• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 47
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dizel - напреднал
и ас си направих матрица 35мм старата беше 28 с новата пелетите са по плътни и дълги но производителноста падна на половина.И както коментирах 5.5кв двигател е слаб.Трябва си двигател 10 и нагоре кв.Ще търся по голям и ще дигна оборотите за да компенсирам
dizel - напреднал
При мен се въртят ролките а матрицата е неподвижна
Валериус - специалист
Дали ще се върти матрицата или ролките не е от значение за качеството на пелетите. Избира се конструкция която ще можеш да изработиш по-лесно. Дебелината добре си я подбрал да е 35 мм, защото после можеш да и намалиш дебелината на струг. Дебелината е различна за различните дървесини и се подбира опитно. Съвета ми е да си направиш пробите преди да направиш термообработката на матрицата, за да можеш по-лесно да я струговаш ако се наложи. По-дебелата матрица ще даде наистина по-голяма плътност, но за сметка на големи загуби на мощност, както и карбонизация (овъгляване) на пелетите, загряване на матрицата, все нежелани ефекти.
pet1r90 - помощник
за това не се бях сетил да си направя опитите преди да мина през термоването .
колега DIZEL прочетох че си качил клип в фейса си, но не можах да те намеря , ако можеш даи ми линк на лични или тук .
Имам притеснения че ще има неща който ще рябва да се преправат по машината но с опити ще стане .
какви лагери ползвате ? ония ден като ходех при стругара ме светна че трябва да са топлинни за да има по малко разширение при загряването и да се избегне затягането им .
за електро мотора мисля 7.5kw да пробвам , ако ми дайде малък ще търся по голям .
Dizel какви са размерите на ролките ти ?
моите ще станат около 50мм широки и 120 мм високи . матрицата 230мм надявам се че с тези размери 100кг на час ще правя с борова стърготина
dizel - напреднал
ролките са 50мм на 160мм Н https://www.facebook.com/photo.php?v=790531117642176 дано да е това.
dizel - напреднал
тоhttps://www.facebook.com/photo.php?v=785365868158701ва е с старата матрица 28мм закалена в парното и охладена с масло.Парвобитна работа ама работи.Новата е както пише по книгите.
pet1r90 - помощник
линковете не работят :)
това е моя фейс , дай ми приятелство и ще стане
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000907795911
dizel - напреднал
горния линк работи .но ти изпратих и покана
pet1r90 - помощник
някой може ли да ми каже как се прави лагеруването на оста от редуктора към горната ос ?
за да не става затягане при натягането :)
Валериус - специалист
Препоръчвам да имаш задължително един аксиален лагер, който да поеме натиска върху матрицата и два радиални за радиалните сили (инерционните сили на въртящата се матрица и задвижващата сила от редукцията). Ако нямате подходящ редуктор може да си намалите оборотите с една ремъчна предавка от двигателя до междинна ос и от нея до оста на матрицата да бъде с верижна предавка. Дава възможност лесно да промените оборотите ако нещо не ви хареса.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 47

Тема "Машина за пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: