• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

biggie - напреднал
Ако промениш товарите няма ли да се променят стойностите на сеченията, щом не зависи от тях ???

Темата на дискусията е от какво зависи сечението на проводника...При 3 еднакви товара и различни други условия е така да! Но при три различни товара поставени в едни и същи условия едно и също ли ще е сечението?
Последна промяна от biggie на съб яну 12, 2008 6:25 pm, променено общо 1 път.
Милен - майстор
Малко уточнение:

И в двата варианта дължината изходящите линии е 20.0м.Линията между двете табла при мен наистина не е зададена, но тя не е зададена и в условието. Това разминаване, поради малката дължина при Palawnik 5м не се е отразило на сечението. Различията относно полагането възникнаха тъйкато това също не беше зададено предварително, но това действително онагледява че при различно полагане се получават различни сечения.

:prost:

Ecodial наистиа е прекрасен продукт при това свободно достъпен, но едвали практиците ше тръгнат да смятат с него :?

Интересна е веригата C7 - L7 в сравнение с другите две
Последна промяна от Милен на съб яну 12, 2008 7:12 pm, променено общо 1 път.
Palawnik - специалист
biggie написа:
При 3 еднакви товара и различни други условия е така да! Но при три различни товара поставени в едни и същи условия едно и също ли ще е сечението?
И в моето решение и в решението на Милен трите товара са в еднакви условия. Какво е различното? Пак има различия. Честно казано с това че Милен избърза да пусне решението се показва, че сечението на кабела зависи повече от това къде е положен от това какъв е товара!!! Това са фактите. Надявам се на мен като не вярвате да повярвате на Шнайдер. Надявам се поне техните инженери да не обвините в пристрастие или некомпетентност.

От двата примера няма как да отречете, че сечението на кабела зависи от:
1. Тока на късо съединение.
2. Начина на полагане.
3. Вида на защитата (АП или предпазител).
4. Номиналния ток на защитата.

И сега очаквам да ми обясните как зависи от мощността на консуматора?

Моля Ви дайте поне един сериозен довод!!!
Милен - майстор
Palawnik написа:
Това са фактите. Надявам се на мен като не вярвате да повярвате на Шнайдер. Надявам се поне техните инженери да не обвините в пристрастие или некомпетентност.
А и не само на тях:

Прикачен файл

Клипборд01.jpg
Клипборд01.jpg (74.67 KиБ) Видяна 6456 пъти
pavelari - майстор
много се дразня на задачи от типа ШНАЙДЕР ЕЛЕКТРИК - не усещате ли, че ползвате погрешни понятия които някой ви е създал. Това е ебаси и търговската политика. оттърсете се от "шнайдеризма", защото за мен предпазител NG, NC, 23454 и т.н. е само предпазител от каталога на някой си, камо ли да ми се вадят некви си теории зааа трипроводните инсталации - при които много често се цитира шнайдер-каталог
Милен - майстор
pavelari написа:
много се дразня на задачи от типа ШНАЙДЕР ЕЛЕКТРИК - не усещате ли, че ползвате погрешни понятия които някой ви е създал. Това е ебаси и търговската политика. оттърсете се от "шнайдеризма", защото за мен предпазител NG, NC, 23454 и т.н. е само предпазител от каталога на някой си, камо ли да ми се вадят некви си теории зааа трипроводните инсталации - при които много често се цитира шнайдер-каталог
Аз не се дразня че някоя фирма е решила да ме улесни. Хубаво ще е ако и другите акули в бранша си преведат софтуера, каталозите и упътванията на български.

Има два варианта:

Първи - работиш само с апаратура на Шнайдер - Имаш възможност да използваш готов софтуерен продукт, използващ техните изделия - извършваш изчисленията и разпечатваш схемите и спесификациите автоматично.

Втори вариант - работиш с апаратура на която и да е фирма.Тогава си взимаш Наредба 3, Наредба 4, учебник по Електроснабдяване, каталози на фирми производители на апаратура и кабели. Смяташ по класическите методи, като се съобръзяваш с новите изисквания и продукти.

Крайния резултат, ще бъде верен и в двата случая.
Всичко е въпрос на избор на подход на работа, за всеки конкретен случай.
Понятията не се създават от фирмите, а се дефинират в официалните нормативни документи и стандарти, които трябва да се спазват, без да се интерпретират свободно.
Palawnik - специалист
pavelari написа:
много се дразня на задачи от типа ШНАЙДЕР ЕЛЕКТРИК - не усещате ли, че ползвате погрешни понятия които някой ви е създал. Това е ебаси и търговската политика. оттърсете се от "шнайдеризма", защото за мен предпазител NG, NC, 23454 и т.н. е само предпазител от каталога на някой си, камо ли да ми се вадят некви си теории зааа трипроводните инсталации - при които много често се цитира шнайдер-каталог
Ми какво да ни правиш такива сме си. Но никъде не видях твое мнение. Имаш и теоретични и практически познания да защитиш една от двете позиции. Защо не го направиш? Или предпочиташ да спориш кое е кабел, проводник и шнур?
Ти като си се отърсил от тези неща и знаеш правилните понятия какво е твоето мнение? Ти как коментираш различията в сеченията? Как ти би решил последната задача?
Не ни позволявай да замъгляваме съзнанието на колегите. Кажи истината по въпроса.
darken_nz - специалист
Ако промениш товарите няма ли да се променят стойностите на сеченията, щом не зависи от тях ???

Темата на дискусията е от какво зависи сечението на проводника...При 3 еднакви товара и различни други условия е така да! Но при три различни товара поставени в едни и същи условия едно и също ли ще е сечението?
Не чаткам от екодиал - признавам си ,както и ,че не съм в час със абсолютно всички неща на Шнайдер ,но той си е прав :)
Ще ти дам още един пример - не чак като твоя ,но е достатъчен и разбираем :На мястото на 2 от консуматорите слагаме 2 по 70 KW -e няма ли нещата да се променят ?
Какъв по-добър отговор от този :?:
Писнало ми е да гледам изпълнения на практици, които за осветителна инсталация полагат кабел 1,5 мм, а защитата автоматичен прекъсвач 25А
Това вече никъде не съм го виждал
Не споря ти може и да си виждал ,но аз не съм - при нас няма такъв ,който ще направи подобно нещо
Милен - майстор
darken_nz написа:
Ще ти дам още един пример - не чак като твоя ,но е достатъчен и разбираем :На мястото на 2 от консуматорите слагаме 2 по 70 KW -e няма ли нещата да се променят ?
Какъв по-добър отговор от този :?:
Защитените крайни вериги ги променям на 70kW, веригата без защита остава 13kW . Виж по подробно двете схеми - резултатите говорят сами за себе си - консуматор 13kW с ток 23А трябва да се захрани с кабел 120кв. , защото неговата защита е тази в табло 2 - 400А

Прикачен файл

power_2_1.jpg
power_2_1.jpg (58.26 KиБ) Видяна 6333 пъти

Прикачен файл

power_2.jpg
power_2.jpg (29.14 KиБ) Видяна 6333 пъти
Palawnik - специалист
darken_nz написа:
Не чаткам от екодиал - признавам си ,както и ,че не съм в час със абсолютно всички неща на Шнайдер ,но той си е прав :)
Този софтоер е за избор на защитна апаратура и сечение на кабели. Нищо повече от един помощник. В него са вградени всички нормативни актове. Проверявал съм го и чрез "ръчни" сметки и стари проекти. Откри няколко мой грешки и от тогава му вярвам. В БГ се разпространява безплатно, а във Франция е платен.
darken_nz написа:
Това вече никъде не съм го виждал
Не споря ти може и да си виждал ,но аз не съм - при нас няма такъв ,който ще направи подобно нещо
Само една дума ЩАСТЛИВЕЦ :lol:

Явно се опитвате да вкарате като аргумент мощността на консуматора. Добре. Съгласен. Да видим какво се поличава за следния случай:
Същата схемичка както горе. Товарите са монофазни (еднофазни) съответно 1,2 kW, 1,5 kW и 1,8 kW. Разликата е 60%. Смятаме, смятаме и какво получаваме. И трите консуматора трябва да се защитят с АП 10А и съответно сечението е 1,5 мм. !!!! Въпрос как зависи сечението на кабела от товара? И още един факт Q3 при Милен (Q4 при мен) не се променя и сечението на кабела пак не се променя. В първия случай товара е близо 40kW, в другия 4.5 kW!!! Тук разликата вече е близо 10 пъти!!!
Да сметнем още нещо два товара първия 18 kW другия 22 kW. Разликата е 21-22%. Какво се получава и двата случая защитата е АП - 40А от там и сечението на кабелите е 6,0 мм.
Как коментирате тези сметки?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: