• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Сега чоплят за "смарт" електромери.
Щели да ти показват кога и каква е цената на електроенергията за да си правиш сметка кога ... да си переш гащите и да си вариш боба.
И се чува че който искал "смарт" електромер за да може да му е "евтино" , май ще трябвало да си го заяви и плати.
Общо взето arxd129 си фантазира за нещо като товаров график ден на пред. :-D
Демек всеки ден да завяваш товаров график минимум почасово - от 00 до 01 часа 1kWh ... от 19 до 20 часа 5kWh ...
Ама трябва да ги заявиш предния ден за да може търговеца да купи заявената енергия от борсата.
При няколко милиона абоната, само за сметките/обработката на данните ще трябва да плащаме още толкова, колкото и за тока.
И как я виждаш баба Гинка от Долно Бусманци да си прави товарови графици?
Или въобще някой битов клиент да прави такива?
Ми то ще трябва да зарежем много от ежедневната работа и ... да правим графици.
И като ги направим, следващия ден пак да ги правим и да изпълняваме тези дето вече сме заявили... :lol:
:partyman:
hidrazin - майстор
ср мар 20, 2024 12:47 pmarxd129 написа:
Олеле мале... То на никой в скапаната ни територия още не му е ясно кое и как ще става а ти си ръгнал...

Имат сметка да ти начукат горницата над заявеното по трънския курс на тока.
Да, така съм написал.
Има вероятност да ни накарат да си заявяваме електроенергия но по месеци.
Примерно за този месец си заявил 1000 kWh а си изразходил 1100 kWh
Надхвърлените 100 kWh да са по трънския курс.
Подобно ще е (ако въведат такова нещо) и ако не си достигнал онези 1000 kWh
Ще искат да им платиш някаква сума и за навзетото количество.

Но по-важното е първото изречение - "на никой в скапаната ни територия още не му е ясно кое и как ще става".
У нас нещата се менят всеки ден и няма никаква ясна стратегия. Всичко става на момента и на коляно...
Те в момента една територия не могат да разделят, ти си ръгнал да мислиш за след 1-2 години... :-D
:partyman:
fbr - майстор
Такса мощност = такса електромер = мрежовауслуга- към електроразпределителното дружество - за период по заявена в партидата мощност, независимо от потребената енергия.
Електрическа енергия- към търговец на електрическа енергия, условия- според подписания индивидуален договор. Възможни варианти, почасова цена, разбира се ще ти сложи умен електромер, или месечно отчитане с месечна средна цена. Сигурно ще има нюанси по подобие на телефонията, примерно плащаш предварително заявената енергия за другия месец, преразхода по трънския курс, а неизползваната енергия натоварена с такса "балансиране"
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 12:53 pmhidrazin написа:

Общо взето arxd129 си фантазира за нещо като товаров график ден на пред. :-D
Демек всеки ден да завяваш товаров график минимум почасово - от 00 до 01 часа 1kWh ... от 19 до 20 часа 5kWh ...
Да!!! Нещо подобно ми се въъ-ърти из главата. Факт! Ама - честна дума - не можех да обясня какво ми се върти в главата.

Нещо като товаров график месец напред. Или защо не - година напред. Що за фантазии, де.

Друг въпрос: Какво предполагате, би станало със сметката за ток, когато няма да можем да се вместим в заявената мощност? Какво се прави в подобна ситуация? Горницата (над заявената мощност) по каквъв начин ще ми се отрази в сметките? :cry: И в коя сметка ще се отрази - в тази от доставчика (енергото) или в тази от търговеца на ток? :?

ПС
Ти да видиш! Докато съм писал горните ми размисли - вече са ме преварили с отговори на зададените въпроси. Благодаря за което! :)
gogo7777 - майстор
arxd129 написа:

Да!!! Нещо подобно ми се въъ-ърти из главата. Факт! Ама - честна дума - не можех да обясня какво ми се върти в главата.
Ако си намерил две жици 1 кв/мм някъде из общите части на входа, бъди по-скромен......чак бойлер да грееш е малко нагло. :wink:
Иначе може да свържеш бойлера последователно на готварската печка. Така ще регулираш мощностите на двата уреда от ключовете на печката. Няма да има смущения в мрежата, безопасно е и без пари. Щом ще е за постоянно това е най-доброто решение. :wink:

:drinkers:
Andri01 - майстор
Ако го върже така,ще ходи и гладен и некъпан! :lol:
hidrazin - майстор
Ако тока се плащаше почасово, то днес най-доброто време за пране на гащи и варене на боб щеше да е между 12:00 и 15:00

Прикачен файл:
Цена ток.png
Цена ток.png (87.5 KиБ) Видяна 390 пъти

:partyman:
hidrazin - майстор
ср мар 20, 2024 8:50 pmbigdragon написа:
Утре ще е между 12 и 13 часа...
Грешка! Утре ще е между 13:00 и 14:00 часа.
:partyman:
bigdragon - майстор
Аууу... каква грешка, посипвам си главата с пепел :(

Който не знае какво е СЕТ, дали ще разбере и
другите неща от графиките във въпросния сайт :?:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема ""Намаляване" на мощността на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: