• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
[/quote]
Заземи корпуса на бойлера. Това е достатъчно за да си спокоен.
:partyman:
[/quote]
Ок, благодаря.
Мислих за дтз за прав ток, но много скъпи тия пущини.
Ако вържа АС-то към бойлера и на линията монтирам дтз, при една утечка в правотоковия реотан, ще сработи предполагам дефектнотоковата и мога чрез нея да изключа ел. термостата на правия ток?
Иначе първото реле беше 40А китайско с монтиран голям радиатор от процесор, но издържа месец. Сега съм с 60А.
ivanovbg - майстор
Измислих набързо една схемичка за защита ако избие напрежение по корпуса на бойлера.

Прикачен файл

20240426_075752.jpg
hidrazin - майстор
Това дето си го нарисувал - добре че е на хартия.
А сега може да я намачкаш и да я използваш по предназначение... :-D
:partyman:
ivanovbg - майстор
Сега го сглобявам на масата, ще пиша за резултата, но не виждам причина да не сработи.
hidrazin - майстор
Като защита няма да работи.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Тъкмо приключи. Тествах на променлив ток щот нямам толкова високо право напрежение. Наложи се малко промяна щот изгорих един триак. Задейства се при минимална утечка от 33ком-а или напрежение 22в на корпуса. При пълно късо между 220 и корпус не гори. Корпуса е условен и не е вързан към земя да не ми пада бушона. Ако е прав тока няма да се възстанови ако не се прекъсне захранването. Тоест защитата е работеща.

Единствено ме притеснява твърдотелното реле, че напрежението при отпушен триак е 1,9в. По спецификации пише че му трябват от 3до 32в за да се задейства. 1,9 е по малко от три, но нямам още такова за да тествам.

П.П. Твърдотелното реле може да прекъсва и плюса или да се сложат две на плюса и минуса та всичко да прекъсва. Ако пък предпазителите са по надеждни и тока на късо надвишава техния ток може директно да управлява по мощен тиристор който да окъсява +и - и да прекъсват панелите механично.

Прикачен файл

20240426_091520.jpg
hidrazin - майстор
Абе ivanovbg - каква е разликата кое ще избие на корпуса на нагревателя/бойлера, плюс или минус?
Никаква! Ти си се обАркал с АС системите където имаш фаза и нула която е с потенциала на земята.
Демек се пазим само от фазата. Тук това няма значение. И плюс и минус са еднакво опасни.
В дадения вариант - заземи минуса на DC-то.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Нещо бъркаш. Корпуса си е заземен по презумпция. След като банящия се е стъпил на плочките също е заземен. Какъвто и потенциал се появи на корпуса по голям от 22в / и ток над 6ма мерено от към панела при пробиване на нагревател или друго както съм го сметнал захранването от панелите отпада.

И още един въпрос. Случвало ли се е панел да окъси към земя?
hidrazin - майстор
DC реле за утечка към земя 3600 лева с безплатна доставка
То ако можеше с чаркове за 5 кинта... :)
Пробив на минус към земя и неадекватната схемичка е мъртва. Вече не работи.
Не си играй с DC-то. Ако при АС тока те "удря" и имаш някакъв шанс да се откачиш, при DC-то тоя шанс е нищожен.
Там мускулите работят само в една посока - свиване и оставаш свит на топка около кабела.

Прикачен файл:
20240426_075752.jpg

пет апр 26, 2024 10:32 amivanovbg написа:
Нещо бъркаш.
А кой бърка е повече от ясно.
:partyman:
ivanovbg - майстор
пет апр 26, 2024 1:43 pmhidrazin написа:
DC реле за утечка към земя 3600 лева с безплатна доставка
То ако можеше с чаркове за 5 кинта... :)
Пробив на минус към земя и неадекватната схемичка е мъртва. Вече не работи.
Не си играй с DC-то. Ако при АС тока те "удря" и имаш някакъв шанс да се откачиш, при DC-то тоя шанс е нищожен.
Там мускулите работят само в една посока - свиване и оставаш свит на топка около кабела.


20240426_075752.jpg


пет апр 26, 2024 10:32 amivanovbg написа:
Нещо бъркаш.
А кой бърка е повече от ясно.
:partyman:
И какво се случва при пробив на минуса към земя? Нищо. Нали сам му казваш да заземи минуса :-D

Иначе ако удвоя частите ще действа както и при минус така и към плюс. Искаш ли схемичка или сам се досещаш как ще стане?

Тази защита покрива 99,9% от възможните повреди. А 100 процентова защита няма! И да знаеш от мен. По добре 99%защитен отколкото хич! Мисли малко!

Да не говорим, че скъпото нещо се задейства при 25ма, дето са почти смъртоносни, а моето при 6ма - едва ще ги усетиш. Освен това е с микропроцесорно управление и се нуждае от отделно захранване, а моето не.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Защита от прав ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: