• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

Тани - модератор
По стар форумен обичай, темата продължава да се пълни с офтопик, който в други форуми би бил изтрит. Тук обаче не се трие, защото в общия случай информацията в него е по-полезна отколкото тази, касаеща основната тема. Колко по-лесно и прегледно би било, ако за всяко едно понятие - импеданс, мощност, енергия, предпазители, сечения на проводника, начини на полагане ... и т.н. си имаше отделна тема, и просто правим съответната дума като линк към темата, за тези, които искат повече информация по въпроса, а ако не я открият, да попитат там - в специалната тема по въпроса, а не в поредната 50 страници тема, в която 20 страници са дублираща се информация , която се повтаря на всеки, който го е домързяло да прочете темата от начало. 40 страници са офтопик, който би трябвало да е в други теми, а само 5 страници касаят решението на проблема свързан със заглавието. Явно обаче това е добра идея само от моя гледна точка, защото всичките ми опити да я приложа тук, завършват с яростна съпротива.



ПП Не приемайте поста ми, като знак да спрете да пишете, защото е офтопик. Дори напротив - пишете си. Само флейма е забранен. С офтопика няма проблем, докато е в рамките на тематиката на раздела.
thinkpad - майстор
Тани написа:
ПП Не приемайте поста ми, като знак да спрете да пишете, защото е офтопик. Дори напротив - пишете си. Само флейма е забранен. С офтопика няма проблем, докато е в рамките на тематиката на раздела.
Тани, лично аз нямаше да пиша, каквото писах, ако предходен потребител не беше писал, че нищо не е разбрал, като на първата страница е описано, след това аз го описах един път, после го разясних втори път. А за всяко отделно понятие е напълно излишно да има отделна тема, да не говорим, че някои понятия като "енергия" сами по себе си са мъгляви без контекст. А и са много взаимно свързани. Въобще, всичко това, което се описва, произлиза от няколко формули и разбирането им.
Разбира се, по стар форумен обичай се намери и някой, който да търси кусури, опитвайки се да изкара другиго неграмотен. Строго да подчертая, че не става въпрос по никакъв начин за теб. Става въпрос за човек, на когото последните му 100-200 мнения рядко превишават 1-2 изречения. :)
hrpankov - специалист
....сечението на медта зависи от тока.... :) :) :)
....сечението на изолацията зависи от напрежението....
:weedman: :weedman: :weedman:
bobko - специалист
hrpankov написа:
....сечението на медта зависи от тока.... :) :) :)
....сечението на изолацията зависи от напрежението....
:weedman: :weedman: :weedman:
И не само за медта :) за всички проводници (метали) било то благородни или не
elenmet - специалист
Сечението на кръгъл проводник зависи от диаметъра му :lol: .

Проводникът се оразмерява по нагряване според това какъв е, къде и как е разположен - има разни таблици в Наредба за устройството на ел.уредби и ел.проводните линии. След което по-голямо сечение може да се избере заради:
- изискване за по-малък пад/загуба на напрежение;
- механична якост;
- икономическа целесъобразност - ако се очаква в бъдеще по-голяма консумация.
FM STEREO - специалист
Браво elenmet,точен и изчерпателен отговор =D>
nikolov333 - майстор
Свалих тази схема някъде от форума и мисля, че потвърждава казаното от elenmet. Заложени са по-големи сечения и занижени АП.

Прикачен файл

PIC_7100.JPG
Zlateff - специалист
Сечението на кабелите зависи от тока, дебелината на изолацията от напрежението.Нито единия, нито другия от "гласовете" за анкетата е верен.Ако зависеше от мощността хипотетично при 100V и 1 ампер трябва да сложим, x сечение.При 1V и 100A (което е същата мощност), можем да ползваме същия кабел така ли?Да ама не.А втория вот с предпазителите, въобще не му разбрах логиката, но може би и по-добре.
Andri01 - майстор
По - добре е,защото предпазителя определя до накъде тока в системата ,а и от там сечението на кабелите. Но това е все пак са дадения токов кръг,не конкретно за определен контакт/ консуматор/!
todortv - майстор
Zlateff написа:
Сечението на кабелите зависи от тока, дебелината на изолацията от напрежението.
Може ли да обясните по-подробно?
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: