Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toolegittoquit - майстор
Какво мислите за автоматичните предпазители на цокъл/с резба E27 на фирмата PolamKontakt? Какво мислите за тях спрямо витловите предпазители/стопяеми вложки?
На едно място искам да сменя стопяеми предпазители с такива, заради бързодействието. В момента се случва, че при късо съединиение пада предпазителят при РТ на ЕРП, а искам първо да изключва предпазителя при жилищното табло. Ясно е, че зависи от кривата, но искрено се надявам 25А автомат да сработи преди 50А автомат.
Другото е - двойните контакти на фирма ССБ Варна - белите, с особеното заземяване, което всъщност е чупене на бакелитово зъбче, изкривяване на пластинка с отвор, която стърчи от шуко пластините и която като се изкриви я хваща винтчето на единият проводник на контакта. Т.е контактът де факто е с 2 винтчета и само с опция зануляване, няма как да се заземи. Нямам проблем със зануляването, но контактът изглежда леко хлабав и се чудя дали си струва. Т.е при натоварване 2000-3000W да не се запали.
Последна промяна от toolegittoquit на чет юни 18, 2015 6:41 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Сложи си едно табълце със стандартни АП-та. Това с АП на резба Е27 си е някаква недодялка.
И ти какво, всеки ден или седмица си правиш къси съединения? :?
:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Сложи си едно табълце със стандартни АП-та. Това с АП на резба Е27 си е някаква недодялка.
И ти какво, всеки ден или седмица си правиш къси съединения?
Не е опция смяна на табло. Текстолит, на който има закрепен 50А главен, 25А за 1 кръг, а от главният тръгва кабел до табло на 2-3 метра разстояние, където са изведени всички останали кръгове, където подменях всичко с автомати. Остана самотен 1 предпазител, който трябва да разбутвам нещата на хората, най-мното кабелите отзад в крайна сметка да ги скъсам от вадене и пресвързване и да си отворя допълнителна работа.
Пък купих едни Български контакти на ССБ Варна двойни, много хлабаво ми се вижда че стои щепсела. Чудя се дали могат да държат 10-12А без да се запалят. Неприятно впечатление ми прави, че старите контакти на ССБ Варна имат пружинки, които да подпират пластинките, а новите нямат. Въпреки всичко надеждни ли са?
fikata - майстор
Моите предпазители,автоматични витлови POLAM ми служат вярно повече от четвърт век.
toolegittoquit - майстор
fikata написа:
Моите предпазители,автоматични витлови POLAM ми служат вярно повече от четвърт век.
Въпросът го зададох, защото си направих разходка до Щайнбергер-Конрад. Гледах предпазителите точно на тая фирма. Извадиха ми цял стек. Хванах един 20А и нещо резбата не ми хареса. Хванах един 25А, работи, но гледам че горното капаче има лека фуга и като че ли не е затворено плътно. Неща, които на друг няма да му направят впечатление. Взех трети - изглежда, че работи, но без голямо усилие на бутончето червеното се изключва. Леко да щракнеш, без да натискаш силно и изключва. И не знам дали мога да им имам вяра или аз нещо си внушавам.
Може ли и някой да ми отговори за тия контакти на ССБ Варна, защото изглеждат отгоре хубави, а щепсела доста лесно се вади като че ли. Спрямо други, които като нови трябва със сила да вкарваш щепсела.
Ако някой го интересува какво има на тоя кръг - кухненски контакти, които са слагани междувременно. Понеже някой е нямал табло и АП - сложил е обикновен цокъм за витлов предпазител и вложка 25А. Закупих за смяна, за да се пробва точно Polam Kontakt 25A предпазител.
Изображение Изображение Изображение
hidrazin - майстор
Е ами 10 пъти ли да ти обяснявам? Сложи си нормален АП. Това дето е било преди четвърт век вече не такова.
За контактите - скоро няма да купя български контакт. По-калпави са дори от турските.
Днес купих една торба контакти за открит монтаж IP44, от тези с капаче. Взех от турските на Makel.
За разлика от българските боклуци те поне си имат пружини на контактните пластини.
Не ми се нрави че турските са по-добри от нашите но е факт!
:partyman:
krasi92 - майстор
Много са скапани въпросните контакти а бушона няма нищо общо с качеството от преди 20 години.
kuger - майстор
toolegittoquit написа:
Какво мислите за автоматичните предпазители на цокъл/с резба E27 на фирмата PolamKontakt? Какво мислите за тях спрямо витловите предпазители/стопяеми вложки?
.
На две табла имам от тях, доволен съм от бързината на магнитната им защита, от термична не са ми изключвали. Вярно, че са производство от миналия век, сегашните не им знам качеството.
Колкото до бутона за изключване, той просто освобождава лостовата система, наистина много леко действа.
hidrazin - майстор
kuger написа:
...сегашните не им знам качеството...
Ами човека е написал че е ходил до Щайнбергер-Конрад. Пък там продават основно китайска продукция, включително такива башони от Китай.
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=8966
Леко ме озадачава картонената кутия която е снимал. На нея пише "POLAM KONTAKT".
Да ама те не съществуват от 10-тина години. Сега се казват "КОНТАКТ - SIMON SA".
Наистина в края на каталога си, на 177-ма страница имат такива башони. Отделили са им половин страничка от каталога.
Предполагам е залежало количество от когато са били POLAM KONTAKT. :?
:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Е ами 10 пъти ли да ти обяснявам? Сложи си нормален АП.
За контактите - скоро няма да купя български контакт. По-калпави са дори от турските.
Точно Макела са боклук. Имах някакви такива. Фрезован паралелепипед, с 3 дупки - едната за винтче, което минава през контактните пластини и закрепва паралелепипед-а към тях, вторият отвор за проводника и третият за още 1 винтче. Резбите не са обратни. Завивам проводника и развивам от другата страна захвата на паралелепипед-а за контактните пластини. Като ги видях - отказах се да ги слагам. Купих си ключ макел, който се разглоби в ръцете ми, докато го поставях и вътре пластинките неправилно огънати и винтчетата превъртат.
А за обикновеният АП казах. Трябва всичко да се разглобява изоснови, да се кърти, за да се сложи табло за 1 предпазител. Що иде реч за БГ противовлажните контакти - според мен биват. Обаче тия двойните забелязвам как преди са имали пружинки на контактната система, сега са си ги спестили. Уж "Изберете българското", "Произведено в България". Иначе те и разклонителите на Технил нямат пружинки на контактната система, но никой не ми се е палил.
В Русия още се произвеждат и продат РАП. Интересно защо не ги внасят тук.
hidrazin написа:
Предполагам е залежало количество от когато са били POLAM KONTAKT.
Действително опаковката изглежда стара, черно бяла и доста невзрачна. Не е типична китайска лъскава. Също така и нямаха 20А въобще. И не е със сини палчета, а с 1 черно и 1 червено. Иначе имаше и някакви китайски, на които въобще не присъства написан производител. Ето как изглежда:
Изображение
Питам, за да знам, понеже има хора, където имат чудесни табла, работещи перфектно, макар и с витлови предпазители. Интересното е, че пише 220/380V, а не 400V като на китайските.

Тема "Какво мислите за автоматите на Е27?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: