• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zmeios - специалист
Аз си направих труда да прочета и някои от другите теми на същия питащ.

Винаги завършват така, както завърши тази. Търси се съвет, разтваря се дискусия, накрая става "едно си баба знае..."

Човека си е решил още отпреди да попита тук какво ще прави. Търси само да го валидираме. Като не го валидираме (щото това дето е решил е кофти), ни напада че "не са ни конкретни мненията" и прочее и прочее.
Еклектик - специалист
За мен темата е приключила отдавна. Но последно питам Милен за тази условна картинка, защото нямам друг начин да направя заземяване. А ти zmeios, престани да иронизираш. Питам, защото искам да изясня това, което смятам да направя.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (25.87 KиБ) Видяна 6340 пъти
lubomirlz - специалист
Да това е въпросният кабел, ако ти отпадне нулата при таблото от разхлабване или друга причина цялата къща ще взима нула от това заземление, а ти дори няма и да разбереш докато не ти замирише на изгоряло отнякъде, една бърза сметка бойлер 3кв фурна 4кв , за отопление зимата още 2-3 кв и други уреди 1,5 -2кв абе спокойно ще има периоди при което ще се събере консумация от 8кв наведнъж което пък прави ток от 35-36 ампера което си е множко за 4 квадрата кабел. Ама пък ти си знаеш де къщата си е твоя.
Ако все още си смяташ да ги забиваш до бойлера поне пусни един 16 квадрата жълто зелен от шинита до таблото щото с 4 квадрата ще се запалиш.
Милен - майстор
Ситуацията е коментирана доста пъти за няколко месеца :cool:

Човека ти го каза щом пускаш нов кабел до бойлера и можеш да докараш земя до бойлера, защо не закараш земното паралелно на бойлерния кабел до таблото със сечение равно на захранващите таблото фаза и нула може и малко отгоре. Така ще ти са подсигурени всички консуматори. А и бойлера не ти е най мощния. Една електрическа готварска печка може да достигне до 7- 8 kW. Тъй че не ни се сърди просто половинчатите решения обикновено не са оптималните.
Еклектик - специалист
Много добре разбирам проблема, но не мога да окабеля цялата къща. Просто архитектурата не позволява да прокарвам нови кабели. Никакво заземяване няма да правя. Никакво ДТЗ няма да слагам. Както се изрази един форумец, едно си баба знае , едно си бае. Не съм търсил никакво валидиране, а идеи, много от които бяха полезни. Проблема след дълго мислене снощи го реших и приключвам поне за себе си темата. Влезе ли човек в банята, ток вътре няма да има освен осветление. :cool:
Милен - майстор
Това последното е много хубав навик. В къщи съм го въвел от доста години - който ходи да ползва бойлера просто му изключва ключа до вратата и толкоз, не е кой знае какво.
babayaga83 - напреднал
Някой може ли д ами разясни нещо , ако имаме тази схема то правилно ли съм разбрал че след единия предпазител на ДТЗ трябва да сложа 3 автоматични предпазителя ? :?:

Прикачен файл

el1.jpg
ел схема
el1.jpg (44.51 KиБ) Видяна 6011 пъти
1115 - специалист
Понеже се запалих да си сложа ДТЗ на вилата (предстои ми ремонт на ел. инсталацията), но там вероятността да се загуби нулата по стълбовете е голяма и ме притеснява моето заземяване да не стане нула за района - може ли (разумно ли е и законно) на входа да си сложа двуполюсен прекъсвач и след него да си вържа земното към нулата?
Естествено това преди ДТЗ.
Милен - майстор
Неразумно и незаконо е да се слага прекъсвач на нулата в двупроводна инсталация.
bdz43r - специалист
Има логика. Нулата си остава заземена през собственото заземление.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: