Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mosferatu - напреднал
Здравейте,
Активно четях темата "LED лампа V-TAC" (viewtopic.php?f=11&t=54482&start=320), като научих много неща от нея. Постепенно реших да заменям "конвенционалните" светодиодни крушки (разбирайте тези с полупрозрачен пластмасов балон) с филаментни такива заради подобрения им ъгъл на осветеност и обещанията за липса на трептене.
В момента чакам на промоция https://www.vitolighting.com/bgsite/bg/ ... 42040.html , като бавно, но сигурно купувам такива и заменям конвенционалните заради белите тавани вкъщи, които отразяват светлината нагоре и субективното усещане за осветеност се подобрява, дори и при 100- 150 лумена по- ниската сила на светене на филаментните.
Но тук идва въпросът- някой разглобявал ли е филаментна крушка? Имат ли контролер, понеже виждам, че модела, който показах по- горе не е димируем, а е без трептене? На телефона при ISO 6400 виждам тънки ленти, което ме навежда не мисълта, че все пак има pwm?
Мисля темата е важна за всички, понеже филаментните са няколко пъти по- скъпи, осветяват по- добре заради по- големия ъгъл на светоотдаване, но ме притеснява използването на ШИМ или липсата му, заради лекия ми астигматизъм.
Другия ми въпрос е- някой срещал ли е филаментна крушка с CRI над 80?
Поздрави!
vencil - специалист
Ако искаш да ти излезе по-евтино във времето заложи на филипс :wink: , https://ultralight.bg/search?search=LED ... &limit=100
hidrazin - майстор
вт дек 19, 2023 11:51 pmmosferatu написа:
Но тук идва въпросът- някой разглобявал ли е филаментна крушка? Имат ли контролер, понеже виждам, че модела, който показах по- горе не е димируем, а е без трептене?
Другия ми въпрос е- някой срещал ли е филаментна крушка с CRI над 80?
Аз съм разглобявал. Както на снимките по-долу. На едно барбекю сложихме 50-60 такива и докато го подържах смених бая такива.
Имат си драйвер - малка, кръгла платка в цокъла на ламБата. Ако държиш ще ти изровя някоя (ако пазя) и ще ти снимам драйвера.
Специално на тези пише че Ra е повече от 80 ама доколко е вярно... :-D
В интерес на истината хич не съм обръщал внимание дали трептят или не.

Прикачен файл:
21.jpg
21.jpg (40.84 KиБ) Видяна 486 пъти
Прикачен файл:
22.jpg
22.jpg (42.12 KиБ) Видяна 486 пъти

:partyman:
Ползвам няколко такива.
При нормално захранване няма трептене.
Захранвани от малък генератор, натоварен на и малко над номинал- трептят лампите с голям балон. Не помня производител.
Когато напрежението беше паднало на 110-120 волта, по време на "извънаредните, форсмажорни метеорологични обстоятелства", работеха само те, като си светеха съвсем нормално.
Хладилникът също работеше. Някакъв корейски инверторен компресор.
Всико останало беше спряло.
zz_stefanov - майстор
Твоят тест с телефона доколко е достоверен. Камерите на доста телефони се борят успешно с трептенето на осветлението.
Пробвай с бързо размахване на ръката. При белите в къщи се усеща стробоскопията.
Моите филаментни са фасадни на село. Имам филипс, жтак, и някакви лидълски. Ще ги пробвам, но предполагам, че ще трептят. Контролерът е заврян в цокъла и няма много място за големи кондензатори.
mosferatu - напреднал
Доколкото за телефона- стария Huawei P30 Lite хващаше всякакъв ШИМ по ламБите, сегашния Mi11T- само ленти, които издават ШИМ-а, колкото по- тесни, толкова по- високочестотен е според мен.
Ползвам Вито, че изпадат на промоция в Практикер. дотук имам 3бр, като никоя не е на повече от година, така че не знам колко дълготрайни ще излязат. На 4000К светлината ми е някак по- приятна от 4000К с полупропусклив балон на Жик- Так или Оптоника, каквито ползвах масово вкъщи (тествани- без ШИМ)
В сайта на Вито има филаментни димируеми и недимируеми, явно от контролера зависи. Чак се чудя къде са заврели в тая малка фасунга Е27 кондензатора, но сигурно той (отново) ще е слабото звено, а не надупените с висок ток диоди, както масово беше в по- стария модел светодиодни крушки.
Малко материал по темата за цветопредаването и различните стандарти за описването му- както винаги нещата са твърде сложни и все по неефективни :evil:
hidrazin - майстор
Ами намират място във фасунга Е27 - не само за електрониката ами и за кондензатора.





:partyman:
antonioven - специалист
И къде са цените на
  • тези ламБи
, че не ги намирам на сайта?
antonioven - специалист
И къде са цените на
  • тези ламБи
, че не ги намирам на сайта?
antonioven - специалист
И къде са цените на [/url]=https://www.vitolighting.com/bgsite/bg/ ... %D0%B0тези ламБи, [url] че не ги намирам на сайта?

Тема "Филаментни светодиодни крушки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: