Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
velsi - Почетен майстор
basejn написа:
Един стъпков мотор със какви обороти максимални може да се върти.
Няма еднозначен отговор. Колкото може да се постигне - толкова. Просто идва един момент, е който импулсите към мотора стават много и той не може да ги отработи. По-високото напрежение обикновено води до по-стабилна работа, но пак не може да увеличаваш скоростта безкрайно.
angelfilev - специалист
velsi написа:
Holding Torque - удържащ въртящ момент. Тоест при какъв момент двигателя ще превърти, когато е в покой, но под напрежение.
Current - ток през една от фазите (намотка) на мотора.
Resistance - съпротивление на фаза (намотка).
Inductance - индуктивност на фаза (намотка).
Detent Torque - въртящ момент на мотора.
Rotor Inertia - инерция на мотора при спиране.

Ако нещо не съм обяснил правилно, нека някой ме поправи. Аз така ги разбирам тези данни.
За избора на мотор е най-важен неговия въртящ момент, също и тока.
Nema 34 и Nema 42 освен размера имат и различен присъединителен размер, затова винаги пише какъв точно е мотора.
Holding Torque - удържащ въртящ момент и Detent Torque - въртящ момент на мотора и аз така ги разбирам.

Rotor Inertia е "махов" инерционен момент и има значиние не само при спиране, а и при ускорение на мотора. По малката стойност е предимство. Сам този момент няма значение, а има заедно с инерционния момент на цялата система-мотор, предавка, винт, мост и пр.

Ако два мотора Nema 34 и Nema 42 имат сходни характеристики, би трябвало да се погледнат графиките въртящ момент-честота. Предимство има този, който при по-висока честота започва рязко да си понижава въртящия момент. Обикновено това е мотора с по-малка индуктивност на намотките.

Ако и по този показател са сходни, тогава за избора имат значение цена, конструктивни размери и др.

Токът има значение за избор на схема за управление. Моторите с 8 извода могат да се свържат по няколко схеми-униполярно (по-проста схема за управление, 20-30% по-малък въртящ момент) или биполярно. При биполярно свързване намотките две по две могат да се свържат последователно-по-малък ток, но и честота на въртене, или паралелно- двойно по-голям ток и по-висока честота на въртене.

Мисля, че най-добре може да се ориентира човек чрез сравнение с реално изпълнени конструкции.
mika - специалист
angelfilev написа:
Съмнявам се дали е така, защото имам стъпкови мотори, които без напрежение, се въртят съвсем леко (не се усеща постоянния магнит). Дали това, което пишеш се отнася само за някои конструкции мотори?
Без постоянен магнит са моторите с променливо магнитно съпротивление.
ss
Препоръчайте от къде мога да си купя стъпкови мотори? Може и да са сайтове от чужбина, ако някой е купувал.
basejn - напреднал
Има ли някъкъв начин да си намерим стъпкови мотори на низка цена.Примерно втора употреба или да ги вадим от някъкви Машини които често се срещат по мазите и таваните.
Аз успях да си намеря от пунктове за желязо два принтера от които взех два двигателя но не са много мощни.
sparow - специалист
А със серво моторите как стои въпроса? къде и на къкви пари продават нови ,управленията могат ли да се правят? Мене ме интересува около 3кв. сервомотор, и 2 или 3 средно мощни.Искам да сменя главния мотор на струга със серво такъв.
emilvv - помощник
Много интересен сайт по темата !

http://www.bg-cnc.com/wordpress/

Поздрави на всички запалени !
VBG - специалист
basejn написа:
Ако е със постоянен магнит ще има съпротивление при въртене без напрежение.
Ако е без постоянни магнити а на другия принцип , тогава няма съпротивление и се върти свободно.

А аз да питам.Един стъпков мотор със какви обороти максимални може да се върти.
Снощи подкарах драйвера си и успях да въртя двигателя (само да го въртя без да позлвам сензора ) , но максималните обороти които постигнах бяха около 5 оборота в секунда.Ако увелича скоостта стои на едно място или ако го побутна малко тръгва и прескача.
Дали това не се дължи и на двойно по ниското напрежение което му пуснах защото нямам повечен?На корпуса му пише че е за 24V аз имах само 12V .
предполагам, че една графика би била по-полезна от куп обяснения.
Тази графика не е универсална!!!
За добра работа на един рутер не са важни високите обороти на мотора,
а дали мотора има достатъчно мощност при определени обороти.

Прикачен файл

1.JPG
1.JPG (54.87 KиБ) Видяна 5342 пъти
skartalov - специалист
При повече от 500 об./мин не очаквайте стабилна работа при стъпковите мотори!!!

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: