Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
cakev79 - специалист
Дайте идеи как да си направя струг за дърво.Ако имате и снимки качете.
shotik - майстор
Във вестник "Направи сам " от 1988 г в брой 4,стр. 4,брой 5,стр.4 има материал под заглавие "Робот за майстори" за струговане на дърво,изтегляне на ротационни детайли,съдове от алуминий и мед,грънчарско колело,миксер,шмиргел,бъркалка ,картофобелачка и други операции изискващи въртеливо движение.
Накратко : от П образни профили е направена рама, асинхронен мотор -0,75 КВ/няма други означения/от ламарина е изработено задно седло ,има снимки на струговане,изтегляне на чиния,шмиргел,бъркачка и др.
Преди съм снимал и качвал материали,но ми е писано ,че са малки буквите,ще ми трябва да снимам наполовина и т.н.,а скенера ми е за А 4,вестника е А 4 два пъти /А 3 ли е ?/и пак ще се застъпят страници.

В брой 12 на същата година на стр.7,8и 9 има описание на различни приспосбления и схематично даден струг за дърво и начини на работа.
Ако някой от София може да помогне да свалим този материал ,да пише и да се разберем ако има скенер за такъв формат да сканираме материала.
dedi70 - напреднал
От голямо значение е какво искаш да правиш на него ;дължина на детайла неговото Ф и др
piron45 - майстор
А ако използваш търсачката ще намериш темата вече разисквана нашироко. :)
cakev79 написа:
Дайте идеи как да си направя струг за дърво.Ако имате и снимки качете.
http://woodtools.narod.ru/mag/sam/sam_2 ... stanok.pdf
glupak - специалист
Бях си направил стругче за детайли около 75см дължина (да става за крака на маси) и 40см. диаметър (паници).
Ползвах каквото ми падне, основата беше от "П" профил около 200мм широк, предното седло - от същия профил, заварен на 90 градуса, задното - от по-широк... Фантазирай!
Най-важното е да имаш читаво задвижване. Аз отначало ползвах постояннотоков мотор, някакъв як, сливенски - голям момент, могат да се регулират лесно оборотите. После ми изпадна инвертор и с него заработи по-добре. Купих някакъв стар универсал от "Битака", както и въртящ център, ножове си направих отначало от стари пили, после - от кобалтови стругарски ножове.
Машинката трябва да е ТЕЖКА, да й се регулират оборотите в широки граници, особено ако ще се работят по-големи диаметри (паници).
Точността на изработката не е фатална.
Нямам как да го снимам, защото го подарих и сега работи някъде в Самоков.
Тръпката е голяма, по цели нощи си струговах какво ли не...
Започвай, ще помагам с удоволствие!
П.С.
Дървеният вариант не ме очарова. Машинката трябва да е тежка, инак се тресе ужасно.
vanko68 - специалист
Не е вярно,че дървената конструкция тресяла. Преди климатиците около 10 г се занимавах покрай баща ми с дърводелство,имахме саморъчно правен струг,целия си беше от дърво,разбира се без универсала и центъра. Мотора беше с триканална шайба,унивесала също и се получаваха теоретично 9 скорости,реално ползвани са 3-4. Мотора висеша долу ниско на хоризонтална планка на панти,просто се повдигаше и се местеше ремъка.Трябва ремъка да е по-дълъг,за да може да се мести наляво-надясно по каналите.
Гредите за конструкцията на око бяха 10/5 см. Никога не е тресял,разбира се,ако внимателно се постави материала на него. То на какъвто и струг да слошиш труп 10/10/100 и си го забол в ъглите вместо в центрите,ще тресе...
glupak - специалист
Това имах предвид. Тресе се, когато още не си обрал ъглите. Или струговаш с отместени оси на симетрия. Или работиш с няколко оси, та центъра на масите е изместен. Има много такива случаи. Колкото и тежести да туриш за баланс си се тресе!
Вибрира по-малко когато го докараш да тежи стотина - двеста кила. Фабричните са по 500кг.
Инак гледах произведения от дърво, изящна работа! Но не са за небалансирани неща.
Та тук си споделям концепцията. А всеки работи с каквото е свикнал: дърводелец - дърво, железар - железа, "направи си сам" - с к'вот дойде...
Регулирането с инвертор е много по-богато от ремъчните шайби.Не, че не става с шайби, но може и по-добре. Може да се регулира и момента, т.е. да се върти с 1000 оборота и да се спре с ръка - много полезно ако забиеш нож...(има един скосен на ок. 45 градуса с който се работи по-трудно и забива често)
Изобщо подходите са два - купуваш машина и й свикваш или си правиш машина и я нагаждаш към себе си...
Може и двете...

Но най-важното е да не се осакатим. Не е безопасен инструмент. Не само заради въртящите се части. Праха е бавен убиец. Аспирацията е много важна.
Такива работи....
teoto - специалист
Аз съм си направил това за хоби цели-дърво и меки метали. Няма голяма точност, но върши работа

Прикачен файл

P1010866.JPG
P1010866.JPG (63.84 KиБ) Видяна 21429 пъти

Прикачен файл

P1010865.JPG
P1010865.JPG (63.01 KиБ) Видяна 21429 пъти

Прикачен файл

P1010864.JPG
P1010864.JPG (67.08 KиБ) Видяна 21429 пъти

Прикачен файл

P1010863.JPG
P1010863.JPG (74.65 KиБ) Видяна 21429 пъти
glupak - специалист
Кукла! Мотора от елпромска пералня ли е?
Пропунах да препоръчам да си търсите четиричелюстен универсал. По-удобен е за повечето заготовки.

Тема "Струг за дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: