• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bmwww - специалист
А какви велики планове имах, подово на приземния , конвектори в стаите на първи етаж ... Мечти , мечти . Благодаря , ще го сменя .
Jacomo - специалист
Преди да го смениш, виж първо сечението на кабела до електромера и до къщата, да не се окаже, че не е за над 32A.
bmwww - специалист
Ами от стълба до къщата е мисля 16 квадрата . Нов е и от енергото е пускан , някакъв алуминиев проводник , а от главния предпазител на таблото в къщата тръгва мостов 2.5квадрата .
gogo7777 - майстор
вт дек 12, 2023 9:37 pmhidrazin написа:
вт дек 12, 2023 9:00 pmbmwww написа:
Къщата е с 63А бушон (който и сега стои на вътрешното табло като главен) т.е. партидата е била за 14Квч по моята логика , но да , благодаря , ще действам . Определено 15кВч биха били достатъчни според мен .
Така е защото ЕРП-тата (местните енергийни дружества) окрадоха хората.
Навремето някой е заявил за тая къща (като за почти всички жилища е БГ) партида 15kW и е платил за такава.
От Енерго-то му отпускат (по закон) 12,5kW защото тези 2,5kW по-малко се запазват за развитие на мрежата.
И му слагат предпазител 63А защото ако му сложат 50А няма да спазят закона - 50А х 220 волта = 11 киловата.
Демек слагат следващия по-голям по стандарт - 63А.
А сега е нагла кражба. Отиваш в местното Енерго да си прехвърлиш старата партида (дето е била 12,5kW).
Дават ти да подпишеш разни долкЮменти но НИКЪДЕ В ТЯХ не пише колко ще ти предоставят. И ти щастлив си заминаваш.
Вероятно така е станало и при теб... :?
Е, в един "щастлив" момент разбираш че си се оказал с предпазител 32А което е няма и 7,5kW партида.
Но за крадливото енерго ти си в границата между 6kW и 15kW и за да ти сложат по-голям бАшон ще искат пак да плащаш.
А може И ДА ТИ ОТКАЖАТ с мотива че нямат свободни мощности в района. ЧЕСТИТО ! Да са живи и здрави крадците!
Чл. 33.
(2) Присъединената мощност се определя от съответния мрежови оператор в границите от 110 % до 130 % от предоставената мощност, осигурявайки резерв за увеличаване на предоставената мощност в бъдещ период.
Демек ако навремето е била заявена предоставена мощност 15kW и е била определена присъединена мощност 12,5kW то не могат да ти сложат предпазител по-малък от 50А или около 11,5kW
130% от 11,5 kW е тъкмо 15kW
11 500W / 230V = 50A НЕ ПО-МАЛКО !
Може да настояваш, може и да ги съдиш и ще спечелиш ноооо... ако имаш документи за старата партида.
Местното ЕРП със сигурност има старите документи но няма да ти ги даде доброволно или без лют бой! :-D
:partyman:
За съжаление е така. Хората не се борят за правото си, което е много жалко. :x
:drinkers:
Jacomo - специалист
ср дек 13, 2023 12:49 pmbmwww написа:
Ами от стълба до къщата е мисля 16 квадрата . Нов е и от енергото е пускан , някакъв алуминиев проводник , а от главния предпазител на таблото в къщата тръгва мостов 2.5квадрата .
Да се надяваме, че новия кабел е до главния предпазител. Където имаш 2.5 квадрата, трябва да се сложи 16А - за толкова са изчислени нормалните контакти и 2.5мм2 кабела. 20А в краен случай. В твоя случай 25А е много за 2.5mm2 кабел. За осветлението е желателно 6A, при 1.5мм2 може и 10А, но няма смисъл, ако си с LED лампи.
bmwww - специалист
Снощи говорих с тези , ами до 8кВ ми е партидата , не знам как и при какви условия е станало това , но и не мога да знам какво е правил предния собственик , та или ще я вдигам или ще мисля други начини за отопление , единия от които е печка на дърва или пелети извън къщата с водно подово на приземния и радиатори в стаите . Най-вероятно ще видя много разправия ли е да я вдигна до 15кВ .
Jacomo - специалист
чет дек 14, 2023 11:42 ambmwww написа:
Снощи говорих с тези , ами до 8кВ ми е партидата , не знам как и при какви условия е станало това , но и не мога да знам какво е правил предния собственик , та или ще я вдигам или ще мисля други начини за отопление , единия от които е печка на дърва или пелети извън къщата с водно подово на приземния и радиатори в стаите . Най-вероятно ще видя много разправия ли е да я вдигна до 15кВ .
Не е много разправия, ако можеш сам си смени предпазителя, ако не, си струва да се пробваш по каналния ред. Аз съм минал през процедурата, реално са 2 молби (такси) - една за проучване и ако разрешат -> още една за присъединяване. Ако си имаш необходимите документи и ти си собственик на партидата отнема 2x30 минути макс.
mironcho - специалист
Хидрата е прав, че са те краднали малко - 32Ах230V=7,36kW. Може да са ти отговорили, колкото да ги оставиш намира - при 8кW автомата трябва да е 40А, тези 32А звучат като партида 6kW. Напълно възможно е предния собственик е платил за толкова и толкова са му дали.
Аз бих минал по каналния ред. Обаче ми казаха следното без да твърдя, че е вярно:
Ако има съществуваща партида 6kW и се иска да стане 13kW, то трябва да се плати таксата за присъединяване 696лв защото увеличението е 7kW и попада в графата от 6 до 13kW. :shock: :shock: :? :?
въпреки логичното да се доплати само разликата за преминаване от обхвата 0-6kW към 6-15kW и доплащането да е 255лв.
Не знам къде е истината, може и да има разлика при различните ЕРП-та
kozl - майстор
Аз съм доплащал само разликата по тарифите.
Но трябва положителен отговор на проучването за повишаване на мощността.
hidrazin - майстор
За до 6kW отговаря предпазител до 25А
Това че сложен 32А означава че е в горната партида - 6-15kW
Чл. 34. (1) Присъединената мощност определя минималните технически параметри, по които се проектират и изграждат съоръженията за присъединяване.
(2) Присъединената мощност се определя от съответния мрежови оператор в границите от 110 % до 130 % от предоставената мощност, осигурявайки резерв за увеличаване на предоставената мощност в бъдещ период.
Ти искаш (и заплащаш) присъединена мощност 15kW а те ти предоставят мощност 11,5kW с предпазител 50А
Онези 15kW са точно 130% от предоставените 11,5kW ... :)

:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: