• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

Johny - майстор
hygro написа:
Не зная защо трябва да се ограничаваме със случая, че се проектира нова уредба. При доработка на съществуваща се съобразяваме с даденостите. Палавите разсъждения са резонни.
Защото темата е такава: От какво зависи сечението на кабелите?
И както вече казх, важен е консуматорът на ел.енергия. Той ще ни върши работа и спрямо неговите параметри ще избереме захранването и защитата. Ако нещо не отговаря на условията, ще го подмениме. Като по-голямо сечение на проводника за по-маломощни консумтори не пречи, но при по-мощна защита, ел.уреда би се повредил и тя/защитата/ би трябвало в този случай да се замени с по-малка.
При повече и различни консуматори, се поставят единични защити и на групи, като в посока от уреда към захранването, всяка следваща е по-голяма от предидущата с една степен от стандартния ред. Така се постига така наречената селективна защита.
Иначе в разсъжденията на Palawnik няма нищо лошо, а и като белетрист е добър.
Johny - майстор
Тани написа:
Добре! Конкретен въпрос от форум Направи сам раздел електротехника:

Здравейте! Предстои ми ремонт на спалнята и тъкмо ще разбивам стените искам да си прекарам един контакт , който ще захранва нощна лампа с енергоспестяваща крушка с консумация 5W. Разполагам с кабел 0,5 мм2 дали ще ми свърши работа?


Вашия съвет ? Моля Джони , Крез и Джъсти да отговорят на потребителя , като се разграничат от настоящата тема!
Те хората са си го казали вече. Да види т.5. Иначе за неговият случай-0.5мм2 за 5W са напълно достатъчни, но:
1 Не е редно.
2. Ако утре реши да ползва контакта за друго, няма да сменя проводника, нали?
А и няма да се охарчи много повече.

Прикачен файл

69_555.jpg
69_555.jpg (89.92 KиБ) Видяна 8060 пъти
Тани - модератор
Благодаря ти ! Ще изчакам и мнението на Крез и Джъсти !
Palawnik - специалист
Един чисто практически въпрос към господата практици. Ресторант чорбаджията казва "Тука да ми пуснеш един кабел за фритюрник!". Но той не е решил още какъв ще сложи. Сега Вие сте на ход. Какъв кабел ще положите?

И един такъв въпрос защо първо определяте защитата, а чак тогава сечението? Защо първо не определихте сечението, а после защитата?Нали сечението не зависи от защитата.

Хигро, обикновено сечението се избира когато се прави нова инсталация. Същите разсъждения трябва да направим и когато правим преустройство. Не трябва да се подменя защитата без да се провери сечението на кабела. И ако има несъответствие да се каже „Няма да стане”. Например имаме кабел със сечение 2,5 мм и автоматичен предпазител 25А. В никакъв случа не трябва да се подменя с по-голям 32А или 63А.
Последна промяна от Palawnik на чет яну 10, 2008 6:05 pm, променено общо 1 път.
Justy - майстор
Ще отговоря с предложение : рубриката да се раздели на Електротехника I и Електротехника II. Да се сформира кръжок - Млад електричар.
Ще си възстановя аватара и подписа, момента е много подходящ :lol:
Palawnik - специалист
Justy написа:
Ще отговоря с предложение : рубриката да се раздели на Електротехника I и Електротехника II. Да се сформира кръжок - Млад електричар.
Ще си възстановя аватара и подписа, момента е много подходящ :lol:
Да така е 32 човека трябва да се запишат в този кръжок :lol:
crez - майстор
Говорим за различни неща и искаме да ги подведем под един знаменател, няма да стане. Има голяма разлика мужду окабеляване на жилищни и административни сгради и това на стационарни машини с фиксирани мощности. За жилищни и административни сгради си има стандарт и наръчник в който са описани и сметнати по гранични стойности натоварванията на кабелите на контактите и изводите за осветителни тела. Напр.кухня 3 контакта силови +2 обикновенни,ел.печка, пералня, миялна,и др. техника, кръг контакти кухня,основен носещ кабел от предпазител 32А мед 2х4мм2+2,5мм2 земя, до първа кутия с продължение до извод за ел.печка, разклонение до втора кутия мед 2 х2,5мм2 +1,5мм2 земя и т.н,кръг осветление общо,кръг хол контакти и т.н
При промишлените агрегати е много различно,тъй като мощноста е станционирана и сметките са различни. Машина с 3фазен двигател 20 квт +допълнителни агрегати 5квт. Общото табло на машината се захранва с кабел за 25квт със съответна защита, от него до д/ля кабел за 20квт с отделна защита,и за всеки доп.агрегат отделна линия със защита според мощноста.
Примера за лампата в хола не е фиксиран потребител за да се подходи така както пише ремонтиращия. Днес е лампа, ама утре тъщата може да включи ел.радиатор.
Аз например в работилницата си имам съвсем отделен контакт за електрожена,сложил съм и един стар електромер за контрол.
Милен - майстор
основен носещ кабел от предпазител 32А мед 2х4мм2+2,5мм2 земя, до първа кутия с продължение до извод за ел.печка, разклонение до втора кутия мед 2 х2,5мм2 +1,5мм2 земя и т.н
До 16 кв. сечението на защитните проводници е равно на работните според новите изисквания.
Palawnik - специалист
crez, точно защото нещата са под един знаменател за това си говорим сечението на кабела не зависи от консуматора, а от защитата. По този начин всичко си идва на мястото. И тогава вече няма никакво значение дали един предпазител е монтиран в администрация, магазин, завод или в твоята работилница. След 25А предпазител се слага кабел със минимално сечение 2,5 мм. А какво има на другия му край не ме интересува. Дали ще е електрожен, енергоспестяваща лампа 8W, климатик, печка или разпределително табло за поточна линия със 20 двигателя ми е все тая. Също така не ме интересува дали днес е монтирана лампа или радиатора на тъщата ти. А пък какво ще сложат утре ???? нямам идея. Ако не сменят защитата да слагат каквото искат.
crez написа:
Напр.кухня 3 контакта силови +2 обикновенни,ел.печка, пералня, миялна,и др. техника, кръг контакти кухня,основен носещ кабел от предпазител 32А мед 2х4мм2+2,5мм2 земя, до първа кутия с продължение до извод за ел.печка, разклонение до втора кутия мед 2 х2,5мм2 +1,5мм2 земя и т.н,кръг осветление общо,кръг хол контакти и т.н
Е точно за тази грешка която допускат практиците си говорим. Щом си сложил предпазител 32А караш от край до край. А защо си накичил толкова много неща на един кръг - предполагам е заради примера.
Някой практици допускат грешката след 25А предпазител започват с 4mm и после отклоненията ги правят с 2,5 mm. По този начин набутват единствено чорбаджията. Няма да коментирам примера за бойлера вързан на 25А и 4,0мм.
Последна промяна от Palawnik на чет яну 10, 2008 6:41 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
crez човека с нощната лампа чака твоя отговор , защото е изкопал канала сложил е гофре и се чуди какво да прави?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: