• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

crez - майстор
[quote="Тани"][quote]
Колко по ясно да го напише?


-Имаме консуматор да речем 20W
-Имате един предпазител да речем 40А

Сметнете какъв кабел( проводник) е необходим спрямо първото условие( консуматора) , а след това спрямо второто(защитата) и кажете кой е верния отговор!

Да, ама аз използвам алуминиев проводник и неговото сечение ще е по-голямо от медния. Къде е яснотата?
Justy - майстор
Здрав, прав и корав, Палавник ! И НАЗДРАВЕ :prost:

Ще позволите да не се съглася с разсъжденията горе :wink: И кабелите и защитната апаратура се избират според консумацията на товара. Така че анкетата е формулирана малко провокиращо :)
Тани - модератор
Ами яснотата е в условието! Ако ще златен проводник да използваш при изчисленията ще получиш едно сечение за предпазителя и друго за консуматора ! Никой не те пита за конкретни цифри . Въпроса е принципен!
Johny - майстор
Сrez e прав. Започва се от консуматора. Той е нещото, което ще ти върши работа, от което имаш нужда и заради което е цялата дъндания. По нататък са захранващите проводници и най-накрая е защитата. Подхода е на базата, не с какво разполагаш, а какво е необходимо, съобразено с нормите и разчетите.

ЧРД на Palawnik. Желая му здраве и късмет!
Тани - модератор
Justy написа:
Здрав, прав и корав, Палавник ! И НАЗДРАВЕ :prost:

Ще позволите да не се съглася с разсъжденията горе :wink: И кабелите и защитната апаратура се избират според консумацията на товара. Така че анкетата е формулирана малко провокиращо :)
Напълно съм съгласен че е провокиращо! Но нали това е целта! Да разгледаме реален случай от практиката , а не да си мерим п**** кой колко знае на теория или как се проектира ел. инсталация! Имаме си готова инсталация имаме и консуматор - хайде да го свържем към най-близката разклонителна кутия!
hygro - майстор
Хайде Palawnik :birthday:

Не зная защо трябва да се ограничаваме със случая, че се проектира нова уредба. При доработка на съществуваща се съобразяваме с даденостите. Палавите разсъждения са резонни.
Justy - майстор
Тани, не разделяй проектирането от изпълнението на една инсталация. Тя първо се проектира от проектант, който обикновено е теоретик и почти нулев практик. Обаче си знае всички справочници и нормативи. Проекта минава през КТК. И след приемане на съвет отива при изпълнителя. Примера, който даваш е за домашно изпълнение - ето ти товара, ето ти разклонителната кутия - действай. Да не забравяме основната черта на българина - специалист по всичко. Може би е наследство от социализъма. Нали ни изграждаха като всестранно развити личности. Още тогава го произнасях - все-странно - разбити :lol: Майтапа настрана, и кабелът с по малко от необходимото сечение, и преоразмереният предпазител са еднакво вредни и водят до едни и същи последствия :feuer:
Palawnik - специалист
Благодаря за пожеланията. Нека всички да са на 100 годишнината ми.

Ай сега да видим как ще решите следната задача.
Задачата е конкретна. Кабел с какво сечение ще сложите след предпазител 32А с крива на изключване „B”. Кабела ще бъде положен под земя.
Аз лично мога да я реша тази задача. И въобще не ме интересува какво ще се сложи в края на кабела. Каквото и да сложите съм сигурен, че кабела няма да се повреди и да предизвика пожар.
Следващия пример двигател 10 кW. Номинален ток около 20А. Би трябвало да се сложи защита 25А. По някаква причина аз обаче слагам 32А. Спрямо кой ток ще оразмерявате кабела - 20А или 32А? Май ще го оразмеряваме спрямо 32А.
И сега логичния въпрос. Как сечението на кабела зависи от товара?
Последна промяна от Palawnik на чет яну 10, 2008 5:00 pm, променено общо 1 път.
Милен - майстор
Проектантите работят с НАРЕДБА № 4 ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ В СГРАДИ
3.2. За координация между проводниците и защитните устройства характеристиките на задействане на устройството за защита на проводници и кабели срещу претоварване трябва да отговарят на следните условия:

Ib <= In <= Iz

I2 <=1,45 Iz

където:
Ib е изчислителният ток, за който е оразмерена веригата, А;
Iz - продължително допустимият ток на натоварване на проводника или кабела, А;
In - номиналният ток на защитното устройство, А, като при регулируемо защитно устройство In е избраният ток на настройка;
I2 - токът, А, който осигурява ефективно задействане на защитното устройство в общоприетото време, даден в стандарта за това устройство.
Или казано с думи прости, кабела трябва да издържа ток с 45% по-голям от тока на изключване на защитата

32х1.45=46.1 следователно 6кв.мм - според наредба N3 50A за въздух, за полагане в земя 4кв.мм. - 55А
Последна промяна от Милен на чет яну 10, 2008 5:15 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Добре! Конкретен въпрос от форум Направи сам раздел електротехника:

Здравейте! Предстои ми ремонт на спалнята и тъкмо ще разбивам стените искам да си прекарам един контакт , който ще захранва нощна лампа с енергоспестяваща крушка с консумация 5W. Разполагам с кабел 0,5 мм2 дали ще ми свърши работа?


Вашия съвет ? Моля Джони , Крез и Джъсти да отговорят на потребителя , като се разграничат от настоящата тема!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: