Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
fbr - майстор
Позачудих се, в кой раздел да постна това питане, но едва ли е от значение. Трябва да наблюдавам тръбички, дебели около 12-14 мм, запълнени с течност, и манометри с диаметър 80-100 мм "всеки ден задължително" , но са на разстояние около 25-30м, че и на височина, и си трябва обикаляне със стълбата. Та си мисля, ако закупя един бинокъл, или даже далекоглед, дали няма да си спестя някоя и друга калория в тоя студ. Завъртях се из нета, но се хвърлят едни числа, едни умножения, та някой ако има опит с оптиките, нека да сподели, кое би ми свършило работа.
torbalan - Дървен философ
Вариодалекоглед KONUSPOT-100
20-60х100
многослойно просветлена стъклена оптика,
адаптер за камера, раница, гумиран,
диаметър обектив D=100 mm (4”),
зрително поле на 1000 m: 33.2 m при 20х, 17.1 m при 60х,
двойно ахроматичен обектив,
метален тубус 480 mm, тегло 2400 g
От изброените неща:
Първото - 20-60Х100 означава, че увеличението се променя от 20 до 60 пъти, а диаметъра на челната леща е 100 мм.
Многослойна просветлена оптика означава, че ще виждаш що годе хубава картинка. С по-малко аберации (отклонения)...
адаптор за камера - ако имаш намерение да го ползваш, като обектив... Но трябва да се поинтересуваш какъв е адаптора и за какви фотоапарати става. Това разбира се, ако те вълнува...
Диаметъра на челната леща го споменахме вече.
Зрително поле на 1000м - това означава, че ако гледаш една права линия отдалечена на 1000 метра, ще виждаш 33.2 метра при 20 пъти увеличение и само 17.1 метра при 60 пъти увеличение... Ако помниш математиката от 9 клас, лесно ще сметнеш колко голям ще бъде циферблата на манометъра, ако го гледаш от 10 или 20 метра...

Това, което обикновено не го дават като параметър на далекогледите, и в твоя случай е доста важно - е минималното разстояние, на което фокусира...
fbr - майстор
Благодаря за разясненията, но май ще се наложи първо да пробвам нещо с известни параметри и тогава да купувам.
torbalan - Дървен философ
Определено това е най-добрия вариант...

Но 17 метра поле на 1000 метра дистанция, означава че при 10 метра дистанция, видимото поле ще е 17 сантиметра.. Стига далекогледа да може да фокусира толкова блиско...


Също така ще ти подскажа още един проблем, за който подозирам, че не си се сетил...

При такива големи увеличения - зрителното поле трепти... Трудно ще отчетеш показанията на приборите...

За това бих ти препоръчал употребата на статив.


В крайна сметка - врътнята с далекогледа може да се окаже по-голяма от разнасянето на стълбата...
fbr - майстор
Сещам се за един позабравен приятел, риболовец, имаше стар руски бинокъл, ще пробвам първо с него, ако все още го има.
torbalan - Дървен философ
В твоя случай това е най-правилния подход...

Дори да преминеш на вариант закупуване - винаги можеш да тестваш това, което имаш намерение да купуваш, в магазина... :)
fbr - майстор
По моя край магазин за такава техника няма, поне аз не знам. Сега се сещам, че има един ловно-рибарски, но какво има вътре, един господ знае. Мислех да поръчвам по нет,а.
fbr - майстор
Става, ако трябва да се отчитат едно-две устройства, но са близо 20.
kabel96 - специалист
hidrazin написа:
Камерка?
:partyman:
Не бе камерка с wi-fi на тел и вързана на телескопичен кол.Аз ползвам такова нещо нещо не него намирам в момента.
нещо такова
https://ru.aliexpress.com/item/Wireless ... 9fdf0ea10b

Тема "Далекоглед за наблюдение на нива на течности." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: