• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lenko71 - специалист
Май нищо не си разбрал. ДТЗ-то пада още в момента когато се появи утечката (мисля че максимума е 30mA) по третия кабел (без значение дали е заземен или не), а не чака някой да пипне, да го друсне тока та тогава да изключва.
Автоматичния предпазител изключва при много по-големи токове.
Изобщо двете неща кажи-речи нямат нищо общо
Trifun - специалист
@Еклектик, ако имаш добро заземяване, ДТЗ изключва в момента, в който разликата между токовете по фазовия и нулевия проводник надвиши определените милиампери. Т.е. може въобще да не се стигне до там тока да премине през тялото ти - дори и за части от секундата. Ако наистина си чел внимателно всичко, сигурно си забелязал, че ДТЗ те защитава малко или много и от пожар - дори и малък ток на утечка предизвиква загряване на проводниците, а оттам идва и опасността от пожар.
Да не забравяме и бързодействието, което в определени случаи може да е фатално ...
Това, за балканския манталитет го знаем.
Знаем също така че едно време е нямало ДТЗ-та и живота пак си е вървял.
Но ако тръгнем по тая логика, то едно време хората са нямали и чешми у тях - носили са си вода с менците от селския кладенец ...
И телевизия е нямало, да не говорим за компютри, интернет или GSM !
Дори и радиоточките са били лукс !

Не ме разбирай погрешно - аз също не съм ДТЗ-маниак, и не бих си разкъртил целият панелен апартамент за да прокарам трижилни кабели, но в никакъв случай не отричам и ползата от такава защита !

Не зная колко пъти не е сработвала ДТЗ, дори и перфектно свързване, както казваш, но пък мога да ти кажа че малцина са хората, оживели след токов удар.
Аз лично от цялата дискусия нищо не разбрах. "нула", "земя","фаза" - за какво става въпрос... ??? Зная само, че за да имаме ефективна дефектнотокова защита, трябва монофазната ел. инсталация да е 3-проводна. Видях, че някой беше писал как се свързва дефектнотокова
без PE проводник... Ами тогава защо трябва да го има ? И ако по фазовия проводник си тече 220v а по нулевия дойде още 220v, ама от разнородна фаза, ко прайм?
Милен - майстор
Като не си разбрал нищо вземи прочети малко информация по въпроса която не е само дискусия от форума. Има доста материали в разбираем вид за всеки и тогава задавай въпроси. Разгледай линковете в темата.
sasooooooooo - "специалист"
При една проба на ел.инсталация от невнимание се включих към мрежата, а ДТЗто ме помислило за котлон и хубаво ме раздруса :lol:
Еклектик - специалист
Изразил съм се крайно, пардон. Но какво ДТЗ да сложа, след като НЕК ми пуска два кабела към таблото. За бойлера, който е най-рисков, ползвам СВТ 4 кв. /малко повечко, но за всеки случай/, Предпазителят е биметален и е на ръба на консумацията - 3 кВ, 16А. Заземителния проводник го вързах директно към нулата и той не е натоварен, за разлика от нулевия. Освен това теренът - глинеста почва, която под метър и половина никога не съхне, позволява да забия три поцинковани кола или да разкопая дупка и да заровя старо поцинковано корито с размери 1.20х0.60. Един или два усукани многожилни медни проводника със сечения около 10 кв. са добро заземление.
Имам въпроси:
- без основна реконструкция на инсталацията, в колко домове, строени преди 80-та може да се сложи ДТЗ?
- какво се случва, когато комшията ти ползва електрожен в съседния двор, или напрежението, каквато е честата практика варира между 210 и 240 В.
- И накрая, ДТЗ-то е механика, колко е гаранционния период.

Не съм чак толкова консервативен, приятелю, дето ми говориш за GSM-а и пр, истина е, че ползвам най-обикновен модел и то само за разговори. Видеокамерите по тях , мр3 , видеоплеърите и FM са търговски трикове за увеличаване на продажбите сред наивниците. Отричам тези екстри, защото са ерзац, и всяко от изброените го имам, но отделно и според възможностите ми, с най-добри параметри.
Но темата е за ДТЗ. Аз съм за, но ако имах толкова пари, че да си построя самостоятелно жилище и да проследя прокарването на инсталацията и нейното качествено свързване, тогана щях да си сложа на всеки рисков кръг . Засега разчитам на добро заземяване
zmeios - специалист
Еклектик написа:
Но какво ДТЗ да сложа, след като НЕК ми пуска два кабела към таблото.
Ей, абе ти изобщо ли не четеш! И то не само в тая тема!

Естествено че два кабела ще ти пуска до таблото. ТАМ се слагат ДТЗ-тата и от ТАМ НАТАТЪК са по три кабела, като е важно никъде да не са 'замостени' нулата със защитната земя, иначе нищо не правим.
Еклектик - специалист
Страхотен отговор. Аз защитения кабел откъде да го взема, моето импровизирано заземление ли? Или от нулата, което е оспорвано многократно във форума. Върху третия кабел не съм наблягал. И други ми бяха въпросите с болдиран текст, и на тях исках отговор. Нямам повече въпроси за ДТЗ-то. Щом това устройство е създадено с цел безопасност, значи си е струвало усилията. Много научна терминология, но има и редовна профилактика на инсталацията, надеждност на връзките, съобразяване с елементарната елбезопасност. И всеки се съобразява с реалността, в която е поставен.
Повече няма смисъл да се разводнява темата с подобни реплики. Толкоз!
Милен - майстор
Ако си по експериментите за собствена сметка го взимаш от импровизацията, иначе от нулата която е заземена на доста места преди да дойде при теб.
Еклектик - специалист
Как реагира настройката от 30 мА, когато напрежението си мени диапазона в големи граници, това ме интересуваше, защото при мен скача от 210 до 240. Променлива ли е тази величина, константна ли е, или след всеки пик трябва да включвам системата наново? И откровено казано с ток не ми се експериментира, доброто заземяване на корпуса не означава ли, че при пробив напрежението ще бъде отведено в земята. В крайна сметка ДТЗ не е ли един бушон, който реагира по-бързо на утечки и къси съединения. Някой ще напише - о, свещена простота.
Тъй да е.
И поради тази причина ще си купя 5-10 100-ватови крушки, защото чиновниците от Брюксел ги забраниха вече. И въпреки всичко на всяка фасунга имам енергоспестяваща крушка OSRAM.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: