Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Vlad_g - специалист
дали ще Ви затрудни въпроса ми?
Някой дали ще може да даде съвет за контролер при увеличаване на потреблението /съжелявам, не знам точните думички/?
Petyr - специалист
Защо не си оправиш заглавието на темата, че вместо това дето очакваш да видиш, може друго да ти го покажат модераторите.

А по темата, какво означава "контролер при увеличаване на потреблението"? Какво ще управлява?
ssi - специалист
Абе направо доста ни затрудни.
Опиши поне подробно какво искаш да направиш с това "устройство"
Vlad_g - специалист
Трябваше да провокирам интерес :lol:
Става дума за енергоизточник, който ще поема функцията на стандартната електросистема в апартамента. Той си има капацитет и при увеличаване на потреблението трябва да се включва и стандартната. Контролера трябва при увеличаване на товара да допълва от стандартната и обратното.
Petyr - специалист
Разбрах, идеята ти е след като сложиш ветрогенератор, когато няма вятър или когато си пуснеш готварската печка, да дърпа енергия от мрежата.

Доколкото знам, когато се инсталира ветрогенератор, то тои се включва и към мрежата, като когато произвежда повече енергия, то тя отива в мрежата на НЕК и обратно. Ако си пуснеш всички документи и даваш на НЕК повече ел. енергия отколкото взимаш, то разликата трябва да ти се заплати и то на цени няколко пъти по-високи... ако не се лъжа в диапазона 30-50 ст. на КВтчас. (най малко се плаща за вец, след това е за вятър и най-много за фотоволтаици, но и трите са над цените които сега плащаме).

Замисли се и за фотовлотаични елементи, около 40 вата са ти 200 лв.

Но тези играчки са за мераклии, или ако смяташ, че енергията ще поскъпне много. Защото една проста сметка показва, че дори да изкарваш тези 40 вата по 12 часа всеки ден, то за една година ще изкараш 175 кв. които са ти 30 лв. или ще го изплатиш за 7 години.
Обаче слънчевите (безоблачни) часове са около 2000/година, а като е облачно незнам дали ще можеш да изкараш 40 вата. Отделно имаш и загуби в инвертора и т.н. Също имаш и разходи освен за панели и за инвертор и инсталация, а ако ще слагаш и акумулатори, то цената отива още нагоре. Така че надали инвестицията ти ще се изплати за по-малко от 15 години...

А ако тръгнеш да продаваш на НЕК, то бюрокрацията ще ти види сметката за нула време.. все пак живеем в мутренска държава и това че от ЕС принуди НЕК да изклупува възобновимата енергия на добри цени, не означава че мутрите (в това число най-вероятно и някой министри) ще оставят нещо от печалбата за теб....
Милен - майстор
Кво ще сложиш ти си знаеш, сигурно ще има и проблеми при едновременното черпене от мрежата и другия източник.

Проблема ти се решава с токово реле. Настройваш го да превключва на определен от теб ток, който съответства на мощноста на допълнителния източник. При спадане на консумацията под зададената се черпи алтернативна енергия, при увеличаване изходното реле на "токовото реле" сработва и включва контактор, който включва в паралел и мрежата. Ето ти първото токово реле което намери Google.
ssi - специалист
То хубаво с реле , ама как да продава тогава ток?
Нали трябва да работи и ако не използва нищо, та да си изплаща техниката.
Милен - майстор
Vlad_g написа:
...Той си има капацитет и при увеличаване на потреблението трябва да се включва и стандартната. Контролера трябва при увеличаване на товара да допълва от стандартната и обратното.

Ами на така зададен въпрос, най простия отговор е токово реле. Евентуален друг вариант е АВР( автоматично включване на резерва).

А ако иска да продава ток му трябва електромер :-D .
sasooooooooo - "специалист"
що говорите на китайски, бе колеги! :-D :jump2:
Дайте на български :lol: :lol: :lol:
Vlad_g - специалист
Благодаря колеги. Така описаното "токово реле" явно е точно това което ми трябва. Нямам намерение да продавам. Явно колегата Петър се е занимавал с това и мненията ни съвпадат.
Макар да се различавт съществено относно кьопавата търсачка/не се засягайте, на PHPboard 3.0. ... си е такава/ и как се ползва форума :goodman:

Тема "Я, да видим сега" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: