Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Lutchezar - майстор
Навън е 17-18 нощем тези дни, плюс че вали. Вътре на отворен прозорец не пада от 25. Топлим аз и домашните любимци въпросната стая. Освен лампа и радио друго не е включено, а нощем и това не отделя топлина. И няма охлаждане с отворен прозорец с мрежа. Лятото става още по-зле, когато започне слънцето да пече от обяд до залез. Въпреки изолацията къщата се затопля, наоколо няма движение на въздуха, имам 3 ресторанта с неясно колко кухни и климатици в съседната къща и изхвърлят топлина на поразия. Та може да не е рекуператор, може да е вентилатор с промяна на посоката, може и да е без промяна, но е хубаво да има клапи и да е с малка топлопроводимост. Иначе да направи и другото крило отваряемо, или за експеримента да свали стъклопакета някой ден автора.
zz_stefanov - майстор
вт юни 13, 2023 12:22 pmtemp72 написа:
От 30 години обитавам тази стая, която е 12 квадрата, без външна изолация. Винаги е била най-студеното място в апартамента. Одеало на прозорците ползвах, докато чаках да пристигнат новите щори, обикновенни ламелни. Грешката ми явно е била, че съм поискал неотваряема част на дограмата(също както старата дървена) и сега в стаята мога да си мътя яйца. За преправянето на неотваряемия прозорец сметката ще излезе дебела.
Разбирам, че е чист север и наистина е странно, но К-стъклата не допускат да излиза топлината на вън. Въпроса е от къде влиза топлината.
Имаш ли западна зле изолирана външна стена. Пипни я или ако можеш и измери температурата с инфрачервен термометър. Източната също може да ти прави проблем. Стената се напича и излъчва дълго топлина.
Тази топлина винаги е влизала, но до момента е излизала успешно през старите прозорци.
вт юни 13, 2023 7:40 pmzz_stefanov написа:
вт юни 13, 2023 12:22 pmtemp72 написа:
...която е 12 квадрата, без външна изолация. Винаги е била най-студеното място в апартамента.

...Имаш ли западна зле изолирана външна стена. Пипни я или ако можеш и измери температурата с инфрачервен термометър. Източната също може да ти прави проблем. Стената се напича и излъчва дълго топлина.
Тази топлина винаги е влизала, но до момента е излизала успешно през старите прозорци.
В това се усъмних и аз, но пък твърди, че е била студена преди смяна на дограмата.
Бих се съгласил с оплакванията при затворени прозорци, но новата дограма копира старата и отварянето на прозореца би елиминирала разликата в плътността между старата и новата.
Чудна работа!
zz_stefanov - майстор
Може и да не елиминира. Старата дограма е била не уплътнена и другото което е по важно била е с обикновени стъкла и топлината е излизала през тях.
Lutchezar - майстор
Ами ако е ремонтиран покривът и има вата на тавана?
Съсед вдигнал къща и променил течението?
Пораснали дървета като се озеленят спират въздуха?
Има и други фактори освен дограмата...
temp72 - помощник
Става дума за апартамент в панелен блок с 11 входа, всичките със северно и южно изложение, ако можете да си го представите. Северните стаи никога не виждат пряка слънчева светлина. Най-интересното е, че отатък в южната стая миналата година сменихме дограмата, но за там предложиха стъклопакет 4 сезона, защото там навлиза слънчева светлина и стаята си е направо за връхна дреха тези дни.
Нежелани "приходи" от съседи. Друго не мога да си представя.
Не мога да си представя и как само от смяната на дограма, със същата конфигурация, нещата ще се променят драстично.
Щом в южната един вълшебен стъклопакет прави чудеса, монтирай и в тази!
Макар да звучи безумно, то така излиза, според обясненията ти.

Тема "Избор на стъклопакет за PVC дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: