Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Блока в който живея е с много объркани/запушени вентилационни проводници. Положението е такова, че из целия вход взамно се предаваме миризмите от кухните при готвене. Общо желание за справяне с проблема няма, всеки сам се оправя.

Та на проблема. Комшиите от горе имат кухня точно над моята баня. И всеки път, когато готваят и пуснат абсорбатора, цялата смрад вместо да излиза навън, се пуска надолу и влиза в моята баня през вентилатора. Понякога смрадта е толквоиа нетърпима че банята остава неизпозваема няколко часа, докато се проветри.
Наскоро смених вентилатора с по-хубав с плътна клапа, надявайки се така да се оправи положението. Уви, смрадта успява да си преправи път през клапата и общо взето все едно я няма. Пускането на вентилатора не помага, защото какъвто и вентилатор да е винаги ще е по-слаб от абсорбатора в кухнята на комшиите. Пробвах да облепя вентилатора с фолио - не помага. Дори при затовена клапа и покрит вентилатор с фолио смрадтта все си остава същата.
Да се запуши изцяло въздуховода също не е вариант, защото това би оставило банята без проветрение и цялата влага ще си остане вътре, което ще доведе до още повече проблеми.

Та ако някой има идея как временно мога да запуша отвора на вентилатора за да не пропуска миризми - ще съм благодарен. Идеята е през деня, когато комшийте готвят, да е запушем и да не праща цялата миризма право в моята баня, а сутрин/вечер, когато аз се къпя, вентилатора да е отпушен и да може да издърпва влагата.Вече изчетох някоко теми по въпроса, където винаги предложението е да се сложи силен вентилатор с клапи, но в моя случай това с нищо не помогна.
kozl - майстор
Аз го реших с вентилатор CATA с обратна клапа.
Оцени си монтажа на вентилатора.
Какъв е вентилационния щранг? С тръби ли е или е монолитен от тухли или от цим.тела?
Има ли проходна тръба през стената и ако да замонолитена ли е добре?
Как е изолиран вентилатора към отвора за вентилационния щранг? Може от там да пропуска.
Този вентилационен шранг проверяван ли е за запушване до отвеждането му в покрива?
krasi92 - майстор
то ако е запушен или затапен на покрива няма къде да ходи мръсният въздух. Ако индианците са правили покрива са затапили тръбата
iliya_i - майстор
А къде ти са щранговете за вода (чиста и мръсна)?
До отдушника или някъде другаде?
И ако са до него, как са затворени?
zz_stefanov - майстор
Ако има запушване на отдушника към покрива, обратната клапа и напора на вентилатора не могат да се съпротивляват на налягането което прави аспиратора.
Сега има едни клапи в които е използвано фолио и ми изглеждат по плътно затварящи, но не съм ги пробвал.
MamaMy - майстор
Защо ширмата е вързана към отдушника на банята? Проучете проходимостта на отдушника към покрива. В случай, че някой е правил ремонт и е премахнал тръбата от банята си, единственото спасение е да свалите вентилатора и да изцъркате един флакон полиуретанова пяна. Гаранция, че няма да мирише повече. Остава проблема с вентилацията на вашата баня. Ако има външна стена добре. Ако няма сорри.
lyubohar - майстор
Добре е да се уточни кога е строена кооперацията.
Обикновено в старите баните са една над друга,кухните-също.
Не може баня да е над сухо помещение!
Някой може да е правил промени.Например тези над мен и тези до мен.
Ако блока е съвременен-тогава всичко е възможно.
Освен това отдушниците,комините проходни ли са?
При мен всеки апартамент си има отделна тръба до покрива.
Само отдушниците на баните и тоалетните са общи.
И съм проверявал за запушване.
zz_stefanov - майстор
пет дек 17, 2021 9:40 pmMamaMy написа:
Защо ширмата е вързана към отдушника на банята? Проучете проходимостта на отдушника към покрива. В случай, че някой е правил ремонт и е премахнал тръбата от банята си, единственото спасение е да свалите вентилатора и да изцъркате един флакон полиуретанова пяна. Гаранция, че няма да мирише повече. Остава проблема с вентилацията на вашата баня. Ако има външна стена добре. Ако няма сорри.
Може някой над този с аспиратора вече да е направил това с пяната. Естествено че не му е там мястото на аспиратора.
Всеки прави каквото си иска и няма оправия.
MamaMy - майстор
Именно за това питам. Ако има нерегламентирано връзване към отдушник или премахването на такъв, се започва със жалба към домоуправителя. Ако не последват действия по възстановяване на общата етажна собственост, следва жалба до съответните служби. Това е бавният и законен начин. Бързият начин няма да го описвам, но го споменавам защото повечето тъпанари могли да сътворят горните простотии, разбират само от това. :axe:
kozl - майстор
пет дек 17, 2021 9:32 pmzz_stefanov написа:
Ако има запушване на отдушника към покрива, обратната клапа и напора на вентилатора не могат да се съпротивляват на налягането което прави аспиратора.
Сега има едни клапи в които е използвано фолио и ми изглеждат по плътно затварящи, но не съм ги пробвал.
В какъв смисъл не могат да се съпротивляват?
Налягането от аспиратора не може да ги повреди. Остават пропуските покрай луфтовете на ОК. Все пак това са механизми, които трябва да се отварят от ниското налягане създадено от вентилатор.
Недостатък на ОК с метални и пластмасови пластини е, че са шумни. Тракат при затваряне. Може би по тази причина се насочих към вентилатори САТА с клапа от фолио. Фолиото е прозрачно и е някаква пластмаса може би като тази за бутилки. Понеже е значително по-леко от пластинчатите клапи шума при затваряне почити не се чува.
По-интересното е, че на новите модели САТА, които купувах преди около година, вече откривам, че луфтовете на клапата са с по-голяма сумарна площ. Това изглежда като дело на икономиката за по-лесно и съответно по-евтино производство. Нещо като вица за капаните за мишки и раца на инж.Ганев. Така се съсипват убавите постижения :x

В конкретния случай ако тези "крилчати" механични клапи пропускат, може да се ползва електромеханична клапа, която има възможност за платно притваряне.
И понеже съм натрупал известен опит от монтирани вентилатори от специалисти в стр.фирми, пък и от такива, които съм демонтирал и заменил с нови, никъде не видях грижи за добро уплътнение. То покрай вентилатора си дуа, та ква файда ще има от ОК :?

Тема "Миризма на готвено в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: