Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
aifos - напреднал
Имам желание да направя фигурки от гипс ,които моята малка дъщеря да оцветява .Как след като съм направил вече калъп да направя отливката ,така,че от вътре да е куха ,а не плътна?

Как се пряви това за по-мащабно производство? :?
velsi - Почетен майстор
Не знам как се прави, не знам и какъв точно ти е калъпа, но първото, което ми хрумва е, че просто трябва не да напълниш калъпа с гипс, а само да го намажеш. Толкова дебело, колкото искаш да стане стената на фигурката. Така вътрешността вече ще е куха. Така ще стане, ако фигурата е от типа "барелеф". Виж ако става дума за напълно обемна фигура.. :? може би с надуване, ама ми се вижда сложно.
crez - майстор
Прави се т.н "сърце" от парафин отливаш фигурата и след изхъхване нагряваш внимателно,парафина изтича и получаваш кухината.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
aifos написа:
Как след като съм направил вече калъп да направя отливката ,така,че от вътре да е куха ,а не плътна? :?
Гипсът рядък, наливаш в калъпа и въртиш за равномерно разпределение. излишното изливаш. Може на няколко пласта до постигане на желаната дебелина.
От какъв материал е калъпът?
griffin - майстор
За гипс колега не мога да ти кажа каква е технологията но ако направи6 гипсова форма за външната страна на детайла и в тая гипсова форма наливаш разтвор на глина(рядък колкото боза) след 15-30 минути гипса дръпва влагата от глината до някъде, изливаш остатъка от глината от формата и ще се получи тънка стена от глина по твоя калъп, разделяп калъпа(трябва да е бил на 2 части поне) и си готов. Това съм го гледал по дискавъри как правеха саксии и вази предполагам и в твоя случай множе да стане но нямам идея от какъв материал трябва да е калъпа за да дръпне така от гипса.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Замълчи малко. От гипса никой не дърпа водата. Гипсът си стяга. Нали е гипс.

Тема "Фигурки от гипс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: