Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Lumin - специалист
Браво, много добре изглежда линейният лагер! Ако позволиш, ще си го разпечатам за декорация на стената зад CNC-то :-D .Ако ползваш такива обаче, трябва да са няколко на корава рамка.Само един не става.Задължително е и да има поне една ексцентрикова втулка за обиране на хлабината.
angelfilev - специалист
basejn написа:
Относно въпросите :

1 - за това не се бях сетил но може да се измисли. С конкретната схема няма да стане по друг начин освен с PWM (широчинно импулсна модулация) , а за измерването на тока в намотките .. хмм нямам достатъчно входове на микроконтролера .А може ли да ми разясните каква е целта на регулирането на тока освен при микростепинг.
Регулиране на тока е нужно не само при микростепинг, а при всички режими. Причината е следната: При подаване на напрежение на намотката на мотора, поради индуктивността и, токът в нея нараства плавно, а не скокообразно. При повишена честота на импулсите, токът не успява да достигне номинална стойност и се понижава въртящия момент на мотора. За да се намали този ефект и да работи мотора с по-високи честоти на импулсите, той се захранва с многократно по-високо напрежение от номиналното. Така скоростта на нарастване на тока се повишава. Високото напрежение налага ограничаване на тока. Почти винаги се използва PWM. Подходящи са микроконтролери с два вградени компаратора. Разгледай как е реализирано на популярната схема L297, има подробни обяснения.
2 - Идеята ми е тъй като имам сензор , след извършване на стъпката тока да се спира. При следене на сензора ако оста на двигателя се мръдне леко от позицията съответстваща на стъпката тока да се пусне отново докато пак си легне в позицията.
След извършване на стъпката токът не бива да спира, а да се намали. Нужен е някакъв по-малът ток на задържане, за да се предотврати самопроизволно преместване на механизма, но да не води до ненужно загряване на мотора. Така се прави. Твоето решение на проблема ми се струва новаторско, но при успех по-качествено, защото при покой не се подава енергия и не загрява мотора.
3 - Сензора на мишката има двапъти по огляма резолюция от броя на деленията, тъй като има два приемника чийто сигнали които се застъпват както се вижда на картинката.По този начин резолюцията става поголяма и имам информация и за посоката. Двигателя има 48 стъпки

http://www.engr.colostate.edu/~dga/mech ... s/9-16.gif

4 - Отчита се от самия микроконтролер.

Двигателя изглежда малък на нсимката в действителност е малко по голям но като характеристики представлява следното -24V unipolar . 9ohm 7.5deg

Относно познанията ми по програмиране на микроконтролери.Имах си познания по обикновено програмиране на компютърни програми .Оказа се че се ползва същия език и като цяло е по просто .Захванах се сам и с бая човъркане и ровене из нета успях да го разбера.

Ето и идея за линеен търкаляш лагер която начертах набързо.
Що се отнася до идеята за линеен лагер, по-добре я остави за сега. Има множество решения и ще помогнем, когато си готов с контролера.
basejn - напреднал
За регулирането на тока #-o . как не съм го знаел когато започнах. Микроконтролера ми има два модула за PWM но как ще стигнат за 12-те намотки ??

За лагера позволявам ти да си го разпечаташ. Сега като го погледнах наистина ми заприлича на някоя снимка за календар :finga:

А тея транзистори #-o . Чак сега разбрах че е било по добре да ползвам MOSFET. Когато ги копувах единственото което гледах е да са ефтини и те са си ефтини за 30V 3Аmp - 0.40ЛВ обаче те искат 150 мА ток на базата.И за да ги захраня съм ги направил със ULN2003 и резистори по 2 вата и в крайна сметка ми излизе колкото ако бях купил МОСФЕТ-ти които щях да управлявам направо от микроконтролера .Но нов съм в електрониката и днес разбрах как точно работи и се използва мосфета .

За тоя ток ми идва една идея но коренно се преработва всичко .Тъй като не съм чувал за микроконтролер със 12 PWM модула и USB , остава единствено да има по един микроконторлер за всеки двигател който ще си обработва и данните от сензора и регулацията на тока и ще има само един вход за стъпка , за посока и един изход за готова стъпка. Ще има и един майчин микроконтролер който ще прави възката с компютъра и трите микроконтролера. Но така доста пари ще заминат пак :X .

И се чудя какво захранване да измисля .Имам само зарядно за акумулатор 12v а ми трябват поне 24v за да мога да го тествам в крайна сметка.
angelfilev - специалист
basejn написа:
За регулирането на тока #-o . как не съм го знаел когато започнах. Микроконтролера ми има два модула за PWM но как ще стигнат за 12-те намотки ??
Не съм чувал досега за 12 намотки. Ако твоя има изводи от 12 намотки, това по-скоро е уникат за музея. Съвременните стъпкови мотори имат 4, 6 или 8 извода, но при всички случаи са ти нужни 4 извода на МК за намотките. Ако мотора ти е проблем ще ти подаря един нормален униполярен мотор с 6 извода(две намотки със среден извод)
Щом можеш да напишеш сам програма за МК, да направиш хексофайл и да го програмираш, вероятно няма да имаш проблем с фирмената документация на MICROCHIP.
http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... m=en026178

http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... e=en012150
За лагера позволявам ти да си го разпечаташ. Сега като го погледнах наистина ми заприлича на някоя снимка за календар :finga:

А тея транзистори #-o . Чак сега разбрах че е било по добре да ползвам MOSFET. Когато ги копувах единственото което гледах е да са ефтини и те са си ефтини за 30V 3Аmp - 0.40ЛВ обаче те искат 150 мА ток на базата.И за да ги захраня съм ги направил със ULN2003 и резистори по 2 вата и в крайна сметка ми излизе колкото ако бях купил МОСФЕТ-ти които щях да управлявам направо от микроконтролера .Но нов съм в електрониката и днес разбрах как точно работи и се използва мосфета .

За тоя ток ми идва една идея но коренно се преработва всичко .Тъй като не съм чувал за микроконтролер със 12 PWM модула и USB , остава единствено да има по един микроконторлер за всеки двигател който ще си обработва и данните от сензора и регулацията на тока и ще има само един вход за стъпка , за посока и един изход за готова стъпка. Ще има и един майчин микроконтролер който ще прави възката с компютъра и трите микроконтролера. Но така доста пари ще заминат пак :X .

И се чудя какво захранване да измисля .Имам само зарядно за акумулатор 12v а ми трябват поне 24v за да мога да го тествам в крайна сметка.
Мосфета не се управлява директно от МК, а с помощта на драйвери. Причините са отделна тема. Разгледай схемите на Майкрочип, или други.

Прочети връзките, които посочих и ще знаеш, че са ти нужни само 2 PWM, колкото има твоя МК и още два компаратора.
nunep - специалист
А дали няма да е по-добре ако ротационния датчик (в случая колелце от мишка) се прехвъли на винта? Така ще има реална обратна връзка, дори ще се компенсират луфтовете между мотора и винта.
basejn - напреднал
:mrgreen: Аз говоря за 3 двигателя по 4 намотки , не си ме разбрал. Първоначалната ми идея е този микроконтролер да управлява 3те двигателя .
Иначе за един няма проблем според схемата която дават от микрочип.

Когато ми пристигне контролера ще програмирам и тествам моята концепция за сензора и двигателя а относно регулирането на тока цялата схема на драйвера ще се смени .
Тъй като напрежението ще трябва да е по високо мойте транзистори не стават защото са за 30 волта и направо ще ги сменя със мосфети .и ще измисля и регулацията на тока.

А дали няма да се получи регулацията на тока ако тока към всеки централен извод на всяка намотка преминава през нещо такова
Изображение


nunep Мислил съм го този вариянт да сложа колелцето на винта но го сложих на мотора защото още няма винт.А иначе луфт не битрябвало да има между винта и мотора.

А от къде да си намеря ефтини и по мощни двигатели ? Обикалях по пунктовете но намерих само два като този на снимката и още 5-6 по-малки .
nkk
Отново ще трябва да те разочаровам :cry: . 48 стъпки са крайно недостатъчни.Обикновено се ползват мотори с 1.8° на стъпка.А оптодвойката от плъха е неприложима дори и при твоя случай /48 стъпки/.При почти равен брой на стъпките на мотора и на разделителната способност на сензора съм сигурен,че ще настъпи момент когато и двата сигнала А и В ще бъдат в еднакво състояние 0 или 1 и тогава няма как да получиш посоката.Относно MOSFET транзисторите-има и такива които са logic gate т.е могат да се управляват директно от пиновете на контролера, но първо са по-скъпи и второ все пак е по-добре с MOSFET драйвери :wink: . А сега забелязвам и желанието ти за управление през USB.То е много хубаво ,само има една малка досадна подробност, и тя е ,че масовите програми K-kam, Mach и др. подобни поддържат само LPT.Та може да ти се наложи и софтуер за PC да пишеш :-D поне докато не включат поддръжка на USB в по-новите версии,само,че там трябва да се знае и протокола на обмен и работата съвсем се запича :? .
Иначе постановката ти като китче за самоусъвършенстване е добра.
basejn - напреднал
Програма за PC ще напиша няма проблем.

А какво като мотора е със 7.5 градуса стъпка. Ако използвам винт със ситна резба прецизността ще си остане на ниво а като + ще имам по голяма сила на движение нищо че ше става по бавно.

Относно енкодера защо A а B да стават еднакви ?
Последна промяна от basejn на ср яну 19, 2011 11:54 pm, променено общо 1 път.
angelfilev - специалист
basejn написа:
:mrgreen: Аз говоря за 3 двигателя по 4 намотки , не си ме разбрал. Първоначалната ми идея е този микроконтролер да управлява 3те двигателя .
Иначе за един няма проблем според схемата която дават от микрочип.

Когато ми пристигне контролера ще програмирам и тествам моята концепция за сензора и двигателя а относно регулирането на тока цялата схема на драйвера ще се смени .
Тъй като напрежението ще трябва да е по високо мойте транзистори не стават защото са за 30 волта и направо ще ги сменя със мосфети .и ще измисля и регулацията на тока.

А дали няма да се получи регулацията на тока ако тока към всеки централен извод на всяка намотка преминава през нещо такова
Изображение


nunep Мислил съм го този вариянт да сложа колелцето на винта но го сложих на мотора защото още няма винт.А иначе луфт не битрябвало да има между винта и мотора.

А от къде да си намеря ефтини и по мощни двигатели ? Обикалях по пунктовете но намерих само два като този на снимката и още 5-6 по-малки .
Да действително не съм те разбрал, извинявай!

При маломощни мотори може да се ограничава тока с резистори, или схема като тази, която си показал. Това не е добро решение тъй като върху токоограничителния елемент се отделя много топлина и това ограничава възможността да се повишава напрежението.
Твоят случай е малко специфичен в смисъл високо напрежение и съпротивление на мотора. Ако искаш като начало да имаш работоспособна схема, можеш да оставиш всичко както си го замислил вече т.е. да захраниш моторите на 24в и да не използваш ограничение на тока. В най-лошия случай ще се наложи да работиш с по-малки скорости, а на следващ етап да търсиш подобрения.
Ако не ти стигат изводите на МК можеш да поставиш втори МК и външни компаратори само за регулиране на тока.

Защо си избрал USB порта и коя програма за управление си предвидил?
basejn - напреднал
Избрах USB главно защото дъното ми изгоря и кат ого смених са оказа че въпреки че е много по мошно и скъпо няма една важна и голяма част - LPT :?: .Другия вариант беше през COM порта но реших че USB e по изискано решение пък и исках да се науча на USB.

Да ти кажа нянам никъква представа от програмите които се ползват.Но дори и да няма програма поддържаща USB (и да поддържа порта портокола пък е специфичен ...) мога да направя PC програма между програмата и USB-to. A може дори да направя програма която да управялва машината от G-code но с него още не съм наясно много.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: