Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
Имам 5 слънчеви панела по 300вата,10а. Искам да ги включа към бойлера директно. Нагревателя е 3киловата 18 ома. Де факто ще работи на 1,5 киловата. Да питам ще трябва ли и мппт контролер или не?
шоп - майстор
Ще трябва. Ако искаш да работи всичко оптимално.

Аз ползвам два контролера на Интел Поморие и съм много доволен.
Техногама също предлагат, но са по-скъпи.
ivanovbg - майстор
В смисъл? Какво значи оптимално. То съпротивлението на нагревателя не се променя. Всичко зависи от напрежението на панелите, а то зависи от слънцето.
hidrazin - майстор
Това на Интиел НЕ Е МРРТ контролер!
Това си е терморегулатор, DC терморегулатор + дисплей където виждаш температурата на бойлера, напрежението от панелите и моментната мощност към бойлера.
По принцип си е необходимо защото комутирането на DC си е приключение и нормален терморегулатор не върши работа.
Само дето е прекалено скъпо за работата дето върши.
А за ivanovbg - ПРИЯТНО ЧЕТЕНЕ. :-D
:partyman:
P.S. Не, не е необходим МРРТ контролер. Необходим е инвертор - ако искаш пълно използване на Слънчо.
Става и директно но със загуби заради липсата на MPPT режим и все пак върши работа.
Само трябва да се оправиш с терморегулатора (комутирането на постоянен ток и възникващата дъга).
шоп - майстор
чет сеп 28, 2023 12:01 pmhidrazin написа:
Това на Интиел НЕ Е МРРТ контролер!
Това си е терморегулатор,
Бъркаш

https://intiel.com/products/solar-energ ... -contrller
ivanovbg - майстор
За комутатор съм взел SRR-40DD -220в 40а

Иначе не се сещам как да се реализира мппт контролер с постоянно съпротивление на товара.
Последна промяна от ivanovbg на чет сеп 28, 2023 3:06 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
чет сеп 28, 2023 11:28 amivanovbg написа:
В смисъл? Какво значи оптимално. То съпротивлението на нагревателя не се променя. Всичко зависи от напрежението на панелите, а то зависи от слънцето.
Значи, че панелите не са с константна мощност, че да им нагласиш костантен товар. При леко облачно време ще черпиш много малка част от наличната енергия без контролер.
ivanovbg - майстор
Можеш ли да ми го обясниш с формули? Нали наличната енергия зависи от слънцето. При 300вата на 3 ома и 30 волта ще тече ток 10а и аз я ползвам всичката. При по малко слънце панела дава да речем 200 вата - на 3 ома ще ток през нагревателя 8а и напрежение на панела 25в.
hidrazin - майстор
чет сеп 28, 2023 12:08 pmшоп написа:
чет сеп 28, 2023 12:01 pmhidrazin написа:
Това на Интиел НЕ Е МРРТ контролер!
Това си е терморегулатор,
Бъркаш

https://intiel.com/products/solar-energ ... -contrller
А дано ама надали. Това е толкова MPPT колкото китайските зарядни дето ги рекламират че били MPPT.
Най-много да са го докарали до PWM.
:partyman:
brum - майстор
чет сеп 28, 2023 4:50 pmivanovbg написа:
Можеш ли да ми го обясниш с формули? Нали наличната енергия зависи от слънцето. При 300вата на 3 ома и 30 волта ще тече ток 10а и аз я ползвам всичката. При по малко слънце панела дава да речем 200 вата - на 3 ома ще ток през нагревателя 8а и напрежение на панела 25в.
При по-малко слънце напрежението почти няма да се промени, но тока ще падне. Или панела ако дава 200 вата, то това ще са 30 волта * 6.6 ампера. 6.6 ампера през 3 ома са 20 волта. Или 130 вата. А не онези 200 вата от които тръгваш.

И по-редно е да разглеждаш какво става при 50% по-малко слънце. Мощността ще е 150 вата - 30 волта по 5 ампера. Обаче през 3 ома ще имаш 15 волта и 5 ампера или 75 вата. Т.е. 1/2 от това което панела може реално да даде.

Та важното е да поддържаш напрежението в тясни граници около 30 волта и да дърпаш максималният ток дето панела може да даде. Щото ако панел 300 вата дава 30 волта при 10 ампера, то същият ще даде 10.5 ампера при 20 волта и 11 ампера при 10 волта.

И тука идва ролята на MPPT контролера. За бойлер е прост като гъбена семка. Слагаш едни кондензатори на входа, един транзистор с индуктор който да работи в PWM режим и управеленито е такова, че на изхода контролираш duty cycle-а така, че на входа да поддържаш правилното напрежение.

Хдиразине, тия се програмират и правят с усмивка. При така предложенате идея ще поддържа постоянно напрежение на входа и ще котнтролира duty cycle-а на изхода така, че входящата енергия към контролера да е максимална. Ни го интересува напрежение на изхода, ни нищо. Единственото условие на изхода да има товар с ниско съпротивление, за да може да изконсумира цялата мощност от панелите. Или при 300 волта/10 ампера стринг трябва да е под 30 ома нагревателят в бойлера. Такова от проектирането до подкарването е една човекоседмица от някой дето знае какво прави.

Интиел-а по-горе ако го имаш сниман от въре ще ти кажа такъв ли е. Ако има големи кондензатори на входа и приличен по размер индуктор значи е такъв.

Тема "Нужен ли е МППТ контролер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: