• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

PCL82 - майстор
Обяснението защо в някои стари инсталации има предпазител в нулата е друго. Това са инсталации правени когато напрежението е било 150 волта. Тогава мрежата е била с 3 фази но БЕЗ НУЛА(триъгълник).Мрежата е била само за активни товари и е имало предпазители и на двете(трите) жила. Контактите са били без защитна клема, а опасните уреди са се заземявали за водопровода(перални, печки и др.) За двигатели на малки цехове, работилници и асансьори е имало отделна кабелна мрежа за двигателна сила С НУЛА.

През 60-те се сменя напрежението на 220/380 и много от старите инсталации остават непреработени или частично преработени и крият изненади.

Сега за повишаването на мощноста. Според мен за контакти общо предназначение предпазителят не трябва да е повече от 16-20А при специална подръжака според наредба 3 до 25А. В тези контакти се вкючват консуматори с тънки кабели по 0,5мм2 и ако стане късо може да ти пламне в ръцете.Мощните консуматори на отделен кръг.

За старите инсталации с общ(и) кръгове те трябва да се третират като за контакти общо предназначение т.е. осветителни а не силови.

И нека да оточним кои кръгове са осветителни, кои силови и какъв е максималният ток в тях.
Palawnik - специалист
PCL82 благодаря за разяснението.
PCL82 - майстор
Да коментираме и защо стандартът за шуко контакти е 10/16А , какво значат 10 и какво 16, защо са толкова на не повече. В последно време пишат само 16А. Защо на разклонителните кутии (напримерза открит монтаж) пише например 2,5мм2 ама някои си праскат 4мм2. Какво се нарича усилен контакт и защо някой е решил че на таблото на панелен апартамент кръговете са: |осветление| бойлер| ус. контакти| кухня|. А на по новите панелки са |осветление |контакти |контакти| кухня|.
crez - майстор
PCL82 написа:
Да коментираме и защо стандартът за шуко контакти е 10/16А , какво значат 10 и какво 16, защо са толкова на не повече. В последно време пишат само 16А. Защо на разклонителните кутии (напримерза открит монтаж) пише например 2,5мм2 ама някои си праскат 4мм2. Какво се нарича усилен контакт и защо някой е решил че на таблото на панелен апартамент кръговете са: |осветление| бойлер| ус. контакти| кухня|. А на по новите панелки са |осветление |контакти |контакти| кухня|.
10A постоянен работен режим. 16А граничен режим,допуска загряване с увеличаване на тока над 16А започва стапяне и гори. Има различни разклонителни кутии според сечението на проводниковите връзки които може да побере. А защо праскат в 2.5мм2, 4мм2 ами ако връзките са само две и се побират вътре няма проблем.
Да, гарантирам че във всички апартаменти строени да 1989г. са спазвани сеченията на проводниците според кръговете. осветление 1.5мм2,контакти 2.5мм2, бойлер,усилени контакти и кухня 4мм2 с входяш кабел от етажното табло 6мм2 с 63А предпазител на входа след електромера. Сега в новото строителство не знам как е? Вероятно няма линия за бойлер,но може да се появи за климатик,за автономна алармена инсталация и вече е З жилна.
darken_nz - специалист
Palawnik,аз не избирам кабелите си на късмет ,някъде да съм казал ,че не ги съгласувам със защитата ?
Да вярно е по принцип такъв кабел не е много добре да се слага за контакт ,трябва да е поне 1,5мм2 за маломощни
В един от постовете си казах достатъчно ясно - като го е купил кабела човека и ако има други контакти защо да не го положи ?
Ако е единствен естествено не става .
И казах ,че и ако не е сигурен също да не го прави .
Май няма кой да чете.
На въпроса за силовите и маломощните ще отговоря така
Силовите са за включване на мощни консуматори (печки ,бойлери ,климатици и др. ) Всеки консуматор е на отделен токов кръг .
Контактите за обща употреба (прахосмукачки ,миксери,телевизори ,компютри и т.н.) Тези консуматори не са на отделни токови кръгове (всички контакти са вързани общо към един предпазител).
Palawnik ,като нямаш информация слагаш това ,което сметнеш ти за добре и ако клиента има проблем -сам си е виновен .
Ако има голяма консумация (9,12 и т.н.) e длъжен да те уведоми .
crez,да кажеш ,че доста малко за контакт -да ,но да ми казваш да го съобразявам с друго сечение -тук не (може да имаш за лампите линия от 1,5мм2 ,а на абажура или нощната лампа кабела да е 0,5мм2 (правило номер 1 -консуматорите са със различни сечения в зависимост от товара )
Ако си сложил голям предпазител - тогава те разбирам .
с увеличаване на тока над 16А започва стапяне и гори
10-амперовия също ще го стопиш ако го претовариш :)
Всяко нещо е така- претовари ли се гори . :)
Последна промяна от darken_nz на пет яну 11, 2008 5:46 pm, променено общо 1 път.
Palawnik - специалист
darken_nz не съм казал, че избираш кабелите на късмет. Ако така си разбрал мойте думи моля за извинение.
Някъде по-горе писах каква е целта на тази анкета. Да разбия мита за избор на сечение по това какъв е товара. И да накарам практиците да мислят преди да положат кабел. Особено това важи когато подменят защитата, когато се подменят предпазители с автоматични прекъсвачи или когато не гледат каква е кривата на изключване на автоматичния прекъсвач.
darken_nz - специалист
И ти извинявай :)
И товара трябва да го знаеш .
Трябва да знаеш какво ще включва приеми това
Как ще ибираш предпазител като не знаеш ?
сега ще дам просто пример : представи си ти му слагаш както по добава -силови 2x4мм2 и 25 А защита и обикновени 1,5мм2 -защита 10А/2,5мм2 и защита 16А или пък 4мм2 и 25 А .
Обаче той иска да включва консуматори по 10 ,12 KW и т. н.
Сега не мислиш ли че трябва да се знае товара.
Съжалявам ,че повтарям ,но не може да съгласуваш кабел със защита без да знаеш защитата ,а не може да я избереш без да знаеш какво ще включи :)
Последна промяна от darken_nz на пет яну 11, 2008 6:15 pm, променено общо 1 път.
biggie - напреднал
Сечението го избираш по защитата, а защитата по товара...Т.е сечението пак зависи от товара (косвено)..
darken_nz - специалист
Най -накрая истината :)
някой да не се объркат от постовете ми .
Не е задължително да се слага винаги 4 квадрата ,за хладилник например може по-малко.
И висчки консуматори да са отделно (пералнята сама ,бойлера сам,климатика сам и т.н.)
Маломощните са друг въпрос (и там е хубаво да има 2 кръга )
Аз винаги оставям и по някой друг за резерва (пример на него му трябва един силов -аз му правя два ) и за маломощните също .
(Поради простата причина ,че утрешния ден може да му се наложи да включи нещо друго)
И да Ви кажа честно хората са доволни
Това във всички помещения .
Именно за това казах,че всичко зависи от товара .
Последна промяна от darken_nz на пет яну 11, 2008 6:46 pm, променено общо 1 път.
biggie - напреднал
А след като знаеш товара (или се предполага какъв ще е) и избереш защитата, кабела се избира по защитата. Едва ли ще има големи разминавания ако се избере по товар или защита, тъй като сеченията са стандартни стойности и в повечето случаи (според мен 99%), сечението ще бъде едно и също.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: