• 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 78
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте на всички!
Моля дайте съвет на моя проблем.
В апартамента съм си сложил окачен таван във всички помещения и съответно и навсякъде и лед лунички. В една от стайте са 11 бр луни по 5W /4.5W/ на OSRAM с траф 75W и при включване се получава светкане на луните за 1 сек, изгасване за около 1-2 сек и отноно светкане и продължават да работят стабилно. В другата стая са 16 бр луни пак по 5W на OSRAM с траф 100W, но там има само светкане и изгасване /нещо като блиц ефект/.
Кабелите съм ги прекарал еднотипно и в двете стай, а именно от трафа, който е в шкаф в коридора тръгва кабел 1.5 mm2 близко до мястото на фигурата с луните и там се разделя за всяка луна по отделно с кабел 0.75 mm2 /паралелно свързване/.
Пробвах и сложих по-големия траф /100W/ в първата стая с 11 бр луни, е ефекта е същия както и при 75W траф.
В третата стая и коридора имам по 6 бр луни с 35W траф и такъв проблем няма.
Мисля си /е не съм електричар/ да не би пада на напрежение да е голям заради сравнително голямото разстояние от трафа до разклонителната кутия /най-далече е във втората стая с 16 бр луни около 3.5 - 4 метра/ и от там тока да се качва и да има някаква защита в трафа и затова да изключва и включва.
Моля дайте някакъв съвет.
nikolov333 - майстор
Какви са трафовете и кабелите и как са свързани луните? Така, както описваш проблема изглежда, че се задейства защитата на трафовете..но от какво е въпрос за отговора на който информацията не стига..
zdravcho - специалист
"Трафовете" истински трансформатори ли са или импулсни захранвания? Ако можеш мери с мултицет и на входа и на изхода на захранванията и кажи какво показват с и без товар.
Значи окабеляването е следното: от таблото през ключа стига да трансформатора /220V с кабел СВТ 3х1.5 mm2/. След това от трафа до разпределителната клема /лустер клема/ СВТ 2х1.5 mm2. И от клемата до всяка луничка многожилен 0.75 mm2 - незнам типа на кабела но е с две слепени жила едното червено, другото червено - черно.

Трансформаторите са закупени от OMEGA LIGHT, китайски са но който питах каза, че стават.
LRS-75-12

12V - 6A - 75W
C.V. захранващ блок
(Constant Voltage)

Вход: 90-264VAC
Изход: 12V - 6A
Мощност: 75W max
http://led-bg.com/uploads/products/main/lrs-75.png
http://led-bg.com/uploads/products_imag ... 5-cert.png
Сега разглеждам сайта на посочената по-горе фирма /не я казвам за да не прозвучи като реклама/ и там видях друг тип трансформатори, описанието им е следното:
Захранващите блокове от серията HLG на Meanwell са от най-висок клас и се предлагат със 7 години гаранция. Затворени са в масивен алуминиев корпус със степен на защита IP65 - IP67 в зависимост от модела. Имат широк входен диапазон, добри защити и са подходящи за всякакви условия и приложения.
Всички захранващи блокове от тази серия имат активна корекция на мощността ( PFC>0.9 ) и много висока ефективност, достигаща до 94%. Могат да работят в широк температурен диапазон, обикновено от -40 до 70ºC околна температура.
Серията HLG е с възможност да работи в режими: C.V. или C.C, в зависимост от товара. Ако изх. ток е по-малък от номиналния, захранването работи в режим C.V. със стабилизирано изходно напрежение. При достигане в изхода на номиналния ток, захранването го поддържа постоянен (режим C.C.), намалявайки автоматично изходното напрежение до необходимата стойност.

Чета и незнам дали съм разбрал. При пускане на лампите нали се изисква по-голяма сила на тока, тогава трафа работи със стабилизиран изходен ток. А след това преминава в режим на стабилизирано изходно напрежение.
Може би това е решението на моя проблем. Моля, знаещите дайте ми мнение по въпроса.
zdravcho - специалист
ivailoro написа:
Трансформаторите са закупени от OMEGA LIGHT, китайски са но който питах каза, че стават.
LRS-75-12

12V - 6A - 75W
C.V. захранващ блок
(Constant Voltage)

Вход: 90-264VAC
Изход: 12V - 6A
Мощност: 75W max
http://led-bg.com/uploads/products/main/lrs-75.png
http://led-bg.com/uploads/products_imag ... 5-cert.png
Това което си купил е импулсно захранване. Трансформатор е това
http://bg.elektromarket.eu/data/uploads ... 00x600.png
Измери изходните напрежения на двата захранващи блока с товар и без товар и кажи какво измери
Здравейте
Та в стаята с 11 луни и 75W траф. проблема беше, че при натискане на ключа луните примигват и угасват за около секунда и след това светкат и положението е стабилно. Направих замери както ме посъветва zdravcho и резултата е:
- без товар трафа дава 12.05V да уточня, че на него има потенциометър и напрежението може да се регулира малко под и над 12 волта
- с товар /при светещи луни/ 12.04V.
В стаята с 16 луни и 100W траф. - без товар 12.03V
- с товар от 0 V до 2.25V това отчиташе мултицета. На трафа има зелен светодиод, които показва дали трафа работи, когато включа луните към трафа и този светодиод започва да мига, затова показанието на мултицета е от 0 да 2.25V.
zdravcho - специалист
А е това вече е нещо. А въпросните захранвания нови ли са или имат натрупан стаж и колко 2-3 години, повече... и винаги ли са били ползвани с въпросните светодиодни луни?
Здрасти
Захранванията са нови и не са пускани в работа преди това.
Като допълнение на експеримента направих размяна на трафовете. Сложих този от 100W на стаята с 11 луни и проблема е същия.
При напрежение от 12V , системата се държи по същия начин - премигва веднъж и след това светка за постоянно. Като намаля напрежението от потенциометъра под 12V луните започват само да премигват както в стаята със 16-те луни.
Това ме навежда на мисълта, че проблема не е от трафовете, а от пада на напрежение докато стигне до луните.
nikolov333 - майстор
Тогава пробвай да го увеличиш от потенциометъра, но първо премери, колко е при луните.. разстоянието до луните ти не е голямо и аз се съмнявам, че пада ти е от тънките черно-червени кабели ако са помеднени са с алуминиеви сърцевина.. Можеш да провериш като срежеш кабела и погледнеш срязаното белее ли?
  • 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 78

Тема "Направи сам LED осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: