trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Вто Окт 21, 2014 9:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 431 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Фев 25, 2012 4:53 pm 
специалист

=D>

Последна промяна tgv на Пон Фев 27, 2012 3:11 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 8:59 am 
специалист

В два от форумите в които описвах технологията всичко безвъзвратно е заличено.
Мисля че се намесват икономически интереси понеже са наляти много пари в предишните технологии и искат това нещо да не излезне на бял свят. Това което обясних е само началото има управление , баланс на концепциите за постигане на ефективност и цена.
Съмнявам се че тука има някой, който да не разбра обясненията. Има много по тъпи идеи във форумите и никой не ги трие. Аз нямам друго обяснение. Нали за това разделихме темите за да опиша технологията бе никой да пречи , ако сте ми дали шанса с надеждата сам да се компрометирам, а това не стана предполагам за това и спама почна точно от оператора. Хората обаче видяха как в този форум не се дава шанса на една идея подплатена със създадени съоръжения, и последният пост е явно доказателство за това !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 1:00 pm 
специалист

пич стига си се юуркал, както казах вече полезрението и мащабите на хората се градят с опита
никой не ти пречи, просто всеки който те критикува с нещо всъщност ти помага да си разшириш полезрението
защото и това ти казах вече - има логика, но не е достатъчно има още фактори които трябва да вземеш предвид
ама ти нито един съвет не прие а като някаква развалена проча само се оплакваш да не си в цикъл?!?!? много дълъг бе!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 8:09 pm 
модератор
Аватар

mladomo написа:
Мисля че се намесват икономически интереси понеже са наляти много пари в предишните технологии и искат това нещо да не излезне на бял свят. Това което обясних е само началото има управление , баланс на концепциите за постигане на ефективност и цена.
Съмнявам се че тука има някой, който да не разбра обясненията. Има много по тъпи идеи във форумите и никой не ги трие. Аз нямам друго обяснение. Нали за това разделихме темите за да опиша технологията бе никой да пречи , ако сте ми дали шанса с надеждата сам да се компрометирам, а това не стана предполагам за това и спама почна точно от оператора. Хората обаче видяха как в този форум не се дава шанса на една идея подплатена със създадени съоръжения, и последният пост е явно доказателство за това !!!

Е това не беше коректно от твоя страна! Смятам , че достатъчно време ти отделихме и дори забравихме враждебния ти тон от началото на темата и се опитваме да ти дадем шанс да защитиш технологията си! Нито един твой пост , в който обясняваш технологията си не е изтрит. Относно икономическите интереси също не се притеснявай - те не могат да виреят в този форум - за това са се водили доста спорове , бяха правени промени и дори бяха закрити разделите купувам/продавам за да се сведе до минимум икономическата зависимост на сайта от когото и да било. Доста търгаши си тръгнаха обидени тогава и правиха какви ли не мизерии на форума, но собствениците на сайта бяха взели твърдо решение, което трябваше да спазваме и погледнато от от днешна гледна точка сме били прави!
Това как са се отнасяли и как се отнасят сега хората , които не пишат в темата не мисля , че е предмет на дискусии тук! Ако успееш на нас да ни докажеш , че технологията ти е рентабилна то предполагам , че ще успееш да докажеш и на всеки друг! Винаги дори може да дадеш линк към тази тема , за да разсееш съмненията на невярващите по въпроси . на които си дал отговорите тук! Надявам се , че ще ни спестиш подобни коментари и ще се съсредоточим върху техническата ( в случая теоретичната) час на въпроса! Смятам обаче , че колегата 8180 е прав относно терминологията и ще е хубаво да говорим технически правилно , за да може да се разбираме! В темата "ветрогенератор" също стигнахме до този етап по едно време , ако си я чел цялата и след като уеднаквихме понятията започнахме да се разбираме от половин дума! Нека минем вече по същество!

За да не пускам много цитати ще резюмирам какво си писал докато ме нямаше два дни :

Съгласен си с изводите които съм направил в предния си пост и си уточнил , че оборотите от скорост 3м/с нагоре остават постоянни - въртящия момент също. С две думи това са оборотите при които може да извлечем максималната мощност от генератора.

Моите притеснения са основно в два аспекта :

1.Възможно ли е чак толкова голямо регулиране на работната площ?

След кратки и може би неверни изчисления сметнах, че за 350 ватовия генератор на edemy2001 ще ти е необходима турбина с работна площ 83m² :shock: , която да намалее до 0,66m² за да се запази еднаква мощността и ветрогенератира да продължи да работи , дали ще е възможно да се постигне това :? .

2. Погледнах тази графика
Изображение
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_power

за която те помолих преди да дадеш данни , но си я намерих сам . В нея с червено е каква е била скоростта на вятъра по часове , а със синьо е каква енергия е била извлечена от този вятър и се замислих дали си заслужава да се ограничава мощността на минимума , при положение , че за много по-малко време ще се извлече много повече енергия при да речем 10м/с ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 9:15 pm 
специалист

toni_g79 написа:
Да разбирам ли, че ако имам такава перка, примерно, мога да си гледам юносчето.

Нищо няма да гледаш с такава перка. И аз нищо не разбирам от тези работи, но смятам, че ако тя се натовари да произвежда енергия налягането върху работната и площ ще се увеличава, което ще увлича крилата или картончетата в посока на вятъра и оборотите ще намаляват. Този модел всъщност ще има много нестабилно поведение в сравнение със всички останали. Мисля си, че лесно ще губи инерция при пориви на вятъра. Единственото му предимство е, че е устойчив на силни ветрове. Младото моме не е направил нищо, за да покаже как се държи в реални условия и когато има твар от консуматор. Вижда се, че сам не си вярва, затова и не му иска да даде двеста лева за по стабилна алуминиева конструкция и да върже на нея едно динамо, а иска някой "инвеститор" да му повярва. Е, няма как с три шперплата на кръст да те възприемат на сериозно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 9:17 pm 
специалист

mladomo написа:
Мисля че се намесват икономически[/b]

Въпросът е кои негодници имат полза от това? :-D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 9:50 pm 
специалист

Нека изчислиме кинетчната енергия на флуида при 3 м/с.
Е= Скоротта на 2 * масата / 2

при 3 м/с тя е 5.4 вата моето крило е 10 м2 значи 50 вата

при 6 м/с е 21 в или за моето крило 10 м2= 210 вата.

mladomo написа:
Марти кой е луд ? ГОлямата перка е с 11 м2 площ. При нас над съвета има байрак и вечно се вее. АКо се хване тоя поток, който е около 2 -3 м/с дори и 50 100 вата да изкарва постоянно на денонощие това са 1.5 2 квт
Какво обаче ще изкарат вашите перки? В първият момент, когато поискам елементрано потвърждение като в предишния си пост вече са обидени. НЕ бе сменшни сте.
Айде съберете се и организирайте подписка за изгонването ми от форума.

Къде излъгах?
Тази таблица на мен не ми говори колко работни часове ще има в БГ и при какви скорости ?
Аз съдя по средната скорост на вятъра в района и оптималната скорост на генератора. КОгато това съотношение е повече от 2 забрави за ефективност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 10:01 pm 
специалист

Забравих да умножа

при 3м/с през рамка 1 м2 ще преминат 3 кубика въдух за това се умножава по 3

А при 6м/с 6 кубика за това се умножава по 6 мощността

и като дръпнеме чертата за
3 м/с моето крило е 10 м2 3*50 =150 вата
а за 6м/с 210*6= 1260 вата

Сложете 1 /2 загуби и пак си на далавера.
Е къде е истината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 10:36 pm 
специалист

Заявявам, че Лудо-Младо не може да изчисли енергията на вятъра, преминаващ през турбината която вече се подвизава с името Джон Припкашев. Нещо повече, досега не е дал никакви данни за ефективноста на турбината. Всъщност, от по горните редове разбирам че ефективноста и е ПОЛОВИНАТА, от нещо което не може да изчисли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 11:27 pm 
модератор
Аватар

Аз знам една друга формула и дори я има във форума в който ме прати да сметна!

Radoslav написа:
... Като начало една таблица за размишления

Power of the Wind **)
m/s___W/m 2
0____0
1____0.6
2____4.9
3____16.5
4____39.2
5____76.2
6____132.3
7____210.1
8____313.6
9____446.5
10____612.5
11____815.2
12____1058.4
13____1345.7
14____1680.7
15____2067.2

**) For air density of 1.225 kg/m 3 , corresponding to dry air at standard atmospheric pressure at sea level at 15° C.
The formula for the power per m 2 in Watts = 0.5 * 1.225 * v 3 , where v is the wind speed in m/s.

Немския физик Бетз изчислява през 1919 година, че теоретично максимума който може да се преобразува в механична енергия е 16/27 или около 59%. Практически с три малки перки може да се достигнат около 40%. Отделно като сложим примерно и другите загуби механика кпд80% генератор /конвертор кпд 80% тогава при 7m/s вятър около 25км/ч може да се изкара

P= 210*0.4*0.8*0.8 = 54W от кв метър площ

ако имаме радиус на перката 2 метра площтта е 12,5 * 54 = 675 W - твърде малко

При радиус на перката 4 метра 50*54= 2700 W - добре

При 12 м/с вятър

P = 1058 * 0.4 *0.8*0.8 =271W от кв.м.

При 2 м перка 12,5*271 = 3387W
4 m - 50*271 = 13550 W трябва да се ограничи до 5 kW

т.е. голяма перка 4метра с променлив ъгъл е най-добре защото ще може да се извлича енергията както от по-слаб така и от силен вятър.

....

http://mazeto.net/index.php/topic,5572. ... l#msg27660

С нея сметнах набързо в Ексел , за да мога лесно да променям стойностите и да придобия по-образна представа. Ето резултатите , а съм прикачил и таблицата за да си сметнеш и ти и евентуално да поправиш формулите ако съм объркал нещо и да я постнеш отново тук!

ПП това за кубиците ще се направя , че не съм го видял - ако искаш може да го редактираш докато все още имаш възможност - след определено време не можеш да се редактират постовете!

ППП Аз изтрих спама както обещах - в тази тема няма да има междуличностни конфликти , а само мнения касаещи темата ! Избери си заглавие , което смяташ , че ще е подходящо ако това не ти харесва и пиши!

Прикачени файлове:
Ветрогенератор.rar [8.93 KiB]
58 пъти
Площ на турбината.png
Площ на турбината.png [ 30.88 KiB | Прегледано 2067 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2012 11:56 pm 
модератор
Аватар

mladomo написа:
Нека изчислиме кинетчната енергия на флуида при 3 м/с.
Е= Скоротта на 2 * масата / 2

при 3 м/с тя е 5.4 вата моето крило е 10 м2 значи 50 вата

Да приемем че е толкова!

при 6 м/с е 21 в или за моето крило 10 м2= 210 вата.

Явно не съм разбрал нещо както трябва! Нали твоето крило от 3м/с нагоре дава константна енергия тоест колкото и да се качва скоростта на вятъра , то ще си отдава 50W!

mladomo написа:
Марти кой е луд ? ГОлямата перка е с 11 м2 площ. При нас над съвета има байрак и вечно се вее. АКо се хване тоя поток, който е около 2 -3 м/с дори и 50 100 вата да изкарва постоянно на денонощие това са 1.5 2 квт
Какво обаче ще изкарат вашите перки? В първият момент, когато поискам елементрано потвърждение като в предишния си пост вече са обидени. НЕ бе сменшни сте.
Айде съберете се и организирайте подписка за изгонването ми от форума.

Къде излъгах?
Тази таблица на мен не ми говори колко работни часове ще има в БГ и при какви скорости ?

Тази таблица смятам , че се доближава до средностатистическата българска действителност - има райони и с по-добри , има райони и с по-лоши условия от тези в таблицата. От нея обаче може да се види , че от 540 часа при скорост на вятъра не 3м/с , а 5м/с теоретично има енергия 180MWh , а от само 60 часа при 15м/с могат теоретично да се добият 680MWh. Надявам се сега да си разбрал какво съм имал предвид с тази таблица и да съм ти помогнал с разтълкуването на данните!

Аз съдя по средната скорост на вятъра в района и оптималната скорост на генератора. КОгато това съотношение е повече от 2 забрави за ефективност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 12:17 am 
специалист

Tani по върпроса за заглавието искам само хората да знаят, че това заглавие вие сте го избрали, каквото и да означава то. За спама ти казвам БРАВО.

АКо си гледал филмите ми, а ти не си, там споменавам, че моята технология след 6 м/с ще дава постоянна мощност.
Тази перка обаче ме обнадежди, че може да се смъкне тази скорост. Ако средната скорост в района ти е 4 м/с е неоправдано да ограничаваш мощността до 3 м/с. Все пак работните часове най-много са около тази скорост така че трябва симетрично около средната скорост на камбаката на графиката да определиш до каква скорост е редно да ограничниш съоръжението. Другото, което споменавам във филмите си е, че при КВТ съоръжението се настройва(проектира) за средната скорост на вятъра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 1:10 am 
модератор
Аватар

Нищо не каза за таблицата - правилно ли съм сметнал стойностите? Вече ми се подиграват за израза , но все още съм на мнение, че една картинка (в случая таблица) казва повече от 1000 думи! А като говорим за числа смятам , че споровете се решават много по-бързо , отколкото да си говорим празни приказки!
Допълних малко таблицата за да стане съвсем ясно какво се опитвам да ти докажа още откакто ти поисках данните за дните и ветровете . Много ми хареса примера ти за мисля че трактор и ферари беше! Трябва да решиш какво правиш - не може перката ти (нека обаче от тук нататък употребяваме думата турбина , за да разбират и останалите за какво точно говорим) да е едновременно и двете . Ако искаш да стигнеш най-бързо от точка А до точка Б по шосето ти трябва Ферари (максимална ефективност и максимални добиви, но непостоянна работа-класическите масови турбини), ако обаче е по-важно да стигаш от точка А до точка Б в пресечени терени и лоши атмосферни условия без значение за колко време ще пристигнеш то верния избор е трактора (добивите да са постоянни , но не ни интересува количеството усвоена енергия - твоята турбина).
В таблицата съм сметнал за колко часа колко енергия се усвоява С жълтото е твоята турбина , но при 3м/с след малко ще добавя и 6м/с - може резултатите да се подобрят - засега са плачевни . Ако турбината ти работи денонощно цялата година без да спре и за секунда , то тя ще произведе енергия колкото ако и изключиш регулирането за

две седмици при 9м/с
или
6 дни при 12 м/с

а ако в годината има само 3 дни със скорост на вятъра 15м/с , то произведената енергия ще е ПОВЕЧЕ отколкото цяла година денонощна работа ако и ограничиш скоростта на 3м/с

Прикачени файлове:
Ветрогенератор.rar [16.54 KiB]
56 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 1:24 am 
модератор
Аватар

За колко време ги изкара и при каква скорост на вятъра?
ПП допълних таблицата и с други сравнения . Колкото на по-голяма скорост става ограничението се подобряват нещата , но все пак има десетки пъти пропуснати ползи!

Прикачени файлове:
Ветрогенератор.rar [16.6 KiB]
56 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 1:50 am 
специалист

Ако си разгледал картата на ветровете в БГ пак в мазето аз поствах линка. Ще видиш, че в повечето райони е под 4 м/с при средна скорост на вятъра примерно 3 м/с . Ветровете около 3 м/с ще има най много работни часове а това включва от 2 м/с до към 6, 7 м/с и това са около 80 % от работните часове. Ти правиш сметките по сегашните генератори, но те не отговрят на тази перка тя поради голямата си площ на крилата ще дава поне няколко пъти повече енегия при тези ниски скорости на вятъра( колкото е разликите в площа приблизително )

Захващатото устройство при моята технология не винаги е едно , а едно подава въртящ момент на друго като дига скороста на флуида, както е показано на филм 2 първото съоръжение. Така се вдига ефективността на преобразуване.
За това и устройството, което преобразува енегията на флуида в механична в моята технология си има специално име.
Виж филм 5 там има и графики как се постига постоянен въртящ момент и обороти за ел генератора.
Огроми загуби се получават при професионалните генератори поради несъгласуване на уловената мощност от перката към ел. генератора. Все едно на ферари с 400 кс да сложиш 3 скоростна скоростна кутитя. Те повечето ветрогенератори и 3 скорости нямат. Защото вдигането на обороти не е като свалянето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 5:10 am 
модератор
Аватар

tgv , почини си още една седмица , че гледам започна да си триеш постовете! Вече беше предупреден , че така не се прави след като някои вече е писал след тебе да ти отговори!

mladomo, моля те прочети от това мнение нататък поне една страница, за да не водим същия диалог отново: viewtopic.php?f=18&t=31787&start=260#p363579

Даже ще ти постна по-важните постове тук:

edemy2001 написа:
dj_marti79 написа:
Здравейте колеги.
Ако вместо три широки перки, сложа 12 малко по-тесни ще паднат ли оборотите? Идеята ми е да увелича площта на витлата за да добия по-голяма механична мощност а от там и електрическа.
Ето го новия вентилатор. От наблюденията ми върху него стигнах до следните данни:
1m/s=1W (при условие че и тръгнал)
2m/s=6W (при условие че и тръгнал)
3m/s=12W
4m/s=24W
5m/s=36W
Измерванията са приблизителни.

Колегата в горния пост ти е обяснил много ясно за какво става дума. И аз не бих могъл да го кажа по ясно.
От мен ще добавя, че мощността която ще ти даде генератора не зависи от площта на лопатите, а от площта която има перката (ротора) като цяло.
Мощността на вятъра = гъстота на въздуха / 2 * площта на ротора * скоростта на вятъра³

Където гъстота на въздуха = 1.225 kgm³ на морското равнище, площ = Pi * R²

Да кажем, че ще изчислим мощността на вятър 5ms при диаметър на ротора 2м. то ще получим следното

1.225 / 2 * 3.14 * 1 * 1 * 5³ = 240 W

Това е мощността на 5м/сек. вятър. Следва да приспаднеш ефективността на ротора, която при най-добрите перки достига 45%, а в твоя случай е може би около 35%.

240 * 0.35 = 84 W

От това трябва да приспаднеш и КПД на генератора - в най-добрия случай около 75% в домашни, приспособени и др. подобни генератори...

84 * 0.75 = 63 W

Остава и самия генератор да може да дава тази мощност...

Същите сметки при 10 м/сек. вятър ще изглеждат така:

1.225 / 2 * 3.14 * 1 * 1 * 10³ = ~ 1920 W

1920 * 0.35 = 672 W

672 * 0.75 = 504 W

От всичко казано до тук, би трябвало да ти стане ясно, че най-напред трябва да се види генератора ти при какви обороти и вътрешно съпротивление каква мощност дава и да се сметне след това диаметъра на перката, за да ти даде такава мощност, каквато може да преобразува генератора от механична в електрическа.
Освен това ако перката ти е по-голяма отколкото е необходимо генератора ти ще се върти по-бавно и пак ще дава по-малка мощност отколкото се очаква от него. Ако пък е по-малка, ще ти дава по-малка механична мощност, отколкото му е необходима. Затова перката трябва да се сметне поне с 5 - 8 % точност, за да очакваш резултат.

edemy2001 написа:
dj_marti79 написа:
Здравейте.
Благодаря за мненията, тези формули са много ценни но никъде във формулите не видях да участват броя на витлата, следователно не бързайте с твърденията че многовитловите са бавноходни. Нашие практически опити показват точно обратното. Между другото днес след обяд имаше силен вятър (5м/сек. за нас е силен)! Отчетохме 100W и не знам какво да мисля? Явно плътността на вятъра е от много голямо значение.
Поздрави.

При изчисляването на геометрията на витлата участвува и един коефициент наречен TSR /Tip Speed Ratio/ или на нашенски коефициент на скоростта на върха на крилото на ротора. При ротори с 5 и повече броя крила този коефициент е максимум 4, при 3 до 5 бр. е между 4 и 5, при 2 - 3 е около 6 и при 2бр. е между 6 и 8. TSR е отношението между скоростта на вятъра и периферната скорост на лопатите. Т.е. ако вятъра ти е със скорост 5 м/сек. и имаш 4 лопатен ротор с диаметър 2 м. за който TSR =~ 4.5 ще имаш 5 * 4.5 = 22.5 м/сек периферна скорост на лопатите. Обиколката на ротора ти е C = Pi * D; 3.14 * 2 = 6.28 метра. Разделяш периферната скорост на дължината на окръжността и получаваш 22.5 / 6.28 = 3.58 пъти се завърта за 1 секунда, 3.58 * 60 = 214.8 оборота в минута ще ти прави този ротор при 5 м/сек вятър.
Същия ротор, ако му добавим още 2 лопати и стане с общо 6 лопати, сметките ще са съответно TSR =~ 3.5 5 * 3.5 = 17.5 м/сек периф. скорост; 17.5 / 6.28 = 2.79 пъти за сек. или 2.79 * 60 = 167 оборота в минута.
Извода е, че с 4 лопати прави приблизително 215 об/мин, а с 6 лопати - приблизително 170 об./мин.
Като допълнение - TSR зависи от броя на лопатите, от диаметъра на ротора и геометрията на лопатите. TSR който написах тук за различния брой лопати е приблизително верен за ротори с диаметри от 1 м. до около 4 м.
Замисли се защо на промишлените генератори слагат ротори с 2 или 3 лопати и изключително рядко с 4 лопати. Съществуват дори такива с 1 лопата и балансна тежест вместо втора лопата.
От броя на лопатите ти зависи само началната скорост на вятъра при която ще тръгне да се върти ротора.
Не може да не си виждал по американски и австралийски филми едни вятърни устройства с 12, 24 че и повече лопати. Да си видял на въпросните филми такова нещо да се върти с 100 - 200 оборота!? Върти се много бавно, а и не е необходимо да се върти бързо, защото това се използва за задвижване на бутална помпа за вода.

Помолих те също така да не използваш думата "крило" или поне да ми кажеш какво точно имаш предвид с нея - турбина или витло?

За да не се бъркаме и да проточваме безсмислено разговора ще те помоля да ползваш тези термини или предложи по-подходящи , които ние да ползваме:

edemy2001 написа:
Тани написа:
Марти, явно за да разбереш какво имаме предвид ще трябва да уеднаквим понятията! Моля те отговори какво ще стане ако сложим в първия случай перка с 3 лопатки по 100 см и във втория случай 6 лопатки по 100см (лопатките са абсолютно еднакви- просто променяме бройката)- как ще се промени :

а/ площта
б/ мощността

Точно това си помислих, когато прочетох последния пост на Марти. Явно се разминаваме в понятията. За да не влизаме в излишни спорове, предлагам да направим определения на понятията в тази материя. Моите предложения, имайки в предвид наличието на огромен масив от литература и интернет страници на английски език, да използваме следните термини:

1. Алтернатор - машина произвеждаща променлив ток, независимо дали е монофазна или многофазна (има и с повече от 3 фази) с разновидности с постоянни магнити, с подмагнитваща намотка и т.н.
2. Генератор - съвкупността от алтернатор и задвижващия го механизъм
3. Генератор с хоризонтална ос /HAWT- horizonal axis wind turbines/ - генератор, произвеждащ енергия от вятъра с перка въртяща се във вертикална равнина.
Прикачени файлове:
3708ad0d2dbb0da48719850c4c6b1725cda1d653_large.jpg

4. Генератор с вертикална ос /VAWT - verical axis wind turbines/ - генератор, произвеждащ енергия от вятъра с перка въртяща се в хоризонтална равнина
Прикачени файлове:
EWT_animation1a_95x95.gif

5. Турбина - перката (съвкупността от лопати и фланец, на който са закрепени лопатите), която задвижва алтернатора.
6. Лопата - елемент от турбината (в английските текстове се определя като ножове /blades/)

Ако някой се сети за още нещо да допълва. Ако някой реши, че тези предложения не са точни или са объркващи - да предложи нещо по-добро.
По този начин да въведем стандарт, за да не се получават разминавания и спорове, които запълват страници от форума с талаш...

edemy2001 написа:
Даже се усетих веднага какво съм пропуснал! :-D Същността на спора с Марти!!!

7. Площ на турбината - част от вертикална равнина, която се покрива от турбината при въртенето и. Когато става дума за генератор с хоризонтална ос изчисляването на тази площ да става със S=п*r^2, където r е дължината на лопатата, а п = 3.14
8. Площ на турбината - част от вертикална равнина, която се покрива от турбината на генератор с вертикална ос и се изчислява със S=L*D, където L е дължината на лопатата и D е диаметъра на турбината

Да изхвърлим от езика на форума понятието "перка", защото е твърде многозначително - може да означава както турбина, така и отделна лопата...

dj_marti79 написа:
9. Опашка (може и чупеща) - Устройство направляващо генератора срещу вятъра.
10. гондола - рамка (шаси) върху което са закрепени опашката, алтернатора, турбината и евентуално редуктор.
11. фланец - поставя се на оста на алтернатора и върху него се закрепват витлата (твърд или механизиран).

Понеже твоята ТУРБИНА е от по различен тип , може да допълниш и твоите понятия в списъка!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2012 6:17 pm 
специалист

Повечето смятат, че ефективността на перката нараства със скоростта на вятъра.
НО перката има точно определена скорост на вятъра, за която е най-ефективна над тази скорост и под ефективността и намалява, но поради нарастване на енергията която носи вятъра над скоростта тя улавя повече енергия. КОгато перката е с повече крила примерно с 3 тя трябва да направи 1/3 или 120 градуса за да обходи работната площ. Избирането на оборотите не е случайно, а според скоростта на вятъра и броя на крилата се търси оптимален варинат, по колко пъти перката да премине през работната площ. За това тази наука е наука на баланса на параметрите, вариантите са милиарди, а добрите комбинации са много малко. Не става с налучкване. Баласнират се няколко параметъра обороти, въртящ момент, при разлини скорости на вятъра, като се търси оптимално съгласуване ел. генератор, ако добавиме и цена , здравнина на конструкцията просто става сложно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2012 8:20 am 
специалист

Всяко нещо в предишният пост е отделна тема. СЪвременните пропелери имат най- голяма ефективност към 13 м/с. падането на ефективността след тази скорост им дава възможност да разширят спектъра на работа до 24 м/с ако те отемаха цялата мощност която носи вятъра фронталните сили щяха да унищожът съоръжението. За това те не могат да използват голяма площ на крилете. ГОлямата площ дава по-голяма ефективност в по широк спектър на скорости на вятъра, а това значи и по-големи фронтални сили. За това КВТ търси голямо регулиране на отнеманата мощност .
Във първият филм споменах за теорията на аналогиите в природата. Как от една наука може да вземеш опит за друга..
АКо знаете какво е резонанс на трептяш кръг. От неговият кечествен фактор зависи(а той активното съпротивление) , колко тъпа( закръглен връх) ще е характеристиката и така покрива по-голям честотен спектър. ОТ капацитета и индуктивноста се определя точната честота.При перките площа е качественият фактор така перката работи в по-широк спектър на скоростите а скоростта на максимална ефективност се определя и от аеродинамиката на перката. По голямата площ обаче води до по работа при по ниски обороти а това води до лошо съгласуване с генератора ( необходима е по голям коефициент на вдигане на оборотите и оттам по големи загуби). ПО високите обороти означават пък по добра аеродинамика и по скъпа перка.
По малката площ на перката отнема по малко енегия при обхождане на раб. площ. за това трябва по често - значи по високи обороти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2012 10:25 am 
специалист

Защо не вземеш да направиш един прототип и в последствие да започнеш производство на генератори по подобие на колегата Евгени? Ако наистина е толкова ефективен при 3-4 метра в секунда то дста хора ще ти го купят. Ако те е страх да не ти откраднат идеята - патентовай я. Верно ще се изръсиш някой лев ама то не може да вземеш без да дадеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2012 11:19 am 
модератор
Аватар

Не можах да разбера за какво говориш , защото не знам какво е перка! Поне кажи за кой номер от гореизброените понятия говориш, защото :
Цитат:
5. Турбина - перката (съвкупността от лопати и фланец, на който са закрепени лопатите), която задвижва алтернатора.
6. Лопата - елемент от турбината (в английските текстове се определя като ножове /blades/)

Турбина и лопата са коренно различни неща, а и на двете може да им се каже перка!

1.При запазване диаметъра на турбината площта на лопатите може да се смени с увеличаването на броя им и/или увеличаване на широчината им .

2. Площта на турбината от друга страна може да се увеличи само и единствено с увеличаване на диаметъра (при хоризонтална турбина ) и НЕ зависи от броя и/или площта на лопатите .

Погледнато от тази гледна точка поста ти остава неразбран , докато не изясним понятията , за което те моля от доста време насам! Като чета поста ти и дори смятам , че ти ползваш "перка" и за турбина и за лопата, с което съвсем ни объркваш!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 431 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа