• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Правя си един специален електромагнит и въпреки многото екперименти не съм доволен от резултата. Става въпрос за следния електромагнит: на една метална ос ф5 са навити намотки медна тел. При пускане на 6V променлив ток тази ос трябва да придърпа една пластинка. Първият ми въпрос е: кой е най-подходящия материал за оста? Второто ми питане е за намотката - по дебела тел или по-голям брой навивки?
moimoimoi - майстор
едва ли някой може да ти отговори като не знае електромагнитните качества на оста която ползваш
ама ми се струва че не ти е правилен подхода
електромагнита се състой от бобина,неподвижен магнитопровод на който се монтира бобината и подвижен магнитопровод към него се закрепва това което ще се движи..............най елементарното е да погледнеш един контактор


при по ниско напрежение тока е по голям,следователно намотките трябва да са по малко на брой и с по дебело сечение

при навиване на трансформатори др ползва правилото 4-5 навивки за волт,т.е. при теб за 6 волта ти трябва 24-30 навивки
popovvv - специалист
Ако пластината трябва само да беде привлечена от магнитопровода то през намотката трябва да тече постоянен или изправен ток.При захранване с променлив ток пластината ще се привлече но ще "жужи" като звънец.Сечението и броя на навивките се изчисляват в зависимост от възможностите на захранващият токоизточник.Ако мощността на токоизточника е малка намотката се навива с тънък проводник и голям брой навивки.При мощен източник се постъпва обратно.Трябва да се уверите във възможностите на токоизточника, който използвате, за да се ориентирате как да навиете намотката.Изчисляване броя на навивките зависи и от това на какво разстояние е пластината от електромагнита, ако е закачена с пружина какво усилие създава пружината и някои от свойствата на материала от който е изработена сърцевината.Смятам, че във вашият случай не е от голямо значение материала стига да може да се намагнитизира.
Благодаря на moimoimoi и popovvv за съветите. Въпроса за електромагнита е важен и спешен за мен. Това което трябва да направя съм го видял направено, само че не зная материала на оста и броя на навивките. Това, че при променлив ток ел.магнита ще жужи е част от изискването. Както пише moimoimoi за бобина, неподвижен магнитопровод и подвижен магнитопровод при мен е същото - оста е неподвижния магнитопровод, бобина върху нея и пластинката е подвижния магнитопровод. Намотките направих точно както казвате - 35-40 навивки с тел ф0,8 /на оригинала телта е същата/. Получи се много слабо притегляне и яко загряване на намотките. Трафа е 5А, тока е 6V. Или трябва да експериментирам с намотките или да сменя материала на оста. Някъде прочетох, че оста на магнита трябва да е от меко желязо. Моля пишете ако се сетите за още нещо по въпроса.
stefan_mil4ev - специалист
За променлив магнит магнитопровода се прави от пластини от ел. техническа стомана (силициева ламарина). За да се намалят вибрациите при привличане на котвата си има пластина която се поставя в магнитопровода. За много отговорни случай се изчислява и екранна навивка. Ако магнита е за постоянно напрежение, магнитопровода е излят, а не от ламарина (понеже там няма загуби от хистерезис и токове на Фуко). За да ти привлече котвата се правят доста изчисления: за магнитния поток, магнитната проницаемост, магнитната индукция, тежината на котвата и т.н. Ако имаш под ръка авто-трансформатор ще е наи - добре. Бих ти дал да прочетеш малко информация, но всичко ми е ръкопис и няма как да го сканирам понеже са 2 тетрадки по 80л.
Аз съм механик и не мога да направя сложните сметки за проницаемост, поток, индукция и т.н. Мога само да опитвам практически като пробвам различен брой навивки на телта. Тази ос е част от механизъм, който съм видял. Беше си най-обикновена стоманена ос. Да не би под навивките да е имало огънато парче силициева ламарина? За автотрансформатор само съм чувал като понятие, сигурно съм дремал в часовете по електротехника.
stefan_mil4ev - специалист
Щом е било цяла ос значи е посоянен магнит. Магнитопровода може да се направи от AL, Fe, там не е задължително да е ел. техническа ламарина. Точно как се пресмята не мога да ти кажа понеже след изпита по ел. апарати всичко забравих :mrgreen: Но, ако ми кажеш колко тежи товара и от какво разстояние искаш да го привлечеш, мога да се консултирам в сряда с чуителката ми и да ти дам някакъв отговор.
iavord - специалист
stefan_mil4ev написа:
...Магнитопровода може да се направи от AL...
Сефте чувам за алуминиев магнитопровод :shock:

Обясни по-подробно какво искаш да правиш, ако може и скица с размери дай. Да не се окаже, че ше откриваме топлата вода. На първо четене при Ф5 магнитопровод ми идва на акъла да се измародерства магнитната система на едно сигнално реле.
lenko71 - специалист
Малко формули за пресмяране на релета

Прикачен файл

Clipboard.jpg
Clipboard.jpg (85.95 KиБ) Видяна 6635 пъти

Прикачен файл

Untitled-1 copy.jpg
Untitled-1 copy.jpg (47.01 KиБ) Видяна 6635 пъти
stefan_mil4ev - специалист
iavord Магнитопровод на постоянен магнит може да се направи от Al, Fe, ферити, метало-керамика, редкоземни метали като: неодим-желязо, бор и др.
  • 1
  • 2

Тема "Два въпроса за електромагнит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: