• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, имам следния казус - става въпрос за двуетажна къща, където втория етаж е присвоено таванско помещение с две стаи. Едната стая няма никакви прозорци, а имам желание да един, който да гледа към двора и гората. Стените са от тухли четворки, а покрива е от гредоред. Въпроса ми е има ли как да се избие отвор в стената и да се сложи прозорец без да се наруши носимостта на къщата и тавана да се срути?

ПС. Мислъл съм си и за таванските прозорци, но силно ми се иска ако има как да бъде нормален и да гледа към гората вместо слънцето да изгаря мозъка като седна да обявдвам.
шоп - майстор
чет дек 26, 2019 9:19 ammitko.be написа:
Въпроса ми е има ли как да се избие отвор в стената и да се сложи прозорец без да се наруши носимостта на къщата и тавана да се срути?

То начин има, но къщата има ли колони, пояси?
Иначе щурц над прозорец може да си направиш и от два яки ГВ винкела да кажем 100х100х8
чет дек 26, 2019 12:53 pmшоп написа:
чет дек 26, 2019 9:19 ammitko.be написа:
Въпроса ми е има ли как да се избие отвор в стената и да се сложи прозорец без да се наруши носимостта на къщата и тавана да се срути?

То начин има, но къщата има ли колони, пояси?
Иначе щурц над прозорец може да си направиш и от два яки ГВ винкела да кажем 100х100х8
Къщата е строена от баба ми и дядо ми преди 30г. Нямаме точно представа, кое и как е правено.

Притеснява ме, че още щом започне да се кърти всичко ще се свлече. Не мога да кажа, че съм специалист за това се допитвам до вас.
Идеята е дали мога да направя такова нещо без да навредя на къщата и товаримоността й.


Примерно:
Изображение
шоп - майстор
чет дек 26, 2019 2:44 pmmitko.be написа:
Нямаме точно представа, кое и как е правено.

При положение, че нямате план на къщата и нищо не знаете си платете на компетентен човек за да инспектира имота и да каже дали и как може да стане това, което искате.
MamaMy - майстор
чет дек 26, 2019 12:53 pmшоп написа:
чет дек 26, 2019 9:19 ammitko.be написа:
Въпроса ми е има ли как да се избие отвор в стената и да се сложи прозорец без да се наруши носимостта на къщата и тавана да се срути?
То начин има, но къщата има ли колони, пояси?
Иначе щурц над прозорец може да си направиш и от два яки ГВ винкела да кажем 100х100х8
Те този номер го правих за едно прозорче широко 60 см. Сложих на стена от тухли единички от двете страни по един такъв винкел. Цената на двете парчета по 1,20 м излезе 70лв. Отделно, че тежаха 50кг. :-D
Lutchezar - майстор
Снимка или скица някой ако даде ще е по-добре че се плаша от постнатата снимка какво може да измисли питащия...
чет дек 26, 2019 3:50 pmшоп написа:
чет дек 26, 2019 2:44 pmmitko.be написа:
Нямаме точно представа, кое и как е правено.

При положение, че нямате план на къщата и нищо не знаете си платете на компетентен човек за да инспектира имота и да каже дали и как може да стане това, което искате.
Лошото в днешно време е, че компетентни хора почти не се намират.
шоп - майстор
чет дек 26, 2019 4:40 pmmitko.be написа:


Лошото в днешно време е, че компетентни хора почти не се намират.
Ами не съм съгласен. Има много компетентни хора.

Например ако наснимате десетина снимки: общ план, външни стени, основи, стени на стаи от вътре, таван отвътре за да се види ситуацията ще получите доста компетентни мнения.

Строеж преди 30 години не е като къща на 100 години. Има живи хора, роднини, съседи, дори участници в строежа.

Моята къща баща ми я строи 1981 година и имам списъци на хора ( 25-30 човека) участващи с бъркането, качването и полагането на бетон за плочи номер 2 и 3

1/2 от хората са още живи и досега си спомнят смешки и изцепки от момента на бетоновите работи.

Има уреди, които могат да покажат къде има стоманобетон...пък и да ги нямате пак има начин за обследване, но при толкова инфо-толкофа инфо.
preslav - майстор
На снимката, която си приложил щурцът е хоризонталната дървена греда, която е поддала, при това е много вероятно поддаването да се е случило преди дострояването. В твоя случай можеш да използваш временни греди, които да държат гредореда докато оформиш отвора за прозореца, П образна конструкция (магаре) с размери малко по-големи от отвора за новия прозорец. Какво ще падне под магарето не е важно, важно е да се се сложи бетонов или стоманен щурц над рамката на прозореца и ако нещо е паднало да се иззида отново над щурца, после се маха помощната конструкция. По-сложния вариант е да използваш случая и да излееш колонки от плочата до нивото на гредореда, да ги свържеш с хоризонтална греда и след това да иззидаш отвора и пак да сложиш щурц над самата рамка на прозореца. 2 снимки (1 отвън и 1 отвътре, на мястото на новия прозорец) биха помогнали за по-точно обяснение.
MamaMy - майстор
Това е укрепването по съвет от форума и със сигурност е презастраховано към 1000%

Прикачен файл

20191228.jpg
20191228.jpg (70.29 KиБ) Видяна 3932 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Избиване на прозорец на къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: