Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
brum - майстор
Звучи невероятно с отворен прозорец и външни температури от 18-20 градуса вътре да е 27 градуса. Затова приемам, че нещо информацията не е подадена както трябва от автора.

При отворен прозорец се охлаждаш от въздуха навън. При затворен - с климатика.
DundyTheCroc - майстор
Зависи колко е голямо помещението и колко мощен компа, ако е някоя геймърска машина, която отделя 300-400 вата в малко помещение, без проблем може да стане 27 градуса. Примерно оня келеш сина ми цяла зима ходи по къси гащи и не пуска климатика в стаята си :-D
Lutchezar - майстор
вт юни 13, 2023 10:59 amТрифон П.Трифонов написа:
От скоро ли сте в тази къща?
Никой стъклопакет няма да реши такъв проблем на прозорци които не виждат слънце.
Може да има отразена светлина и топлина, отвън ако е напечено, жегата пак ще влиза.
И при добра изолация и липса на циркулация всеки източник на топлина само топли. Човек, компютър, домашен любимец, телевизор, хладилник. Всеки като бутне по половин-един градус и жегата е готова.
Аз например си имам една огледална сграда отсреща, която ме пече допълнително под неочакван ъгъл...

Предлагам следния експеримент: закачаш едно дебело одеало на прозореца сутринта и наблюдаваш дали е по-хладно след залез слънце. Ако има разлика, има смисъл и в игра с пакета и/или тента и евентуално външни щори.
Ако няма, ще търсиш начин за отвеждане на излишната топлина в стаята.
Възможно е Лъчко, но да изчакаме отговорът на страдалеца- би могъл да допълни много и на база твоите премеждия.
Прекалено малко информация е дал. Ще трябва да я вадим с ченгел, както се казва.
Нарочно не задавам всички въпроси на куп.
вт юни 13, 2023 11:56 amLutchezar написа:
...........
Предлагам следния експеримент: закачаш едно дебело одеало на прозореца сутринта и наблюдаваш дали е по-хладно след залез слънце. Ако има разлика, има смисъл и в игра с пакета и/или тента и евентуално външни щори.
Ако няма, ще търсиш начин за отвеждане на излишната топлина в стаята.
пп. Тента!!! На северна стена, при липса на слънцегреене!!!

Отвеждането е решение, но само ако няма начин да се предотврати въвеждането.
temp72 - помощник
От 30 години обитавам тази стая, която е 12 квадрата, без външна изолация. Винаги е била най-студеното място в апартамента. Одеало на прозорците ползвах, докато чаках да пристигнат новите щори, обикновенни ламелни. Грешката ми явно е била, че съм поискал неотваряема част на дограмата(също както старата дървена) и сега в стаята мога да си мътя яйца. За преправянето на неотваряемия прозорец сметката ще излезе дебела.
Щом промяната е само дограма, то един отворен прозорец напълно компенсира плътността ѝ като цяло, за да може да се охлажда както преди.
Не може да е само това причината.

По кое време, през деня, се повишава температурата и при какви метео условия?
През нощта как е?
Нещо ново в съседни помещения- от долу, горе, в страни?
Lutchezar - майстор
Променя се движението и завихрянето на въздуха в стаята. Обикновено 2 и 3 крилен прозорец се оставя с едно отваряемо крило в размер 1/2 или 1/3 от предишния отварям обем. Плюс слагаш един комарник и въздуха в стаята спира да се движи. Диагонално на прозореца в външна стена пробиваш дупка и слагаш тръба с клапан или направо рекуператор в нея. Случайно го открих че наистина работи като в едни жеги си взех мобилен климатик.
Според мен дупката трябва да е високо за да изкарва топлия въздух.
temp72 - помощник
вт юни 13, 2023 12:59 pmLutchezar написа:
Диагонално на прозореца в външна стена пробиваш дупка и слагаш тръба с клапан или направо рекуператор в нея.
Според мен дупката трябва да е високо за да изкарва топлия въздух.
Обмислях вариант за дупка. Не мога обаче да си представя как точно би изглеждало описаното по-горе.
Lutchezar - майстор
Излиза на първо място в Гугъл. Идея си нямам за качество и параметри, имаш да ровиш, но поне ще добиеш визуална представа :
https://moby-bg.com/category/126/rekupe ... YYQAvD_BwE

Нещо такова го виждам аз :

https://moby-bg.com/product/4040/rekupe ... r-v-2.html
brum - майстор
Рекпуератора е за да запазва енергията. При прегрята стая искаш просто вентилатор или отворен прозорец.

Тема "Избор на стъклопакет за PVC дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: