• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте колеги, имам следния въпрос. Имам 60кг. шамотна глина и искам да си я направя на тухли за барбекю, защото съм чувал че шамотната глина е огнеопорна, да ама как става? Казаха ми, че глината се прави на тухли после се оставя на слънце да изсъхне и най-накрая се пече... да ама дали е така не знам, и ако е така как да изпека тухлите, на огън става ли? Благодаря предварително...
Johny - майстор
Ами като гледам огнеупорна тухла с размера на тухла единичка, тежи 3.8кг. което ще рече 15-16 тухли. Няма да ти стигне за камина и струва ли си труда?
Колега, аз питам как да гинаправя, пекат ли се и ако се пекат как? А колкото до барбекюто искам да е малко тъй че би трябвало за "камерата" да ми стигне!!!
torbalan - Дървен философ
ти имаш ли идея какво може да се иззида с 15 тухли?????
Абе хора аз ви задавам въпрос, а вие ми отговаряте с въпрос! Аз имам 60кг. шамотна глина ще ми дадат още 100, а може и още!!! Въпросът ми е друг, как в домашни условия да си направя тухлите, да ги пека ли как???
boltik - специалист
За най-малката зидана камина са нужни 101 тухли. Как се правят огнеупорни тухли в тухларна фабрика Г.Оряховица. Глината се прави,като захранка за риба. Ронлива и леко влажна. След това се сипва в калъпа на пресата. Пресата я удря-сече и тухлата е готова за сушене и изпичане. Не знам дали слагат компоненти за слепване.
torbalan - Дървен философ
за да стане от глина керамика - след съхненето - трябва си печене...

в домашни условия може да се импровизира, но дали ще се получат добри резултати не е ясно...

а по груби сметки, за да направиш тухли за едно барбекю - ще ти трябва около тон глина :)
глината не я мислете, само ме интересува процеса от мека глина през съхнене (на слънце или не не знам) до печенето. Ако запаля огън и сложа сухите вече тухли ще се изпекат ли?
torbalan - Дървен философ
най-добре питай в някоя тухларна...

с огън отдолу трудна работа...
до колкото помня - печаха се 12 часа и нагоре при температура над 800 градуса...
MrMurdjo - майстор
Навремето, когато за съжаление бях доста малък, хората печаха тухли на село сами за новите си къщи. За една къща, разбира се, трябват много повече. Но се работеше в екип - съседи, роднини, приятели. В крайна сметка, с изсушените тухли се изграждаше нещо като паралелепипед, но с канали и кухини вътре в него, където се зареждаше горивото - дърва (за въглища не съм сигурен). От вън се измазваше с глина цялото. След като веднъж запалеха огъня, горе-долу цяло денонощие имаше непрекъснато дежурство и поддържане на огъня. В тъмното отворите на тухларниците, където гори огъня светеха много впечатляващо.
След това оставяха всичко да изстине, махаха спечената външна глинена обмазка и едва тогава се виждаше какво се е получило. Помня, виждал съм участъци с недопечени ронливи тухли, както и блокове от тухли, които се бяха споили чрез разтопяване една към друга.
Общо взето температурите са такива, че да настъпи свързване на частиците.
Повече от това не мога да кажа. Бях твърде малък за да знам подробности и тънкости.
  • 1
  • 2

Тема "Шамотна глина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: