• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
crez - майстор
Преди много години остъклих балкона си с винкели и армирано стъкло за покрив (предпоследен етаж съм над мен има мансарда с тераса). Всичко беше добре до момента в който съседа отгоре не покри терасата си. Тази зима от неговия покрив падна голяма пряспа сняг и армираните стъкла се потрошиха. Сега трябва да заменя стъклата с нещо по-издръжливо. Конфигурацията на покрива е следната дължина 3.00 м. разделена на 4 равни части по 0,75 м. при ширина 1,00 м. Спрял съм се на плътен поликарбонат 6 или 8 мм.(по думите на търговеца издържа до 300 кг/м2). Мисля да нарежа парчета от плоскостта 0,75/1,00 м. и да ги залепя със силикон в "Т" профила, така както до сега бяха стъклата. Другата идея е 10мм усилена "Х"клетъчна поликарбонатна плоскост при същата технология (но никой не може да ми каже каква е товароносимоста,разлика при напречно 0,75м канали или 1,00м надлъжно). Давайте идеи и съвети.
dadko - майстор
Аз бих заложил на плътния поликарбонат. Изключително здрав. Мисля, че търговеца не те е излъгал за товароносимостта.
DundyTheCroc - майстор
И аз съм за поликарбоната, но не знам само лепене или след това да се подсигури с някоя друга планка.
maleeeestrax - специалист
Аз лично бих заложил на плексиглас или триплекс в твоя случай снега е паднал от високо а не е валял и да натрупа и товара да е равномерен
dadko - майстор
maleeeestrax написа:
Аз лично бих заложил на плексиглас или триплекс в твоя случай снега е паднал от високо а не е валял и да натрупа и товара да е равномерен
Плексиглас- категорично НЕ. [-X . Даже не си го и помисляй.
Крехък е, пука се... въобще- не знам как ви хрумва това?
MamaMy - майстор
Лексана си е най-добър за тази цел. Все пак правят куршумоустойчиви прегради с него. Тези с които се крият при взривове "Ловците на митове" са от лексан. Това си е плътен поликарбонат.
pipilica - майстор
+1 за поликарбоната.
Само имай предвид че не се лепи със силикон малко напън и се отлепя, измисли как да го хванеш с болтове и силикона само за уплътнение. Има голямо темперетурено разширение и мърда. Моя на оранжера е 10 мм двукамерен като правиха ремонт на покрива майсторите изтърваха половин цигла падна от почти 2 метра на поликарбоната и подскочи, после прегледах мястото но не открих никакви щети.
edemy2001 - специалист
Около 4 години имах работилница в таванско помещение с плосък покрив. Капандурите, когато се нанесох там бяха с изпочупени стъкла и ги смених със структуриран поликарбонат залепен със силикон. Всичко беше добре, докато не дойде първата есен. Протече от всякъде. Тогава прочетох из нета и се оказа, че за поликарбонат има специални лепила, но дори и те не могат да гарантират здраво залепване, а цената им е сериозна. Заради големия температурен коефициент на разширение/свиване се разлепя почти веднага. Най-добрия резултат се получи с полиуретанов мастик, но издържа две зими и той се разлепи накрая. Тази зима ми беше последна на въпросното място. Около средата на януари дори единия лист поликарбонат отлетя от вятъра, но вече почти бях опразнил помещението и не се погрижих да лепя отново. Та извода ми от собствен опит е, че този материал не е подходящ за ЛЕПЕНЕ и УПЛЪТНЯВАНЕ с обикновени средства. Иначе за здравина - беше 6 милиметров, на парчетата с размер 0.7 х 0.7 м. се беше натрупал по-миналата зима около 0.6 м. сняг - издържа го без проблем.
crez - майстор
Последно, някой може ли да каже със сигурност може ли плътен поликарбонат да се залепи за метал със силикон (или друго лепило). Ако НЕ, то другият вариант е върху перата на "Т" профила да се заварят две шини в началото и края и със саморези да се захване цяла плоскост 3х1м., но ще се навиват само отдолу, защото отгоре няма достъп. Плюсове и минуси на такава конструкция.
lov - майстор
За лепене просто забрави. С един приятел се мъчихме да правим плоски колектори от поликарбонат. Домъкна специални лепила и разтворители от немско. Е не става държа едно лято и протекоха. Дори лепено което не беше подлагано на слънце пак даде признаци на разлепване.
От долу не виждам как може да го захванеш Пък и за да е здраво от горе трябва да сложиш някаква лайсна за да го притиска към конструкцията. По алпийски способ няма ли начин да се получи.
  • 1
  • 2

Тема "Остъклен балкон-проблеми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: