Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
velsi - Почетен майстор
Първите опити с подкарването на моята машина правих именно на Kcam. И windows xp. Работеше си. Обаче програмата не ми допадна и я смених с Mach3. Явно има някакъв друг проблем при тебе. Прегледай пак настройките за порта в програмата, вероятно там си объркал нещо.
stilnik - специалист
Сега пак я мъча. С maсh3 вървят , а с kcam не искат! Там при lpt-то има едни .dll и в моята версия няма .dll за ХР. Някои работи ли с Кcam версия 52.

В maсh3 има ли ръчно , както в kcam.
velsi - Почетен майстор
stilnik написа:
В maсh3 има ли ръчно , както в kcam.
Какво ръчно имаш предвид? Движение от бутоните на клавиатурата ли? Има да. пробвай със стрелките, но може да не са конфигурирани да са те. Натисни tab и пак пробвай.
stilnik - специалист
Мерси. Вече се движат и ръчно. Аз ползвам една от версиите за плазма и за сега работи, докато mach3mill дори и след като натисна reset бутона не тръгва. Но за сега, за тестване на платките , това с което разполагам ми е достатъчно. После ще изучавам софта.

ПП. След два часа борба и mach3mill-а тръгна. Е-stop в port config - да се махне не само чавката , но и pina.
angelfilev - специалист
bayvan написа:
Здравейте,

Казвам се Иван и от дста време следя форума и най-вече тази тема. Работил съм 10 тина години с дърво и плоскости (врати, дограма, мебели). В последните 5-6 обаче си изкарвам парите в друга сфера. Но като хоби за лични нужди не съм преставал да се занимавам с дърводелство. От край време искам да си направя един рутер, но все си намирам оправдания. Като гледам какво правят колеги в тази тема реших, че е крайно време да направя нещо по въпроса.

Фирмата в която работя внася от Китай стока почти всеки месец. Аз отговарям за контактите с доставчиците от там и организирането на транспрт. Тъй като не разполагам с бюджет с който мога да направя машината така както съм я планирал ако закупя всичко от тук се свързах с фирми в Китай производители на СВД и линейни направляващи от които получих оферти с много добри цени.

След нова година януари или най-късно февруари ще поръчам нещата за мойта машина. Ако има интерес от други като мен кажете и може да направим по-голяма поръчка.

Линейна направляваща 1000 мм - BSH15-L1000-H - USD 38.40
Блокче - BSH15-A Block - USD 17.80
СВД - Винт 1000 мм - R1605-L1000-C7 - USD 17.80
СВД - Гайка - BDF Ballnut - USD 26,00

Разбира се към тези цени се прибавят Мито и ДДС. За СВД митото е 3,7%, за линейните направляващи не съм проверявал. За транспорта ако изобщо се наложи да плащам нещо ще е по скоро символична сумата.
Тъй като този пост стана доста дълг няма да слагам цени за други размери. Ако има интерес кажете.

Имайте на предвид, че от момента на поръчка до момента в който стоката ще тръгне от Китай срока е 60-80 дни, а в конкретния случай ще бъде с 30 дни повече тъй като февруари месец фабриките в Китай не работят заради Китайската нова година.
Здравейте!

bayvan, има ли развитие по въпроса? В следващите страници видях, че се дискутира предимно точността на винтовете, но за дървообработка смятам, че точността им е предостатъчна.
Имаш ли някаква информация за носеща способност на тези винтове, конструктивни размери на винта, гайка, направляващи? Вероятно винта, който се доставя завършва с резба до края и предстои да се оформят шийките. Интересно дали са повърхностно закалени, или с накатена резба и сравнително меки. Колко е сърцевината под резбата?

Преди повече от година направих миниатюрен експериментален рутер с подръчни материали и сега предстои да си направя голям и реален.
basejn - напреднал
Реших се да си направя CNC машина. Изчетах доста теми из нета за подобни проекти .Тъй като не ми се дават много пари реших всичко да си направя сам и каквото може да намеря безпари - от пунктове за желязо промено.


Първо започна с електрониката , а за механиката ше мисля после. Един от главните проблеми за които четох са че при ползване на по слаби двигатели се случва често да изтърват стъпки.Едно от решенията е да се ползва серво двигател но той е много скъп .Другото е да се ползва мощен стъппков двигател но и той е по скъп а и захранвенато става по скъпо както и драйвера.

За това реших да направя хибриден двигател с подръчни средства. За сензор за положенито ползвам сензор от стара мишка с топче.Двигателя ми струва 1лев от пункт за желязо изкормих го от копирна машина.За контролер използвам PIC18F2455.Свързва се с компютъра чрез USB.

Идеята е софтуера от компютъра праща стъпка на контролера , той завърта двигателя с една стъпка и проверява дали стъпката е извършена чрез сензора и , ако не е , опитва няколко пъти да повтори стъпката докато не стане и ако не се получи дава сигнал за грешка, ако се получи въръща на компютъра сигнал да праща следващата стъпка.По този начин няма да изтърваме стъпки.

Драйвера го измислих възможно най евтино.Ползвам руски транзистори . Те се управляват от Схема ULN2003 която се управлява от микроконтролера .Големия радиатор който се вижда на снимката го направих за всеки случай.На теория битрябвало транзисторите да не загряват защото ще работят само в отворен-затворен режим , но просто исках да се пробвам да направя радиатор.

В момента работата ми е спряна защото по най-баламския начин изгорих микроконтролера и чакам да пристигне нов.

Иначе схемата работи въпреки че за първи път правя нещо подобно.



Давайте съвети и се надявам моята почти реализирана идея да ви бъде полезна.

Прикачен файл

DSC02523.JPG

Прикачен файл

DSC02526.JPG
angelfilev - специалист
basejn, идеята за обратна връзка при стъпкови мотори наистина е интересна, но очевидно изисква солидни познания и опит по програмиране на PIC микроконтролери. Предполагам, че болшинството форумчани, в това число и аз, нямат тези познания, за разлика от теб.
Разработката ти може да има практическо значение и за други, ако на някакъв етап приемеш (не безвъзмездно :) ) да програмираш МК. С останалата част от схемата болшинството любители, ще се справят.

По схемата имам следните конкретни въпроси:
-има ли контрол и ограничаване на тока в намотките (задължително е да има) ?
-предвидил ли си понижаване на тока в намотките при отсъствие на импулс повече от 5-10 сек ?
-има ли деление на стъпката и какво? Тъй като колелцето на мишката обикновено има 50 деления и приемем, че мотора има 200 стъпки/оборот, в случая се проверява всеки 4-ти импулс и съответно 8-ми, 16-ти и т.н. при деление на стъпката. Така ли е?
-каква схема си използвал за отчитане на Step, Dir за колелцето на мишката.

Пожелава ти успех и с интерес ще следя резултати, или проблеми, ако ги споделиш на форума.
nkk
С риск да разочаровам колегата ентусиаст - сензорите за мишка не стават за нищо освен за обучение.Както е писал angelfilev, разделителната способност е много малка.Само за сравнение промишлените енкодери дават от 1000 импулса на оборот нагоре. Имам забележки и към драйвера - ако е с биполярни транзистори ще грее и то сериозно ако се закачи сериозен мотор.Този сравнявайки го с колелцето от мишката ми се струва ,че е подходящ само за играчка.Освен това щом транзисторите работят само в отворен-затворен режим няма регулиране на тока.Ако се добави подходяща схемотехника и се тегли чертата не съм сигурен кое ще излезе по-евтино.

Поздрави и успех с начинанието.
angelfilev - специалист
nkk написа:
С риск да разочаровам колегата ентусиаст - сензорите за мишка не стават за нищо освен за обучение.Както е писал angelfilev, разделителната способност е много малка.Само за сравнение промишлените енкодери дават от 1000 импулса на оборот нагоре. Имам забележки и към драйвера - ако е с биполярни транзистори ще грее и то сериозно ако се закачи сериозен мотор.Този сравнявайки го с колелцето от мишката ми се струва ,че е подходящ само за играчка.Освен това щом транзисторите работят само в отворен-затворен режим няма регулиране на тока.Ако се добави подходяща схемотехника и се тегли чертата не съм сигурен кое ще излезе по-евтино.

Поздрави и успех с начинанието.
Наистина установката на колегата basejn както изглежда от снимките, може да послужи предимно за учебна цел, но това съвсем не е малко. Същността е програмата на микроконтролера. За останалата, "силова" част от схемата има много информация и не е проблем да се подбере нещо подходящо.
Биполярни транзистори по принцип не се използват, но за този "микромотор" и опити стават.
Регулирането на тока става чрез "широчинно импулсна модулация" PWM . Не съм проверил, но вероятно използвания PIC18F2455 има вграден такъв модул, а може би повече от един.(нужни са два за един двигател)

Да очакваме повече информация от basejn.
basejn - напреднал
Относно въпросите :

1 - за това не се бях сетил но може да се измисли. С конкретната схема няма да стане по друг начин освен с PWM (широчинно импулсна модулация) , а за измерването на тока в намотките .. хмм нямам достатъчно входове на микроконтролера .А може ли да ми разясните каква е целта на регулирането на тока освен при микростепинг.

2 - Идеята ми е тъй като имам сензор , след извършване на стъпката тока да се спира. При следене на сензора ако оста на двигателя се мръдне леко от позицията съответстваща на стъпката тока да се пусне отново докато пак си легне в позицията.

3 - Сензора на мишката има двапъти по огляма резолюция от броя на деленията, тъй като има два приемника чийто сигнали които се застъпват както се вижда на картинката.По този начин резолюцията става поголяма и имам информация и за посоката. Двигателя има 48 стъпки

http://www.engr.colostate.edu/~dga/mech ... s/9-16.gif

4 - Отчита се от самия микроконтролер.

Двигателя изглежда малък на нсимката в действителност е малко по голям но като характеристики представлява следното -24V unipolar . 9ohm 7.5deg

Относно познанията ми по програмиране на микроконтролери.Имах си познания по обикновено програмиране на компютърни програми .Оказа се че се ползва същия език и като цяло е по просто .Захванах се сам и с бая човъркане и ровене из нета успях да го разбера.

Ето и идея за линеен търкаляш лагер която начертах набързо.

Прикачен файл

Lager lineen.JPG
Lager lineen.JPG (21.8 KиБ) Видяна 3905 пъти

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: