Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
klambrev - специалист
И аз съм решил да правя нещо подобно http://www.youtube.com/watch?v=DBcvf2jI ... F&index=18

За пота мисля да използвам отрязана бутилка от пожарогасител дебелостенна като тези за CO2. Ще бъде обвита с нагреватели 2 или 3 по 2kW подобно на клипчето. Още не съм пресметнал каква мощност ще ми трябва на см^3. В момента проучвам по-евтино решение за термодвойка и контролер за да мога да регулирам различна температура за мед или алуминий.
Потата заедно със нагревателите ще бъде залята с огнеопорна глина или някакъв подобен материал устоичив на 1300 градуса в един метален бидон както кофата на клипа.
Целият бидон ще бъде окачен за да може след разтапянето да се излее лесно разтопения материал.
Формата ще бъде също с монтиран нагревател за да може да загрява леярската пръст преди изсипването и да се избегне бързото втвърдяване при досег до студена форма.
Това са моите идея на този етап.
http://www.unicast-bg.com/tools/casting/crucibles.htm тук има графирна пота с капацитет 1кг но не съм сигурен дали е подходяща за нагряване по този начин.
Последна промяна от klambrev на вт мар 09, 2010 10:34 am, променено общо 1 път.
Iliev Labs - специалист
Защо не на пропанбутан?
Аз си направих. Елементарно е и работи.

П.П. Първият линк не работи.
klambrev - специалист
линкът е оправен, мисля че на ток мога по лесно и по точно да регулирам равномерна температура в целия обем.
Iliev Labs - специалист
За мен си е просто хоби. Даже изобщо не съм напреднал :-D

Токът е скъп. За топене по този начин киловатите си хвърчат.
Термодвойките не са без пари.
Освен това няма кво толкова да се регулира. От втечняването на метала, до кипенето е доста далеко. Няма опасност да го прегрееш. Освен това има и цветни таблици. Според цвета се определя достатъчно точно темперетурата.

Имам и електрическа пещ, но е без термодвойката. Просто така изпадна. Още не съм я включвал.

До сега съм стигнал до разтопяването на метала, но още нямам нито една отливка :-D
(Всъщност имам перфектни от олово, но това е друга работа.)

Успявал съм да разтопя сребро, месинг и алуминии естествено. Мед се лее в безкислородна среда, което е трудно.

Иначе най-лесният начин, да топиш малки количества на ток е с чушкопек. И златарите го използват. Струва около 40 лева.

По късно ще направя и снимки.
mladkal - майстор
Iliev Labs написа:
...
Иначе най-лесният начин, да топиш малки количества на ток е с чушкопек. И златарите го използват. ...
Колега, Iliev Labs, ще прощаваш, но златарите отдавна не ползват чушкопеци, компресори от хладилници и дуги подобни хоум мейд машинарии... Най-елементарното, което един златар ползва за отливки е или центробежка, или машини като тези на пловдивската фирма Енжинекс.

Ако приявавате интерес мога да разкажа мъничко повече..

Спорен ден.

Прикачен файл

casting.jpg
casting.jpg (10.43 KиБ) Видяна 29224 пъти
Iliev Labs - специалист
:)
Ами разкажи ни.
И за хоум мейд машинерийте ни разкажи.
glupak - специалист
Златарите все още ползваме чушкопеци, но не за топене, а за отвръщане. По-удобно е от бренер, когато има много работа. А майсторите леят дори с прашка. Не си струва за едно - две неща да се разкарваш по леярни.
glupak - специалист
Малки количества (10г) злато или сребро се топят с бренер в пота, по-големи - по-трудно. На ръка и гравитачно се лее в метални разглобяеми форми, които предварително се намазват с маш. масло и се загряват докато започне да дими. Не е трудно но иска малко практика.
Важно е горелката да дава добчр, неголям, но стегнат пламък. Ползвам някаква руска. Най-леснои с най-малко фира става с оксижен. При занряване се посипва с боракс и малко готварска сол...
Накъде да продължа...
sparow - специалист
Дай инфо за горелката.Аз смятам да правя една печка за топене на алуминии,обаче на ток с чушкопек,не че не става,ама се загрява 2-3часа... :shock:
Количеството ще е от порядъка на 1-5кг.
klambrev - специалист
След проучване реших температурата да меря с инфраред термометър свързан към контролер.
В момента се чудя какви са предимствата и недостатъците на поти с долно изтичане.
Това за медта и безкислородната среда не го знаех което значи че на този етап ще лея само алуминий.

Тема "Печка за топене на алуминий и мед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: