Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Тани - модератор
Недей плаши хората, взрив може да стане само ако трубите са замръзнали , ако дълго време не е затопляно помещението и температурата се е задържала под нулата в помещението , което е трудно да стане! Дака че опасност от взрив няма , най-много да заври водата в котлето и да тръгне из къщата !
astor - специалист
И аз съм на тази вълна в момента. В събота си купих печка-камина с водна риза на Прити. Модела е В17. Вече съм монтирал няколко радиатора и бойлера, които е със серпентина. Искам да питам дали някои има снимки или примерна схема как е добре да се направи инсталацията. Аз сам си монтирах колекторите и сега се чудя каде е добре да бъде помпата и филтъра. Също така разбрах, че е добре радиаторите да имат наклон към винтила за обезвъздушаване. Т.е. винтила да е на най-високата точка. Не съм сигурен, но ми се струва, че е добре колекторите(гребена) да е монтиран малко под нивото на тръбата, която излиза от радиатора. Това би спомогнало за лесното източване на по-голяма част от системата. Не съм наясно каде е добре да влезе топлата вода в бойлера.Той е хоризонтален и се чудя дали топлата е горе или студената. Ако някои има идея и опит ще се радвам, ако сподели. Аз мисля да започна с поцинкована тръба зада камината (50см) и след това да премина към полиетилен. Помпата добре ли е да е близо да камината или няма значение? Казаха ми, че от кофти UPS може помпата да е по шумна. Това е проблема с кофти синусоидата, за които някои по горе спомена. Имало скъпи UPS при които този проблем го нямало, но става дума за около 315лв. Аз също така се чудя каква помпа е добре да взема. Или ще е GRUNGOS или WILO, но още не съм на ясно кои е модела. Взех спирателен кран и филтър в едно желязо. Системата е отворена и ми остана и един 16л. разширителен съд.Също така си купих и един Термо-манометер, които мери от 0-120 г. и 0-6 атмосфери. Него мисля някаде около камината да го монтирам. Предпазен винтил какъв е добре да взема и нужен ли ми е? Съжалявам, ако съм писал глупости.
com
bug поинтересувах се из нета за такива с чиста синусоида . Като цяло цените не са много приятни но намерих нещо което е точно за тази работа и приемлива цена : www.sinecare.com Разбрах също , че ако не е предвиден UPS-а или инвертора да захранва електродвигатели си включва защитата от претоварване в първия момент когато електромотора развърта . Тогава неговата консумация била огромна и се получава така , че когато ти трябва УПС той си включва защитата........ доста глупаво......... А въпросните на фирмата която съм дал линк по - горе са предвидени да работят и с електромотори ( по телефона попитах) . И така когато ми стане готова инсталацията мисла да си взема един инвертор :)
Osiris - специалист
Защо се бъркате за UPS като имате по няколко радиатора правете естествена циркулация и помпа като ви спре тока се отваря байпаса на помпата и готово а самата помпа е добре да е там където влиза студената вече вода във водната риза за да не минава прекалено гореща вода през нея :?
bb
купих си всичко за инсталацията, но малко се притеснявам къде да свържа помпа, филтър, спирателни кранове. какво трябва да има между котела и колекторите(гребените). има ли някъде да се види схема и да се прочете по този въпрос. благодаря ви предварително за предложена информация :?
astor - специалист
Ами аз скоро се борих с нещата и ще ти кажа как беше при мен. Купих си вътрешна пружина, ножица за тръбата и инструмент за правене на вътрешна фаска и така се започна. Добре е да имаш всички детайли, така че да можеш да решиш кое каде ще му бъде мястото. Помпата се слага на долната тръба на водната риза ("студената"). Преди нея е добре да си сложиш филтъра, ако имаш такъв. На изхода от водната риза (топлата вода) е добре да сложиш автоматичен обезвъздушител.Той е добре да е над нивото на водната риза. Добре е като монтираш колектора да помислиш как ще се пълни и празни инсталацията. Хубаво е да предвидиш един спирателен кран, през който това да става. На него при мен е навит преходник за маркуч, с които става пълненто и празненето. Ако този кран е под нивото на най-ниския радиатор ще може да го ползваш да източвш и радиаторите през него. Утре може да направя някоя и друга снимка за да имаш опорна точка.
При мен системата е отворена. Разширителния съд е вързан към топлата вода. Всички тръби между колектора и камината са 1 цол. Колектора също е на 1 цол. Колектора при мен е със седем извода. Разширителния съд се избира да е с обем 10% от обема на течноста в инсталацията. При мен е 17 литра и е по-голям от необходимото, но това не пречи. Добре е да си вземеш и термометър, с които да следиш температурата на водата в системата. Него е добре да го разположиш някаде около камината. Оказа се, че не е нужно да е слагаш разклонение, има и такива, които работят на допир, така че може да не го мислиш на първо време.
На серпентината съм поставил обикновен обезвъздушител на изхода със студена вода която излиза от серпентината(на тетка 1/2) и след тетката спирателен кран. След като се загрее бойлера тези кранове ги затварям да не върти помпата горещата вода от бойлера. Надявам се да съм помогнал.
siscokz - помощник
А налягането при затворена система как го определяе. С манометър ли? Или по някакъв друг начин?. Понеже аз вече си закупих камина с водна риза и малко по малко започнах да я инсталирам. Та мисълта ми е, че при мен в самата камина има пробка за термометър, но понеже не я правя отворена системата а затворена и няма къде да сложа манометър та да следя за налягането във системата. Ще се радвам ако споделите някои мнения и препоръки как да инсталирам подобен уред. По мое мнение, мисля да сложа един тройник на изхода на камината и там да вградя манометъра. Та ако има други по рационални решения моля пишете. :idea:
benx - специалист
Не правете затворена система при отопление на твърдо гориво,риска да се взривите е много голям.Опитах се да кача една схема,но не се получи.
velsi - Почетен майстор
Прати ми я на майл-а, аз ще я кача.

Тема "Проектиране на парна инсталация чрез камина с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: