Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Здравейте на всички,
мисля че въпроса който ще задам е особено подходящ за системата "направи си сам", защото не е нещо опасно или супер сложно. И така става дума за следното:
Печка на дърва има монтирана лира, и разбира се кюнци. Пътя на дима е сравнително къс (няма как да се удължи) и като се даде малко повече "форца" на печката, се губи доста топлина. Добро решение на проблема би било лирата да се обдухва със вентилатор, но проблема разбира се е в това, че вентилатора трябва да работи само когато температурата надвиши определена стойност. Очевидно дима не бива да се охлажда прекалено много, защото това ще предизвика ред нежелани последици (загуба на тяга, кондензи и т.н.), но пък да се губи твърде мното топлина също не е добър вариант. Определено през студените дни наскоро стана ясно че има значителни загуби.
Накратко, въпроса е, мога ли, посредством термодатчик, свързан с вентилатор, да автоматизирам процеса на обдухването на лирата? И къде и как ще се монтира той? Така вентилатора ще работи само ако температурана надмине "Х" стойност, без да се налага интервенция от страна на обитателите на дома.
Абсолютно си нямам идея има ли такива термодатчици, и как работят, Гугъл не ми помогна особено по темата, но ще е интересно да прочета мненията на други хора. Процеса трябва да е автоматизиран, и да може температурната стойност да се регулира, в противен случай идеята губи смисъл - много ясно че мога да купя един вентилатор на стойка, но това очевидно не решава тези 2 проблема.
Благодаря предварително.
stiv1961 - майстор
Първо търсачката на форума, после въпроса, мисля, че така е правилно
viewtopic.php?f=11&t=45230&p=558662&hilit=%D0%92%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%B7%D0%B0+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0#p558662
Чираче - майстор
Аз няма да давам линкове. Мисля, че така е по-правилно. Монтирай датчика на изхода на комина, най-горе. И да включва вентилатора/и да работи/ тогава, когато температурата надвиши 140 градуса.
stiv1961 - майстор
Чираче написа:
Аз няма да давам линкове. Мисля, че така е по-правилно
Ти чувал ли си, че ФОРУМА има търсачка?
Прикачен файл:
Screen Shot 01-12-15 at 07.23 PM.PNG
Screen Shot 01-12-15 at 07.23 PM.PNG (8.91 KиБ) Видяна 6473 пъти
Първо търсиш там и ако няма подобна тема създаваш нова. Не давам външен линк а линк към форума :sad:
Да, има такава тема вече, т.е. няма нужда да отговаряте ! Извинявам се за повтарянето...
Чираче - майстор
Ако линка от поста на stiv1961 ти е помогнал, и те задоволява, добре.

Тема "Вентилатор за печка на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: