясва. Ако пък е никелиран - грее.
Например аз си купувам изолирбанд само TESA и много по-рядко 3M. Ползвам китайчета само за маркиране на кабели, но не и за отговорна работа.
MIRO_073 - майстор
thinkpad написа:
Ползвам китайчета само за маркиране на кабели, но не и за отговорна работа.
А има и хубави китайчета за по 1 левче
thinkpad - майстор
MIRO_073 написа:
А има и хубави китайчета за по 1 левче
Не и за 42 стотинки на ролка. А и на тях вяра им нямам за друго, освен да отбележа фазата с червено, след като изолирам.
PCL82 - майстор
hidrazin написа:
Иначе си имам в едно кашонче известно количество контакти от старите български, дето имат термоустойчива втулка на дупките и си ги ползвам само за мои нужди. На къщата и в апартамента почти навсякъде съм с такива. Аз не робувам на шарени ключове и контакти. Боли ме фара че не били розови и заоблени като тиква.
Втулката на дупките е нещо такова, само дето при мен не е черна а светлокафява. Подозирам че на тези новите български е от обикновена пластмаса.
Изображение
Снимката е от този линк. Може и да са български, но не знам с какво качество са днешно време.
http://profesional.bg/browse.php?page=1&cat=139
:partyman:
Тези със светло-кафява втулка са малко по стари партиди от 70-те до началото на 80-те. Тези с черните са последните от тази серия. И двата материала са вид бакелит. И според мен са сложени, защото родната индустрия не е разполагала с подходяща топлоустойчива пластмаса и се е наложило да подсили критичното място с добрия стар бакелит. Бялата пластмаса е накакъв полистирол, който много лесно се топи и пожълтява, иначе като експлоатационен срок са екстра.

Чуждите държави си имат организации, които се занимават със сертифициране, за да се допусне нещо на пазара и пазят своите икономики.

У нас имаме КЗП (специалист по всьо) и Асоциация на електроинженерите в България (може да бъркам точното име), която се занимава с лобиране и европроекти. Та им е през оная работа за некви битовизми, превъртащи бурмички и еФтинджоси по левче от женския пазар.

Тема "Качество на електроматериалите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: