Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Тъй като съм невеж ще благодаря за разбирането. Ако мястото на темата не е тук, моля модератор да я заключи и по възможност да ме насочи към друг форум или услуга.

В апартамент без бойлер от половин година топлата вода може да е вряла, хладка и понякога студена.
Когато водата е хладка/студена при спиране на щранга на студената вода в мазето, след минутка идва вряла вода. И обратно - при отваряне, водата идва пак хладка.
Ремонт на водоснабдяването във входа, долу по щранговете или тръбите, не е правен.

Въпросите са ми следните:
1. Възможно ли е това да има общо с големия ремонта извършен от Топлофикация София?
2. Възможно ли е това да е от абонатната станция. Служители на Топлофикация са идвали многократно без разрешаване на проблема освен когато на 2 пъти премахнаха някакъв "балон", но това потенциално оправи проблема за 3-4 дни.
3. Възможно ли проблема да е локален? До колкото разбрах такава ситуация може да се получи при неправилно свързан бойлер.

Повече информация:
Апартаментите са 4 на етаж. Други съседи имат същия проблем надолу по веригата. Същия имат и апартаменти в съседен апартамент, но за останалите 2 от другата страна не мога да кажа, освен за 1 на първи етаж, при който когато при мен има хладка вода, долу има вряла.
Източвал съм топлата вода 2 пъти по 15 минути и приятно топла вода не е идвала.

Долу за самите щрангове не съм компетентен да отговоря дали всички колони от апартаменти са на отделни щрангове или на общи. В мазето виждам само 3 щранга по 2, но има една заключена врата, до която нямам достъп.

Идва и познат майстор и апартаментите с достъп ги провери и каза, че няма смесване, което да идва от тези апартаменти.

Вече съм в безизходица и не знам какво да направя и към кого да се обърна.

Ако някой е прочел до тук, благодаря изключително много!
kozl - майстор
вт дек 21, 2021 9:01 amToni_da_popita написа:
В апартамент без бойлер от половин година топлата вода може да е вряла, хладка и понякога студена.
Когато водата е хладка/студена при спиране на щранга на студената вода в мазето, след минутка идва вряла вода. И обратно - при отваряне, водата идва пак хладка.
Ремонт на водоснабдяването във входа, долу по щранговете или тръбите, не е правен.

Въпросите са ми следните:
1. Възможно ли е това да има общо с големия ремонта извършен от Топлофикация София?
2. Възможно ли е това да е от абонатната станция. Служители на Топлофикация са идвали многократно без разрешаване на проблема освен когато на 2 пъти премахнаха някакъв "балон", но това потенциално оправи проблема за 3-4 дни.
3. Възможно ли проблема да е локален? До колкото разбрах такава ситуация може да се получи при неправилно свързан бойлер.

Повече информация:
Апартаментите са 4 на етаж. Други съседи имат същия проблем надолу по веригата. Същия имат и апартаменти в съседен апартамент, но за останалите 2 от другата страна не мога да кажа, освен за 1 на първи етаж, при който когато при мен има хладка вода, долу има вряла.
Източвал съм топлата вода 2 пъти по 15 минути и приятно топла вода не е идвала.

Долу за самите щрангове не съм компетентен да отговоря дали всички колони от апартаменти са на отделни щрангове или на общи. В мазето виждам само 3 щранга по 2, но има една заключена врата, до която нямам достъп.

Идва и познат майстор и апартаментите с достъп ги провери и каза, че няма смесване, което да идва от тези апартаменти.

Вече съм в безизходица и не знам какво да направя и към кого да се обърна.

Ако някой е прочел до тук, благодаря изключително много!
Само това, подчертано в синьо ми е достатъчно да си помисля, че в някое жилище (апартамент), към този вертикален щранг става смесване на топла и студена вода. Обичайно причина за това са точно бойлерите, но може и от смесители да става. За да няма тaкова смесване, при входа на топлата вода към жилището трябва да има работеща ОК на тръбата.
Имате ли водомери за топла и студена вода? Ако да и работят следете кои от тез на топлата вода въртят наопаки, когато другъде по вертикалата се източва топла вода.
Докато откриете при кого е причината за смесване на топла и студена вода изключи Топлофикация от заподозрените. Основният проблем е към вертикалния щранг, на който сте затворили крана за студена вода.
И да те :sun: , че туй мое да по причина на комшия гадняр, който ви товари със сметката за топла вода. Последно при нас за подгряване на 1м3 вода цената беше към 10 лв. Та дори да преточва през водомерите студена към топла при цена 3 лв/м3 за студена, пак е на сметка 7 лв. на 1м3. И ако е се е замаскирал, как ли ще го откриете :?
И от ВиК и Топлофикация не очаквайте сериозна намеса при търсенето, защото те са до централния водомер и до абонатната.
Благодаря!
Значи мога да съм 100% сигурен, че е локален проблема.

Няколко допълнителни въпроса:
За да няма тaкова смесване, при входа на топлата вода към жилището трябва да има работеща ОК на тръбата
Какво е "ОК" на тръбата и коя тръба? Опитах се да намеря, но не знам какво значат подобни съкращения като СК и ОК? Кранове?... какви точно и къде трябва да ги има?
Имате ли водомери за топла и студена вода? Ако да и работят следете кои от тез на топлата вода въртят наопаки, когато другъде по вертикалата се източва топла вода.
Има и двата водомера (на апартамента), да. Ако става въпрос за тези за апартамента, на тях да следя когато водата е хладка/студена дали въртят наобратно? И това ще потвърди, че се точи/има смесване?
Докато откриете при кого е причината за смесване на топла и студена вода изключи Топлофикация от заподозрените.
Как точно може да се открие при кого е причината? Да се проверява в съседите и техните инсталации и водомери?
А може ли да се установи етажа поне? Примерно има ли смисъл ако на 4-ти етаж няма топла вода също и всичко е наред по инсталацията/смесители, това да значи, че проблема е от 3-ти и надолу?

Значи всичко е в ръцете на живущите и да си оправяме бакиите.

Благодаря Ви много от сърце за иформацията :gott: !
kozl - майстор
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
Значи мога да съм 100% сигурен, че е локален проблема.
Локален за всички, апартаменти свързани към този щранг. Ако не знаете кои са, спирате и трите крана на щранга в мазето (кран топла вода, кран циркулация на топла вода и кран за студена вода) и търсите къде няма вода. В някои апартаманти може да има повече от 1 щранг за вода и там примерно ще спре в кухните, в баните ще има. И дано работят крановете в мазето, та да е възможно да спрат водата.
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
Какво е "ОК" на тръбата и коя тръба? Опитах се да намеря, но не знам какво значат подобни съкращения като СК и ОК? Кранове?... какви точно и къде трябва да ги има?
СК=спирателен кран ОК=обратна клапа или възвратна клапа и не позволява движение на водата в обратна посока. Монтира се към тръбата на топлата вода с посока от щранга към апартамента. И съответно няма да позволява изтичане на студена вода във вертикалните тръби за топла вода. Има и такива ОК, които се монтират във водомерите.
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
Има и двата водомера (на апартамента), да. Ако става въпрос за тези за апартамента, на тях да следя когато водата е хладка/студена дали въртят наобратно? И това ще потвърди, че се точи/има смесване?
Имах в предвид всички водомери свързани с конкретния вертикален щранг.
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
Как точно може да се открие при кого е причината? Да се проверява в съседите и техните инсталации и водомери?
Проверка при всички съседи, като се почне от тези с бойлери и термосмесители. Дано водомерите са с индикаторни колелца, по които да се определи посоката на въртене на водомера за топла вода. Пуска се само топла вода в някой апартемент към съответния вертикален щранг и се проверяват другите водомери за топла вода към същия щранг дали въртят наопаки. И пак ще повтора, че ако някой крадлив комшия го прави умишлено, има верятност да е предприел замаскиращи мерки и да не установите откъде студената влиза в топлата вода.
Чести проверки и запис на консумацията, оглед за байпаси, това са мерки против кражби от съседите.
Некои тъпанари все още си мислят, че като гепват от водомерите, ощетяват ВиК-то или Топлофикация - ама НЕ. Ощетяват комшиите си. Хем им повишават сметките за топла вода, хем комшиите се къпят със студена и :motz: по адреса на ВиК-то и на Топлюфикацията, без да подозират, че комшията ги охлажда :-D
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
А може ли да се установи етажа поне? Примерно има ли смисъл ако на 4-ти етаж няма топла вода също и всичко е наред по инсталацията/смесители, това да значи, че проблема е от 3-ти и надолу?
Може и да може, но не достатъчно конкретно. Няма смисъсъл във второто изречение. Смесването може да е от всеки етаж по верт.щранг. Вярно, че по късия път ще страдат най-много най близките комшии до смесването, но това избива на статистика и трябват много проби за правилна оценка. И ако никой не консумира от този щранг, даже е възможно да влезе студена вода към друг щранг, където има консумация.
вт дек 21, 2021 11:51 amToni_da_popita написа:
Значи всичко е в ръцете на живущите и да си оправяме бакиите.
Да така значи. Решението е в ръцете на ЕС. За съжаление малко хора осъзнават това и чакат от държавата да ги оправи.
А докато чакат, ще търпят незадоволени :-D
Много благодарности и благодаря за изчерпателните отговори! Дано поне въпросите ми и Вашите отговори са полезни и на други търсещи за същия проблем.

Весело и топло изкарване на празниците! :o :prayer:
muhala - майстор
Един комшия в съседен блок е имал същия проблем. Оказа се смесител на първия етаж. Студената вода минава наобратно към топлите тръби
А термовизионна камера би ли помогнала?
Виждам, че Топлофикация София имат такава услуга, но освен за откриване на "течове" на топлината, би ли помогнало да се открие нарушителя?

Тема "Непостоянен проблем с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: