Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
ludiagsm - специалист
Колеги имам нужда от съвет ,има ли някой опит с тези неща че в момента съм на този етап и имам някои идеи който не съм сигурен дали са правилни? Имам малко снимков материал.

http://ludiagsm.snimka.bg/properties/dr ... 8248.all.3

Случая е следния: Нивото на напорната кула в селото е почти на нивото на терена, та отвреме навреме нямам никаква вода особено привечер когато поливат . Та от там идва нуждата от резервоара за вода в момента той се пълни директно веднага след водомера водата влиза през горната част на резервоара а в долната има щуцер с възвратен клапан и от там с тръба тръгва нагоре към водомерната шахта и там ми е помпата. С така направената система за около 4-5 часа през ноща резервоара се напълни на самотек като леко се изду от нялагането след това направих проба с помпата тя тегли без проблем от резервоара и има страхотно налягане и дебит но тръгна да свива резервоара заради вакуума. Та за утре съм приготвил един щуцер с 2-3 метра тръба който да монтирам в горната част на резервоара и през него самия съд да може да "Диша".

Чудя се дали да монтирам система с нивомер и клапан която да регулира нивото в съда и какъв точно бихте ми препоръчали . ще съм много благодарен ако някой колега с опит ме насочи бих почерпил или даже съм готов да платя за готово решение :)
world_explorer - специалист
Това което си измислел с отдушната тръба е най-евтино и икономочно. Само условието е нивото на тръбата да е над нивото на каптажа (за водата става дума). В противен случай водат просто ще изтича и ще се навъртят едни сметки- не ти е работа. Другото което се сещам в момента (на няколко чаши вино) :drinkers: е в горният край на тръбата, да сложиш автоматичен обезвъздушител- от тези които се слагат на парното и соларните системи за топа вода. При този случай не е необходимо горният край да е над нивото на водата в каптажа.
world_explorer - специалист
Нарочно пиша нов пост, защото на трезва глава се сетих за някои недостатъци на системата с отдушна тръба. Та за какво иде реч:
Проблем ще се появи зимата, когато има възможност за замръзване на водата в тръбата- може да се пукне същата и ще има теч при размразяване. Проблема може да се реши като зимата се мине на захранване от каптажа директно и източване на част от водата в резервара. Все пак тогава не се поливат разни растения.
Още веднъж се извинявам за неодобмисленият съвет.
VLADO66 - майстор
Това http://www.tagemal.net/produkti.html?pa ... gory_id=87 не знам дали ще действа без налягане :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Има специални поплавъци за буферни съдове, подобни на тези за тоалетно казанче, но на 3/4". Задължително трябва да се сложи такъв поплавък - не е нормално този съд да е под налягане.
ludiagsm - специалист
LazarGanev написа:
Има специални поплавъци за буферни съдове, подобни на тези за тоалетно казанче, но на 3/4". Задължително трябва да се сложи такъв поплавък - не е нормално този съд да е под налягане.
Много блгодаря днес ще се забавлявам с това :)
ludiagsm - специалист
Вчера си купих и монтирах този : Изображение
Изображение
Изображение

електронен пресостат и вече имам цивилизована системка на пуск и стоп :) http://www.youtube.com/watch?v=DKR1Nm13 ... e=youtu.be
kozl - майстор
Е това е пресостат за регулиране на налягане след помпата. А сега добави и един разширителен съд след помпата да ти изглади пулсациите.
Но поплавъците са за нивото в бидоните. Пример от морето с два 200 литрови варела на покрива, във всеки по един поплавков механизъм от тоалетно казанче, през ноща се зареждат (като дойде по нЕкое време водата в чешмата :-D ), а през деня слънцето пече варелите, а водата в тях се стопля и вечерта всичко мие се с таз вода - Оти в чУшмата нЕма. Години така кара системата, е сменяхме поплавъци - нЕколко.
И ако няма някакви поплавкови механизми за професионална употреба - тези за тоалетно казанче вършат работа. Ток не им трябва. Само че като гледах снимките ми се видя много малък отвора на бидонЯ, та не знам как ще се бърка вътре. ТогИз по-добре нещо с ел.управление. Има готови ел.блокове за управление по ниво или още по-елементарно с два електрода и малко елементи да се управлява ел.задвижка с вентил. Ама от полавък за тоал.казанче по-евтино се не сещам.
ludiagsm - специалист
kozl написа:
Е това е пресостат за регулиране на налягане след помпата. А сега добави и един разширителен съд след помпата да ти изглади пулсациите.
Но поплавъците са за нивото в бидоните. Пример от морето с два 200 литрови варела на покрива, във всеки по един поплавков механизъм от тоалетно казанче, през ноща се зареждат (като дойде по нЕкое време водата в чешмата :-D ), а през деня слънцето пече варелите, а водата в тях се стопля и вечерта всичко мие се с таз вода - Оти в чУшмата нЕма. Години така кара системата, е сменяхме поплавъци - нЕколко.
И ако няма някакви поплавкови механизми за професионална употреба - тези за тоалетно казанче вършат работа. Ток не им трябва. Само че като гледах снимките ми се видя много малък отвора на бидонЯ, та не знам как ще се бърка вътре. ТогИз по-добре нещо с ел.управление. Има готови ел.блокове за управление по ниво или още по-елементарно с два електрода и малко елементи да се управлява ел.задвижка с вентил. Ама от полавък за тоал.казанче по-евтино се не сещам.
Нещо подобно трябва http://www.hydropompi.com/avtomatika-za ... 4-col.html следмалко отивам към магазина :)
ludiagsm - специалист
Днес монтирах ниворегулиращия клапан.Сега резервоара се пълни през него докато нивото стигне зададената стойност. Вече имам и отдушник през който въздуха от резервоара излиза навън докато същия се пълни с вода, а пък когато помпата е включена и смуче вода от резервоара през отдушника влиза въздух и така не се създава вакуум в съда и няма свиване :) Сега остава да монтирам и два филтъра на входа на системата един с мрежа за по-едри частици и един с по финна цедка ;P
Изображение Изображение Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Тема "Помпи хидрофори резервоари за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: