• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
duudah - напреднал
фаза, нула.. все тая :wink: :lol:

за едни и същи неща говорим с тебе общо взето.. то човек ако тръгне да оценява, дали шанса да се прекъсне нулата на ЕРП-то или да се прекъсне връзката със собствения му заземител е по-голям къде ще му излезе края? Друг е въпроса че надали сам ще тръгнеш да си контролираш защитния заземител при ТТ система :)

Аз лично повече съм фен на ТТ схемата, НО офкорс всичко се прави според ситуацията.
Относно постигането на необходимата норма, ето някои мои размисли:

Код: Избери всички

ОТ наредба 16-116:
    Чл. 268. (1) В електрически уредби с напрежение до 1000 V, в които се прилага защита от токове с нулева последователност, на периодична проверка подлежат:
    1. изправността на защитния прекъсвач;
    2. съпротивлението спрямо земя на предпазното заземяване; 
дефакто това същотото Rз, което трябва да постигнеш при Uд=50V и Ideltan=30mA трябва да е по-малко от 1667 ома, което не е чак толкова трудно за постигане.
За теб след електромера системата ти на захранване може да си я направиш TN-S.
Нямам нищо против, идеал петрофф, НО е много важно да си заземиш тая същата точка, в която го правиш това. Иначе отива някой доброжелател и ти реже нулата между теб и първото заземление и те "приземява" :)

поздрави
Милен
Милен - майстор
За теб след електромера системата ти на захранване може да си я направиш TN-S.
Нямам нищо против, идеал петрофф, НО е много важно да си заземиш тая същата точка, в която го правиш това. Иначе отива някой доброжелател и ти реже нулата между теб и първото заземление и те "приземява" Smile

Така де, стигнахме до общо мнение. И понеже съм фен на цитатите ето и нещо от мен с препратка от наредба 3.
Чл. 184. (1) Когато условията за защита срещу поражения от електрически ток за схема TN не могат да бъдат спазени, се допуска захранване на електрическа уредба с напрежение до 1000 V от източник по схема TT.

(2) За защита срещу поражения от електрически ток се използва защитно изключване на захранването посредством защитен прекъсвач при спазване на условието:

Ra х Ia <= 50 V,

където:

Ia е токът на сработване на защитния прекъсвач;

Ra - общото съпротивление на заземителя и заземителния проводник на потребителя; при използване на един защитен прекъсвач за защита на няколко потребителя се взема съпротивлението на най-отдалечения потребител.
Чл. 7. (1) Приетите в наредбата значения на величините означават:
***
(2) Използваните характерни думи означават:

1. "като правило" - даденото изискване се явява преобладаващо, а отстъпленията от него се обосновават;

2. "допуска се" - даденото решение се приема като принудено изключение вследствие на някои ограничителни условия;
Ако си принудено изключение карай както ти харесва :)
moimoimoi - майстор
едно е сигурно:
при обикновен автоматичен предпазител, и човек попаднал под напрежение автоматичния предпазител ще изключи когато тока сане по голям от номиналния на предпазителя-Ампери
а при дтз-то и човек попаднал под напрежение ,дтз-то ще изключи при ток по голям от тока на утечка -mAмпери
Последна промяна от moimoimoi на вт май 26, 2009 9:16 pm, променено общо 1 път.
duudah - напреднал
@moimoimoi:
добро пояснение
:roll:

@Милен:
Аз съм орган за контрол, и като цяло не изпълнявам, а само контролирам електроинсталации :)

Та в тоя ред на мисли.. карам както на другите им е харесало :-D

Поздрави
Милен

П.С. тея определения последните ме хвърлиха в тъча
gorgidanchev - специалист
Имам четири кабинета с по 11 компютъра и дефектнотоковата изключва и при токови смущения.Предимно зимата.Става като цветомузика.
Последна промяна от gorgidanchev на нед юни 21, 2009 10:43 am, променено общо 1 път.
gorgidanchev - специалист
Забравих да спомена ...на всеки кабинет отделна защита 63А.
Милен - майстор
Забрави да споменеш и какъв тип е защитата А или АС.

Клас АС е стандартна защита използва се при синусуидални напрежения без наличието на хармоници и пулсиращи съставки на постоянен ток, каквито са кръговете захранващи компютри. 30mA- ровата изключва при 15-30mA.

Клас А се пролагат за вериги замърсени с хармоници и пулсиращи съставки на постоянен ток - компютри, изправители, луминисцентно осветление - ДТЗ на Шнайдер клас А се маркират като si. този тип изключват при 28-30mA за 30mA номинален ток.

Така че ако твоята е клас АС я сменяш с А. Ако пак сработва търси повредата другаде или намали компютрите на една защита или пък увеличи тока на защитата на 100mA.
gorgidanchev - специалист
За мен това е идеално...защото ги пази от токови удари.Само тогава изключват.
gorgidanchev - специалист
Инсталацията е нова с гарантирано заземяване.
stefan_gb - специалист
gorgidanchev дтз НЕ ПАЗИ ОТ ПИКОВЕ В МРЕЖАТА ....... надявам се че ме разбираш :) Прочети за елемента PRD .....
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: