• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб фев 17, 2024 8:51 pmB0bi написа:
...
ЦЪК
:partyman:
i486 - специалист
пет фев 16, 2024 10:29 pmhidrazin написа:
ЗА ОСТАНАЛИТЕ:
1.При ново строителство или основен ремонт на жилище и бойлер монтиран в банята задължително се поставя бойлерно табло/ключ извън банята.
2.Ключът трябва да прекъсва и фазата L и нулата N но в никакъв случай защитния проводник РЕ.
По-назад зададох въпрос, който е и като за описания от теб случай. Какво се случва, когато прекъсваш фаза и нула, имаш отделно непрекъснат PE към корпуса на бойлера. Фазата залепва и реално се прекъсва само нулата. Какво ще се случи на къпещия се? PE към корпус ще го спаси ли (ако няма ДТЗ) и как/защо?
Последна промяна от i486 на нед фев 18, 2024 9:33 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
съб фев 17, 2024 10:43 pmi486 написа:
пет фев 16, 2024 10:29 pmhidrazin написа:
ЗА ОСТАНАЛИТЕ:
1.При ново строителство или основен ремонт на жилище и бойлер монтиран в банята задължително се поставя бойлерно табло/ключ извън банята.
2.Ключът трябва да прекъсва и фазата L и нулата N но в никакъв случай защитния проводник РЕ.
По-назад зададох въпрос, който е и като за описания от теб случай. Какво се случва, когато прекъсваш фаза и нула, имаш отделно непрекъснат PE към корпуса на бойлера.
Нищо не се случва. И описаното от мен не е случай а правило.
съб фев 17, 2024 10:43 pmi486 написа:
Фазата залепва и реално се прекъсва само нулата. Какво ще се случи на къпещия се?
Нищо не се случва на къпещия освен че е мокър и евентуално насапунисан. И му изстива водата...
съб фев 17, 2024 10:43 pmi486 написа:
PE към корпус ще го спаси ли (ако няма ДТЗ) и как/защо?
От какво да го спасява?
:partyman:
valentino76bs - майстор
съб фев 17, 2024 8:51 pmB0bi написа:
Чапар, изпревари ме с един миг, а не ми се преправя поста. Надявам се разбираш, че това по-надолу не е към теб.

След ~40 години в бранша веднага ще го направя, защото някой с купена диплома за инженер (Ц) на 57 години, ми го казва :lol: Или учил за кадър на ЗЗУ? Или сержант? А, назначен на топличка длъжност на соларен парк на турчин ... За това трябва да си само най-добрия :cool: Да намираш от къде да попрепишеш от Гугъл това-онова. Това, собствени знания, разсъждения не са ти нужни. За във форумите, ясно изразяване - също - просто си пишеш нещо ... без мисъл дали има много общо с темата. Важна е психоатаката, да? Заливането с помия също много ти помага в изпъкването?
Най-опасното за теб самият е вярата ти, че си велик!
Подиграваш се безочливо на колегата Инанов. Но само той написа формула за пресмятане на изравнителния ток по "нулевия" проводник. Що не каза нещичко? Или в твоя институт не са се учели комплексни числа :wink: Знам, знам няма да ме учиш :lol: Ти учиш само на едни по елементарни неща, дето можеш да ги намериш в мрежата.
Bobi не ти ли омръзна ?....Гледам имаш претенции към някого тук за нещо и от началото на присъствието си тук не спираш с безпочвените си квалификации(казах ти го и на лични) искам само да си отговориш на един въпрос ......С какво и на кой си помогнал тук във форума сиреч какво ти е общото допринасяне за общото благо....?
i486 - специалист
нед фев 18, 2024 12:04 amhidrazin написа:
съб фев 17, 2024 10:43 pmi486 написа:
PE към корпус ще го спаси ли (ако няма ДТЗ) и как/защо?
От какво да го спасява?
:partyman:
От протичане през къпещия се на слаб или не много слаб ток по водата.
kozl - майстор
Нагревателя на бойлера е останал без нула, но метала на бойлера е :?: свързан към защитния проводник.

Първо за да протече ток от фаза на където и да било, то нагревателят трябва да има пробив в изолацията или бойлера да е с открит реотан. И тогава най-пряката връзка е от нагревателя към металният корпус на балона на бойлера. За да протече през човека, трябва да затвори веригата къде :?
Ако тръбите са пластмасови и приемем водата за някакъв проводник, то тока ще протече през водата в тръбата през къпещия се към пода примерно. Е аз не мога да дам отговор какъв ще е тока по такава верига.

Но пък съм ползвал израелски проточен бойлер с нагревател 6,5 kW, тип открит реотан и резервоар от пластмаса, свързан към исталация с 2 проводника. Зануляването беше от проводник потопен в резервоара с нагревателя. Ключа в кутията на проточния бойлер не помня какво прекъсваше.
Нулата не ми е отпадала от ключа, но какво е значението като фазата е потопена във водата в резервоара и веригата фаза - вода в маркуча на слушалката - къпещ се и към пода е факт?
Значи ако е протичал ток по тази верига аз съм го преживял даже без да усетя. Па даже и други ползвали бойлера.
gogo7777 - майстор
Това го кажи на тези, които твърдят, че водата е добър проводник.
i486 - специалист
За да може да те убие ток под душа явно е достатъчно добър проводник.
hidrazin - майстор
нед фев 18, 2024 9:43 ami486 написа:
От протичане през къпещия се на слаб или не много слаб ток по водата.
Отговарям ти само и единствено на зададените от теб параметри на ситуацията.
А те са "имаш отделно непрекъснат PE към корпуса на бойлера" което би трябвало да означава че корпуса е заземен/зазнулен.
В този случай какъвто и да е ток през къпещия се няма. Дори нагревателя да ти е гол.
Ето ти душ "убиец" с открит нагревател:





:partyman:
P.S. Колкото до това колко добър проводник е водата, всеки може да си изчисли поне горе-долу колко е съпротивлението на водата в тръбата.
Питейната вода има специфична електропроводимост 0,0005 до 0,05 S·m-1
Морската вода има специфична електропроводимост около 5 S·m-1
Вътрешното сечение на тръбата може да си го намерите и сами, както и да си изберете дължина на тръбата.
Успех!
B0bi - специалист
Взимаме най-високата проводимост - 0,05 S·m-1. Сечението на 1/2" е 0,0002 м².
Т.е. най-голямата проводимост на водата в 1 м 1/2" тръба би била 0,0001 S·m-1. Съответно съпротивлението - 10 КΩ. При напрежение 230 V през 1м тръба би протекъл 23мА ток.
Това е при вода с най-висока проводимост по данни на хидразин, при дължина на тръбата само 1м и при директно подадени потенциали в двата края. Предвид, че здравата човешка кожа има някакво съпротивление, проводимостта на пода (плочки, лепило, бетон ...) не е "идеална" и разстоянието от бойлера до падането на водата върху тялото на човек е повече от метър, то евентуално протеклият ток, ще да е още по-малък. Колко - който иска да си смята. Само един жокер: ако приемем, че съпротивлението на кожата е 1кΩ и на водата мин.10кΩ (хайде, ще пренебрегнем това на пода), напрежението върху човека ще е ~23 V (реално по-малко).
Нека плюенето започне сега :lol:
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18

Тема "Бойлер-фаза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: